Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kdo a v které fázi tvorby elektrického zařízení zajistí dimenzování tohoto EZ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo a v které fázi tvorby elektrického zařízení zajistí dimenzování tohoto EZ?  (Přečteno 17639 krát)
Dobiáš Miroslav
« kdy: 07.08.2010, 14:30 »

Z několika diskuzí je patrný chaos při činnostech na el. zařízeních. Kdo je tedy vlastně odpovědný za dimenzování tohoto zařízení. Jak tímto dimenzováním prokáže, když tedy výpočty nejsou k dispozici a měření jsou neobjektivní ev. neproveditelná, že je toto zařízení bezpečné?


#106#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 07.08.2010, 18:20 »

. . . Kdo je tedy vlastně odpovědný za dimenzování tohoto zařízení. . .
Projektant
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 07.08.2010, 18:58 »

Jak tímto dimenzováním prokáže, když tedy výpočty nejsou k dispozici a měření jsou neobjektivní ev. neproveditelná, že je toto zařízení bezpečné?
Měření je objektivní (poraďte mi nějaké subjektivní). Mimo jiné prokáže správnost dimenzování projektantem. Nevím jak osatní projektanti, já si u složitějších projektů podklady schovávám, takže výpočty k dispozici mám. To ovšem neznamená, že vám je musím ukazovat. Proveďte si výpočty svoje. Pokud to umíte, musíte dospět ke stejným výsledkům jako já.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
IM
« Odpověď #3 kdy: 07.08.2010, 19:04 »

V prvé řadě je potřeba odstranit chaos v pojmech:
- činnost na el. zařízeních = obsluha a práce, nemá nic společného s dimenzováním
- dimenzováním zařízení se neprokazuje bezpečnost
- neprokazuje se, že je zařízení bezpečné, ale jeho schopnost provozu z hlediska bezpečnosti
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.08.2010, 20:38 »

To ovšem neznamená, že vám je musím ukazovat. Proveďte si výpočty svoje. Pokud to umíte, musíte dospět ke stejným výsledkům jako já.

Přesně tak.
Navíc já, jakožto RT, bych ani z projektanta výpočty a podobné podklady neloudil. Proč taky?
Projektant je zodpovědný za to co vytvoří a jak k tomu došel je jeho věc a mě je to jedno.   vegeeet
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Dobiáš Miroslav
« Odpověď #5 kdy: 13.08.2010, 06:57 »

Projektant

Tedy jasná a stručná odpověď. V podstatě není nic moc co dodat. Něco ale přece. Dotaz zněl také, ve které fázi projektant dimenzování zařízení provede. Rozeznáváme přece dokumentaci pro územní řízení, dokumentaci pro stavební povolení, prováděcí dokumentaci, dokumentaci skutečného stavu. Že je toto dimenzování důležité, prokazuje i postoj ostatních přispívajících pánů v této diskusi. To že je dimenzování nezajímá, to dost varující skutečnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 13.08.2010, 07:04 »

Dimenzování provádí projektant v okamžiku, kdy je potřeba. Proč dimenzovat v dokumentaci pro územní řízení, když se průřez neuvádí?

Nejvhodnější místo je prováděcí dokumentace (DPS).

Když si koupíte automobil, také od automobilky vyžadujete, aby vám doložila jakým způsobem nadimenzovala brzdy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.08.2010, 03:22 »

Vše se má provádět podle projektu a za typ a průřez vodiče je odpovědný projektant. Jenomže, je to také člověk a může se seknout v popisu a pod. Správný elektrikář by si toho měl všimnout, pokud je to do nebe volající rozdíl. A i ten elektrikář by měl znát alespoň základní malé průřezy a jejich proudovou zatížitelnost aby předešel někakému většímu průseru. Při práci je to tandem projektant - elektrikář a měli by se vzájemně k sobě slušně chovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #8 kdy: 15.08.2010, 17:59 »

Dotaz zněl také, ve které fázi projektant dimenzování zařízení provede.
Projektant dimenzuje el. zařízení od počátku projektu, avšak v různém stupni detailnosti. Proto na dotaz neexistuje exaktní odpověď.
V DPS by mělo být vše jasné, viz odpověď #6.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 15.08.2010, 23:02 »

Miroslav Dobiáš všeobecně upřednostňuje výpočty nad měřením. Tak mě tak napadla otázka jak projektanti počítají zkratové proudy na nových přívodních vedeních k budovám atp. bez jakéhokoli měření?

Příklad:
K tomu aby byl proveden výpočet zkratového proudu, potřebuji znát vnitřní impedanci zdroje + impedanci distribučního vedení + impedanci onoho projektovaného přívodního vedení, dále uložení všech těch vedení pro výpočet oteplení...


Jak zjistí projektant tyto informace o zdroji (trafo) a distribučním vedení?


Používají se nějaké koeficienty? Nebo si to před vlastním výpočtem změří? Poskytne údaje distributor?

Nevím jak se při výpočtech projektu postupuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Složil František
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 17.08.2010, 11:01 »

K odpovědi pana Milana Illka:
"Projektant dimenzuje el. zařízení od počátku projektu, avšak v různém stupni detailnosti. Proto na dotaz neexistuje exaktní odpověď.
V DPS by mělo být vše jasné, viz odpověď #6."

Vždyť Vy jste na to pane Illku exaktně odpověděl (viz 1.a 3.věta).

A pan Petr Doležal a pan Jiří Švejkovský taktéž.

Co k tomu chcete víc dodávat?

Problém je asi v tom, kdybychom se chtěli něco více o dimenzování EZ v projektu (resp.z některé jeho části) dovědět, tak nás téměř každý odkáže do určitých míst.
A kdo by se měl více zajímat o základní parametry (dimenzování) EZ,
z projektu vyplývající a zda odpovídají skutečnosti, než revizní technik?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dobiáš Miroslav
« Odpověď #11 kdy: 17.08.2010, 12:43 »

Miroslav Dobiáš všeobecně upřednostňuje výpočty nad měřením. Tak mě tak napadla otázka jak projektanti počítají zkratové proudy na nových přívodních vedeních k budovám atp. bez jakéhokoli měření?

Příklad:
K tomu aby byl proveden výpočet zkratového proudu, potřebuji znát vnitřní impedanci zdroje + impedanci distribučního vedení + impedanci onoho projektovaného přívodního vedení, dále uložení všech těch vedení pro výpočet oteplení...


Jak zjistí projektant tyto informace o zdroji (trafo) a distribučním vedení?


Používají se nějaké koeficienty? Nebo si to před vlastním výpočtem změří? Poskytne údaje distributor?

Nevím jak se při výpočtech projektu postupuje.

již jsem o tom psal, tak-že ještě jednou


Co uděláme předem. - oslovíme a získáme zákazníka

Ať chceme nebo nechceme musíme se s ním dohodnout na zadání tzn. musíme od něho získat alespoň soupis předpokládanýc h provozovaných spotřebičů. K tomu musíme mít od něho zákresy budovy a zákres situace. Zpravidla budeme muset jeho požadavky urovnat, ale nakonec bychom měli mít v ruce obchodní smlouvu.

Co uděláme dále – určíme přípojný bod (dohodneme na RZ),  a zde písemnou formou získáme parametry sítě v tomto bodě. (jsou povinni tyto hodnoty předat)

Co dále.- provedeme prvotní návrh zařízení(zatím bez výpočtů),  ten odsouhlasíme se zákazníkem samozřejmě písemně.

Nyní již můžeme začít navrhovat rozvaděče a jednotlivé obvody, můžeme také přiřazovat vodiče, jištění. Po této fázi opět návrh předložíme k odsouhlasení. Pokud zákazník souhlasí, můžeme přikročit k dimenzování zařízení: tedy výpočtům a ke stanovení podmínek k zajištění bezpečnosti navrhovaného zařízení. Kde výpočty nevyhovují, musíme zařízení osadit jinak. Znovu nevyhovující obvody přepočítat atd.,  a to až bude vše vyhovovat. Výsledkem návrhu pak bude dokumentace se strukturou dříve avizovaného průkazu bezpečnosti.

Co dále – Návrh předáme montážníkům, vše by mělo být smontováno podle návrhu. Pokud jsou nutné odchylky, montážníci musí nahlásit změny, tyto musí být znovu zahrnuty do návrhu a znovu musí být provedeny dílčí výpočty. Teprve potom může montáž pokračovat. Během montáže musí být provedena měření, ale jen ta která mají logiku a průchodnost . Při montáži je potřebné vést stavební deník. Vše směřuje k investorskému dozoru.

Po provedené montáži se zařízení uvede pod napětí (i postupně),  oživí se, prověří se funkce ap.
Zde je prostor pro techniky (úmyslně nepíši revizní). Poté se sestaví = PRŮKAZ  BEZPEČNOSTI ZAŘÍZENÍ= ,  a to jednou pro vždy (pokud nebude zařízení doplněno ap.)

Vše se pak předá zákazníkovi(např. jeho elektroúdržbě)

Jednotlivé potřebné parametry se získají např. z katalogů výrobců, některé z norem /např. maximální vypínací časy/ atd. je to prostě mravenčí a velmi náročná práce. Ale to už tady také bylo v příspěvku p. Doležala
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 17.08.2010, 13:06 »

To Dobiáš Miroslav: A to jako na co?

Poté se sestaví = PRŮKAZ  BEZPEČNOSTI ZAŘÍZENÍ= ,  a to jednou pro vždy (pokud nebude zařízení doplněno ap.)

Revizní zpráva obsahuje větu : zařízení je schopno - není bezpečného provozu /nehodící se škrtni/
A co si vymyslí provozovatel, nebo vlastník je jen a jen na jeho samotném.
Proč by montážní firma zbytečně papírovala, když vše podstatné je v PD a RZ? Které předává uživateli?  zed
Papír na papír.....  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 17.08.2010, 22:49 »

Tak mě tak napadla otázka jak projektanti počítají zkratové proudy na nových přívodních vedeních k budovám atp. bez jakéhokoli měření?
Já se prosím přidávám k dotazu také by mě to zajímalo jak se toto v praxi provádí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #14 kdy: 18.08.2010, 00:31 »

Já se prosím přidávám k dotazu také by mě to zajímalo jak se toto v praxi provádí.
Přibližně tak:
Musíte znát parametry transformátoru a napětí nakrátko. Jmenovitý proud tr. vydělíte napětím nakrátko [%],  vynásobíte 100 a dostanete ef. hodnotu zkrat. proudu za tr.,  při nekonečném zkrat. výkonu na straně vn. Pro 630 kVA a 6% to je cca 15 kA. Dle délky kabelového vedení se spočítá omezení do místa spotřeby. Další omezení dle pojistek.
Nejedná se  o dosažení přesných hodnot, ale o zaručení, že navrhované zařízení bude mít vyšší zkratovou odolnost než může vyvolat zkrat v daném místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dobiáš Miroslav
« Odpověď #15 kdy: 18.08.2010, 22:05 »

To Dobiáš Miroslav: A to jako na co?

Poté se sestaví = PRŮKAZ  BEZPEČNOSTI ZAŘÍZENÍ= ,  a to jednou pro vždy (pokud nebude zařízení doplněno ap.)

Revizní zpráva obsahuje větu : zařízení je schopno - není bezpečného provozu /nehodící se škrtni/
A co si vymyslí provozovatel, nebo vlastník je jen a jen na jeho samotném.
Proč by montážní firma zbytečně papírovala, když vše podstatné je v PD a RZ? Které předává uživateli?  zed
Papír na papír.....  zle


Již jsem o tom napsal několik příspěvků. Revize jsou technicky neprůchozí, bezpečnost musí být již prokázána v dokumentaci. Vyhodnocovat tuto bezpečnost až ve fázi prováděcí dokumentace mně však nepřipadá včasné. Projektant by musel být přítomen při montáži prakticky trvale. Dimenzování by mělo být provedeno již v dokumentaci pro stavební povolení. Nedává smysl povolovat stavbu, když neznám, zda bude zařízení bezpečně použitelné.

Nejedná se tedy o "papír na papír" . Ale  předáním dokumentace skutečného stavu a provedením potřebných zkoušek, předat objednavateli doklady o bezpečném stavu zařízení. Další činnost je již opravdu na provozovateli, ale pokud chce mít zařízení v pořádku, musí tuto dokumentaci kvalifikovaně vést a udržovat v živém stavu, tedy trvale. Nedává smysl sledovat zařízení v jakých-si termínech ap. Potřebuje tedy zajistit kvalifikovanou údržbu. Proto jednou pro celou životnost zařízení.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #16 kdy: 18.08.2010, 22:20 »

Pane Dobiáši, nemůžu si pomoct, ale vy musíte být nemocný. Kolegové mi potvrdili, že máte elektrotechnic ké vzdělání. Takže se o provokaci nejedná. Máte vůbec alespoň hrubou představu o tom, jak je zajištěna bezpečnost VTZ elektro?

Něco vám řeknu. Víte jak si já ověřuju beznapěťový stav přípojnic 22kV? Podívám se do papíru a jdu tam. NEEEEE dělám si prdel! Ten, kdo mi to vypne, tak si to i vyzkratuje, uzemní, zapíše do příkazu B (jediný papír) a pak přijde a rukama šáhne na šíny. Ty vaše bláboly o papíru, který někomu zajistí bezpečnost do smrti smrťoucí mě dost iritují. Žádný papír nikomu nikdy bezpečnost nezaručil.

VTZ elektro může být navrženo jak chce, montováno jak chce. Revizák je poslední, kdo může ověřit účinnost ochrany před NDN. Jestli vy nevíte jak, já to vím, můžete se u mě objednat na školení. Já u revize žádný papír nepotřebuju. Mám svojí bednu (plastovou v ruce) a bednu (na krku). A k tomu intenzivní studium.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 18.08.2010, 23:59 »

TO  Dobiáš Miroslav:  
Teoreticky a fakticky bezpečnost nikdy a nikdo papírově nevyřešil, ten poslední v článku řetězce, kdo to kontroluje a může fakticky ovlivnit je RT....
 A jak píše kolega Jirka Š. Svejkovský:
Něco vám řeknu. Víte jak si já ověřuju beznapěťový stav přípojnic 22kV? Podívám se do papíru a jdu tam. NEEEEE dělám si prdel! Ten, kdo mi to vypne, tak si to i vyzkratuje, uzemní, zapíše do příkazu B (jediný papír) a pak přijde a rukama šáhne na šíny. Ty vaše bláboly o papíru, který někomu zajistí bezpečnost do smrti smrťoucí mě dost iritují. Žádný papír nikomu nikdy bezpečnost nezaručil.
 Hmmm ten papír kvalitní a bezpečný, pokud se použije správně a dostatečně, tak bezpečnost a čistotu spodního prádla jistě zaručí.
Ovšem nikoli před elektřinou.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak se tvoří cena za elektroprojekt?
 Je treba projekt k revizi kameroveho systemu?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Neposkytl by mi někdo ukázku již realizovaného projektu haly?
 Jaká je přiměřená cena za projekty?
 Mohu nesouhlasit se změnou elektroprojektu?
 Co říkáte na projektování podle map aneb virtuální realitu?
 V jakém měřítku má být zpracován projekt pro novou el. instalaci v budově ?
 V kterém předpise je v současnosti předepsána dokumentace v češtině?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Mozem zhotovit el.instal. podla projektu, kde su uz neplatne normy?
 Jaká je běžná cena za projekt pro malou chatičku se 45m2 uzitne plochy?
 Je autor projektu zproštěn odpovědnosti, pokud jeho práci někdo změní?
 Disponuje někdo projekty elektroinstalace panelových domů?
 Na kom leží zodpovědnost v případě starého projektu?
 Je nutné požadovat na přemístění zásuvky projekt?
 Musí být pro elektroinstalaci ve stříkacim boxu projekt?
 Jaká může být orientačně cena za vypracování PD?
 Jak by měl vypadat projekt hromosvodu pro stavební povolení?
 Poskytne mi někdo projekt ochranného pospojování, abych viděl jak má vypadat?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 Správné navržení a provedení elektroinstalace, zajištění souladu s legislativními a normativními pož
 Uvádíte v projektech konkrétní typy prvků a zřízení?
 Spadá projekt výmeny elektromerováho rozvádzača pod projektanta v SKSI?
 Taky máte rádi formulace typu: "Ale, můj elektrikář říkal ...." ?
 Jaké požadavky jsou na elektroinstalaci pro bezbariérové užívání?
 Jak uvažovat potrubí, které původně v projektu nebylo?
 Musí být pro každou změnu elektroinstalace a následnou revizi projekt?
 Co si představujete pod slovem projekt?
 CADKON+ Elektroinstalace: projekty snadno a rychle
 Jak postupovat v provedení hromosvodu, když bude změna proti projektu?
 Víte, jak to dopadne, když si někdo splete vnitřní a vnější stranu zdi?
 Nedostatky v projektových dokumentacích zjišťované při inspekcích státního odborného dozoru
 Jak se přesně definuje pojem "stavba?
 Nač vše pamatovat při rozšiřování stávající elektroinstalace?
 Kdo je povinen zakreslovat skutečný stav elektroinstalace po rekonstrukci?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 PHXC: Edmund Pantůček o praktickém projektování
 PHXC: Jiří Prchal o praktickém projektování
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jak rozumět měřítku na výkresu projektu?
 Víte, co vše má obsahovat projektová dokumentace?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Jak se při tvorbě výkazu výměr vypořádat s rozčlenění konečného součtu položky?
 Má zhotovitel povinnost upozornit na chybu v projektu?
 Do akého času je potrebná realizácia od vypracovania projektovej dokumentácie?
 Jak postupovat v případě, kdy si přeji vyšší průřez přívodu než uvádí projekt?
 Jak vybrat projektanta?
 Přišli jste profesně do kontaktu s BIM (Building Information Modelling)?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Jak moc lze důvěřovat výkazu výměr?
 Co vše musí obsahovat projekt pro provedení revize?
 Je potrebné k projektu skutočného vyhotovenia robiť PVV?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Musí skutečný stav kreslit ČKAIT nebo projektant dle par. 10?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 Podle jakých technických norem řešit elektroinstalaci levitujícího domu?
 PŘÍBĚH: Dvakrát měř, jednou řež
 Jaký máte tip na plotr projektanta živnostníka?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.