Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak určit prostředí s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak určit prostředí s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par  (Přečteno 17289 krát)
Antonín ŽIBRITA
*
Offline Offline




« kdy: 22.07.2010, 13:38 »

Projektuji výrobní halu ve které budou míchány látky, jejichž nejnižší bod vzplanutí je 23°C. Limity výbušnosti dolní v rozsahu max. 2,3% a horní max.13%. Jedná se o prostor BE2N3 - hořlavé kapaliny - nebo už musím klasifikovat jako BE3N2 - výbuch hořlavých plynů a par?  Kroutím očima
Děkuji za názory jak postupovat při klasifikaci.



#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 22.07.2010, 16:48 »

Nic o tom nevím, jen jsem se kdysi bavil s odborníkem na výbuchy když se prováděla elektroinstala ce ve skladu hořlavin (speciální barvy, laky...) tak on tehdy říkal, že musí provést výpočet kolik se tam těch látek ze všech uzavřených nádob odpaří a z výsledné koncetrace pak vycházel.

Vaše otázka nezní nepodobně, jako když by se pyrotechnik na pyrotechnickém fóru optal, zda má přeštípnout modrý nebo červený drát   jupí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 22.07.2010, 16:54 »

Pokud nerozumíte výbuchům tak je zvláštní že je projektujete, pokud mohu doporučit tak si přizvěte na pomoc kolegu který má v této oblasti již zkušenosti. Neberte to jako odmítání rady ale tohle už není legrace a škody mohou být značné jak na majetku tak na životech. Kromě toho znalosti v tomto oboru se platí dost těžkými penězi protože není jednoduché a levné je získat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 22.07.2010, 17:16 »

Nejsem odborník na "výbuchy"...někdy po škole jsem takovou halu dělal co by montér elektro...
Jednalo se o míchání  těkavých lepidel na lepení kůží..už to bude cca 29 let...to co jsme tam dělali to bylo i pro mne tehdy něco nového....každ á lopatka, klíč se museli nejprve uzemnit a pak se s nimi mohlo dělat....
Malá jiskra a dělník už nedojel ke své rodině!
Bude velký rozdíl v elektrice v BE2N3 versus BE3N2 !
Proto jak píší kolegové si budete muset poradit s odborníkem na tyto prostory...nen í toto projektování
jednoduchá věc,jen si pamatuji že u mne to projektant několikrát měnil a předělával!!A projektant  byl "starý" harcovník v tomto oboru!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Antonín ŽIBRITA
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 22.07.2010, 22:36 »

Doplnil a upřesnil bych toto:

Naprojektovat zažízení do prostoru s nebezpečím požáru hořlavých kapalin - BE2N3 či nebezpečí výbuchu hořlavých plynů a par - BE3N2 není tím s čím bych si neporadil - zkušenosti mám. Když je prostředí již klasifikováno a jsou určeny zóny, navrhuje se zařízení do tohoto prostředí dle příslušných norem (nechci se více rozepisovat).
Tím odpovídám na příspěvky, jež se oprávněně vyjadřují k tomu obrátit se na odborníka - toto není tedy předmět dotazu.

Problém mám s tím, že mám být jedním z členů komise, jež zpracovává protokol o určení prostředí.
Zpracovávaní protokolu (být členem komise),  v této oblasti (určení zda se jedná o BE2N3 či BE3N2) jsem v daném případě ještě neprováděl a chtěl bych právě upozornit na všechna možná rizika. A chtěl jsem slyšet názory kvalifikovanýc h kolegů, jež právě se zpracovávaním protokolů v těchto prostorech již zkušenosti mají a mohli by takto přispět "kapkou" k mé informovanosti .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 22.07.2010, 22:49 »

Problém mám s tím, že mám být jedním z členů komise, jež zpracovává protokol o určení prostředí.

V tom případě určit množství látek, jejich zdroje, množství úniku, větrání a výpočet. Nezapomenout na to že překážky mohou značně ovlivnit větrání v prostoru. Vypadá to jednoduše ale problém bývá sehnat vlastnosti používaných látek pro výpočet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín ŽIBRITA
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 22.07.2010, 22:59 »

Vlastnosti látek - to v tomto případě je "maličkost" mám je a dokonce i v převážné části v češtině.
Jen kde sehnat literaturu, jak se takovýto výpočet provádí.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 22.07.2010, 23:02 »

Co si vyžádat od dodavatele technologickéh o zařízení vyjádření, zda u samotných látek hrozí nebezpečí výbuchu případně jaké koncentrace výparů se budou v jakých místech haly vyskytovat?

Mám za to, že komise by se měla rozhodnout na základě faktických podkladů a vůbec měl by o tom zda je nebo není výbušné rozhodovat projektant elektro? Copak je to chemik? Nebo provozovatel? Nebo výrobce použité technologie?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 22.07.2010, 23:14 »

Vlastnosti látek - to v tomto případě je "maličkost" mám je a dokonce i v převážné části v češtině.
Jo to jsem si myslel vždycky taky a nakonec jsem zjistil že vím vše kromě toho co potřebuji.

Jen kde sehnat literaturu, jak se takovýto výpočet provádí.  Jsem v rozpacích
Jo to je právě to co si firmy nechávají draze zaplatit. Doporučuji začít studiem norem, tam je mustr jak dál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín ŽIBRITA
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 22.07.2010, 23:16 »

Co si vyžádat od dodavatele technologickéh o zařízení vyjádření, zda u samotných látek hrozí nebezpečí výbuchu případně jaké koncentrace výparů se budou v jakých místech haly vyskytovat?

No to jsou ty limity (dolní a horní mez),  jež jsem uváděl v prvním příspěvku.

Mám za to, že komise by se měla rozhodnout na základě faktických podkladů a vůbec měl by o tom zda je nebo není výbušné rozhodovat projektant elektro? Copak je to chemik? Nebo provozovatel? Nebo výrobce použité technologie?

No a právě, že mám být členem komise a nechci udělat chybu, i když chybovati je lidské, ale při případné chybě bych asi nemohl klidně spát
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín ŽIBRITA
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 22.07.2010, 23:21 »

.... Doporučuji začít studiem norem, tam je mustr jak dál.

Již jsem začal a přesto rád "slyším" i názory jiných - Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 22.07.2010, 23:24 »

No a právě, že mám být členem komise a nechci udělat chybu, i když chybovati je lidské, ale při případné chybě bych asi nemohl klidně spát

Rozumím tomu dobře, že v té komisi budete jediný technik vy, pak někdo za investora, případně budoucího provozovatele a pak ještě nějaký panáček do počtu?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.07.2010, 23:36 »

Již jsem začal a přesto rád "slyším" i názory jiných - Děkuji

Myslím že nemáte za co, vlastně jsem nic konkrétního neporadil. Studium v této oblasti je opravdu strastiplné, hlavně kvůli nedostatečným podkladům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín ŽIBRITA
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 22.07.2010, 23:38 »

Rozumím tomu dobře, že v té komisi budete jediný technik vy, pak někdo za investora, případně budoucího provozovatele a pak ještě nějaký panáček do počtu?

Asi tak nějak:
1) jedné osobě (jednatel, bezpečnostní a požární technik a hlavní chemik)
2) stavební projektant
3) projektant elekto - já
4) stavební dozor

Takže vlastně mohu oponovat se svými názory vůči jedné osobě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 23.07.2010, 09:22 »

Před nedávnem jsem takový VV viděl /měl jsem ho v ruce/ a bylo tam snad 12 hustě popsaných stránek jak výbušné prostředí pracuje /různé výpočty,vzorce ,tabulky....atd../....
Jindy je to napsané na jednom listu A4!!A to je špatně!

Tím chci říci, že dobře určené VV zejména ve Vašem projektu bude alfou a omegou pro projektování haly!
Možná že to bude problematické, ale zkusit si přečíst už někým napsaný VV pro podobné prostředí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Kalina Jiří
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 23.07.2010, 09:33 »

Zatím stále platná ČSN 33 2000-3 hovoří jasně.
V hale budete mít BE3N2, protože těžko budete hořlavé kapaliny uchovávat při teplotě okolí o více než 10 stupňů C nižších než je bod vzplanutí vaší kapaliny.
Zda ve výrobní hale budete mít i nějaké zóny s nebezpečím výbuchu ale bude záviset hlavně na větrání (případně odsávání),  stupni úniků ze zařízení, atd. dle ČSN 60079-10.
Nezapomeňte určit zóny s nebezpečím výbuchu i uvnitř technologickéh o zařízení (pokud se budou vyskytovat).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je rozdíl mezi prostorem a prostředím?
 Je možné mít v rozvodně nn kancelář, pracovnu?
 Je elektroinstalace veteriny elektrickým rozvodem pro lékařské účely?
 jak zjistím jaké prostředí a stupeň krytí mám použít?
 Může koncentrace vodíku může překročit hranici výbušnosti?
 Která norma popisuje elektroinstalaci ve třídách mateřských škol?
 Ake prostredie je v sklade výbušnín?
 Jak posuzujete elektrická zařízení mimo pevnou instalaci v zábavních podnicích?
 Jaké prostředí je určeno číslicí 311 nebo 322 v trojůhelníku?
 Jak posoudit masážní salon? Jako provozovnu nebo zdravotní zařízení?
 Podľa čoho sa určuje prostredie v sklade streliva na Slovensku?
 Za jakých podmínek může být velín součástí rozvodny nn?
 Jaké zvolit krytí do prostředí BE2N1 a AE4?
 Do které skupiny zatřídit vězeňskou celu?
 Jaká je přesná definice obyčejného prostředí dle dnes již neplaných norem?
 Jakou instalaci provést v prostoru BE2N1?
 Je BE2N3 opravdu prostředí s nebezpečím výbuchu?
 Je prostredie v okolí šrotovníka výbušné?
 Jak je klasifikován podbíjený strop z hlediska hořlavosti?
 Je kombinace prázdný, mokrý vodojem-WAP-přenos.svítidlo 230V přes FI bezpečná?
 Klima, prostředí a instalace nad 1kV
 Která norma hovoří o instalaci v montážní jámě?
 Co znamená 1.prostředí či 2.prostředí z hlediska EMC?
 Dle jakých požadavků a ČSN řešit návrh elektroinstalace v domově pro seniory?
 Je možné používat elektricke spotřebiče u bazénu?
 Existují speciální normy elektro pro potravinářský průmysl?
 Jaké je krytí topných těles použít v prostředí s textilem?
 Jak se určuje stupeň prašnosti?
 Mohu na dílně s BE2N3 instalovat halogenový reflektor?
 Jaké je korozní prostředí 0,5-1m nad hladinou aktivační nádrže venkovní ČOV?
 Prováděl někdo instalaci v "gabionové stavbě"?
 Jaké doklady musí dodat dodavatel gastro zařízení?
 Jak se dívat na zděné silo pilin z hlediska ochrany před bleskem?
 Jaký prostor a vliv prostředí by se měli zvolit pro nafukovací stan 2000-3,5-51?
 O jaký se jedná prostor z hlediska úrazu el. proudem v zóně 22?
 Lze umistit rozvadec do technicke mistnosti s umyvadlem?
 Musí být v prostředí zvlášť nebezpečném použita doplňková ochrana?
 Řeší nějaká norma rozvaděče umístěné ve sklepě?
 Je možné umístit rozvaděč v BE2N1?
 Sú nejaké špeciálne požiadavky na elektroinštalácie v športovej strelnici?
 Které nové předpisy řeší instalaci venkovní zásuvky v prostředí AD5?
 Jaká zvláštní specifika má instalace v kadeřnictví?
 Aký je rozdiel medzi VV BA1 a BA2?
 Jaká je definice bytu?
 Jaké vyhlášky, předpisy či normy dnes řeší elektroinstalaci v krytech CO?
 Může být rozvaděč umístěn v plynové kotelně?
 Jaké krytí by měl mít rozvaděč ve venkovním přístřešku s otevřenými stěnami?
 Lze mít v archivu doumentace zářivková svítidla bez krytu?
 Je strojovna chlazená čpavkem prostor s nebezpečím výbuchu?
 Čím temperovat šachtu?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 22 dotazů.