Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?  (Přečteno 20784 krát)
Václav Hamáček
« kdy: 27.06.2010, 19:11 »

Na hlavních pojistkách na domě neustále blbne jedna z nich (jsou tam tři 25A keramické pojistky).

Nejprve to dělalo to, že občas tak jednou za 3 měsíce se normálně přepálila.
Teď se přepaluje častěji a nebo jenom ta fáze nachvilku vypadne a pak hned zase naskočí.
Při výměně pojistky je ta pojistka na dotek žhavá.
Ostatní ne.
Taky jsem si všiml, že ten protikus do kterého je nasunuta je dost opálenej.
Snad tam ani nemůže být pořádný kontakt.
Bojím se to vyměnit neboť je to pod proudem a musel by se asi vypnout proud někde na transformátoru .
Poraďte mi prosím na koho se v takovém případě obracet a zda je možné že to dělá ten opálených protikus (nevím jak se tomu říká odborně).




#106#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 27.06.2010, 19:22 »

 ten protikus se jmenuje "dimenzák",  alespoň u nás na Moravě Úsměv A stim přepalovaním pojistky to může určitě souviset. Mohl by jste přihodit fotku te PS vjakym je stavu? případně I foto přípojky.
 Může to být i nerovnoměrně rozfázovaná instalace...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 27.06.2010, 19:44 »

Může se stát, že na pojistkovém spodku je přechodový odpor a ten způsobí zahřátí pojistky. Je to práce pro elektrikáře. Manipulace v této skříni je dost riskantní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Hamáček
« Odpověď #3 kdy: 27.06.2010, 19:55 »

ten protikus se jmenuje "dimenzák",  alespoň u nás na Moravě Úsměv A stim přepalovaním pojistky to může určitě souviset. Mohl by jste přihodit fotku te PS vjakym je stavu? případně I foto přípojky.
 Může to být i nerovnoměrně rozfázovaná instalace...

Fotku pošlu když tak zítra. Jinak na té fázi je mimo jiné pračka, světla v celém horním patře domku ,  zásuvky tamtéž ,  boiler a část zásuvek dolního patra.  Dům jsem koupil a bývalý majitel byl dost exot. Takže např boiler je napojen do zásuvky !! Přitom v rozvaděči je volný kabel na nízký tarif ( už to chystám přehodit ) .  Ještě prosím o radu na koho se obrátit pro výměnu toho "dimenzáku". Díky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 27.06.2010, 20:14 »

Na elektrikáře. V záhlaví této diskuse můžete použít vyhledávání.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Pavel Stránský 111
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.06.2010, 20:40 »

Jak už řekli kolegové domluvte se s elektrikářem zkontrolujte přechodový odpor atd.a hlavně instalaci za tím zda tu fázi nemáte opravdu přetíženou!! Jinak pokud je ta pojistková skříň v nějakém žalostním stavu, řešil jsem to tam, že jsem ji nafotil a můj revizní technik mi k tomu napsal jednoduché posouzení. Majitel si s tím zaběhl na ČEZ a rozvodáci mu jí zdarma vyměnili!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek2752
« Odpověď #6 kdy: 28.06.2010, 09:23 »

Dimenzák slyším (čtu) poprvé. Vždycky jsem tomu říkal (taky na Moravě) vymezovací kroužek. Měli jsme na jeho bezpečnou výměnu speciální jednoduchý nástroj.
Podle toho co píše tazatel je ta jedna fáze přetížená.
Do diskuse: Je možné aby teplo vzniklé na přechodovém odporu mezi pojistkou a vymezovacím kroužkem přerušilo pojistku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #7 kdy: 28.06.2010, 10:42 »

Ve středních Čechách tomu říkáme pojistkový dotek a my starší na to máme jednoduchý přípravek na manipulaci pod napětím.

Co se týká přehřívání díky nedokonalému spoji, to je možné, ovšem přetavení patrony jenom díky tomuto přechodovému odporu mi připadá dost nepravděpodobn é. Podle toho co zde již napsal původní tazatel o kumulaci spotřebičů na této jedné fázi, tak bych spíš předpokládal přetížení.

Doporučuji pozvat elektrikáře a provést kontrolu rozdělení spotřebičů do jednotlivých fází v domovním rozvaděči a  opravu v pojistkové skříni. Správné rozložení spotřeby do fází odstraní problémy a mnohdy vede i k úsporám platby za povolenou hodnotu hl. jističe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 28.06.2010, 10:55 »

Přímo přetavit určitě ne, drátek se taví někde při 1300°C. Ale je možné, že v místě připojení drátku na dotyk dojde k předehřátí drátku a pojistka vypne dřív.
Jestli jde o nejzatíženější fázi, může to způsobovat nežádnoucí vypnutí.
Takže jediný způsob, jak zjistit závadu je prohlídka  a měření.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Václav Hamáček
« Odpověď #9 kdy: 28.06.2010, 11:52 »

Děkuji všem za pomoc. Vidím, že se budu muset obrátit na elektrikáře.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 28.06.2010, 19:27 »

Tak nejspíše budete mít přetíženou fázi + špatný kontakt. Šikovný elektrikář vám to dá dohromady  Úsměv Jestli to jsou pojistky před elektroměrem tak na výměnu zapomeňte, to musí udělat odborník  Mrknutí


Jinak taky mi doma jednou blikalya světla a přitom stačilo dotáhnout pojistku  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Švábik
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 29.06.2010, 09:32 »

Ako už napísal p. Svejkovský v prvom rade treba vymeniť poistkový spodok, obyčajne je už na pohľad kovová plocha spodku prehriata a vzniká prechodový odpor. Už som sa tým parkrát stretol a dokonca bolo nutné odstrihnúť aj z vodiča  prívodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 29.06.2010, 11:35 »

Jaroslav Švábík:

Proč bylo nutné ''ucvaknout'' vodiče? Pochopil bych stržený závit šroubku ale kvuli vymezovacímu kroužku?

Jinak si říkám jestli se tam neudělala ''pecička'' (třeba kdyby tu pojistku někdo vytočil pod proudem) nebo koroze což by zpusobylo přechodový odpor a rychlejší vybavení pojistky.  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 29.06.2010, 11:59 »

Jaroslav Švábík:
. . . Proč bylo nutné ''ucvaknout'' vodiče? . . .
Protože byly vyhřáté.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #14 kdy: 29.06.2010, 12:03 »

......... nebo koroze což by zpusobylo přechodový odpor a rychlejší vybavení pojistky.  Kroutím očima

A právě ten přechodový odpor ohřeje po tepelně vodivém materiálu  připojené vodiče do takové míry, že se škvaří jejich izolace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Rudolf Šála
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 29.06.2010, 12:40 »

Petr Doležal a Pavel Horský:

No vida  Škleb moje chyba že mě to hned nenapadlo, dík za objasnění  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 01.07.2010, 17:13 »

Ve středních Čechách tomu říkáme pojistkový dotek a my starší na to máme jednoduchý přípravek na manipulaci pod napětím.

Co se týká přehřívání díky nedokonalému spoji, to je možné, ovšem přetavení patrony jenom díky tomuto přechodovému odporu mi připadá dost nepravděpodobn é. Podle toho co zde již napsal původní tazatel o kumulaci spotřebičů na této jedné fázi, tak bych spíš předpokládal přetížení.

Doporučuji pozvat elektrikáře a provést kontrolu rozdělení spotřebičů do jednotlivých fází v domovním rozvaděči a  opravu v pojistkové skříni. Správné rozložení spotřeby do fází odstraní problémy a mnohdy vede i k úsporám platby za povolenou hodnotu hl. jističe.

 Palec vzhůru

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.