Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Je nutné CE prohlášení o shodě na vlastní prodlužovací přívod?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je nutné CE prohlášení o shodě na vlastní prodlužovací přívod?  (Přečteno 15508 krát)
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« kdy: 20.06.2010, 22:05 »

Na jednom elektroseminář i jsem slyšel, že jestliže pokud si vyrobím "prodlužovačku" tak k jejímu používání mě nestačí pouze revize dle ČSN 33 1600ed.2, ale na takto nově vzniklý výrobek potřebuji dokonce CE prohlášení o shodě.

Jak to tedy je? To by ta "prodlužka" vyšla pěkně draho! Máte s ímto nějaké zkušenosti?






#105# Není den, je večer, proto je v diskusích bezpředmětné zdravit. Schod a shoda je rozdíl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.06.2010, 23:30 »

No jo, je to tak. Stal jste se výrobcem. To ale není nic proti tomu, když elektrikář nacvaká pár jističů do skříňky a měl by provést zkoušku PTTA, včetně kontroly oteplení, izolační pevnosti a vystavit protokol.
Kudy 100ho ven?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 21.06.2010, 00:21 »

Kudy 100ho ven?

Dnes jsem se stal výrobcem rozvaděče.

Výchozí stav byl to co je vidět vpravo. Kulatá krabice, v ní 4 lustrsvorky propojující 3xL + 1xPEN (průřez 6 mm2),  dále jeden nezakončený modrý 6 mm2 (míněný jako budoucí N, až někdo předělá poslední 1 metr přívodu do BR na TNS) a jedna Wago svorka propojující kabely HDO. Všechno umně schumlané, aby šlo nakroutit víko.
Toť výsledek odborně provedené rekonstrukce společných prostor, spojené s přestěhováním ER do přízemí a natažením nových přívodů od nových ER k místu bývalých ER, kde je provedeno napojení na stávající přívod do BR.
Že by někdo upozornil majitele bytů, že si mají nechat předělat přívody do bytových rozvodnic na TNS, nebo že by někdo spojil paralelně ty 2 dráty (žlutozelený + přeznačený modrý),  aby měl PEN 12 mm a ne jen 6, to se tedy nestalo.

I uchopil jsem KO125E, DIN lištu, svorky RSA10, pojistkové držáky RSP4, smontoval rozvaděč (ano, je to rozvaděč!) a výsledek je vlevo (oproti popisu vodičů viz výše přibyl N 6 mm2 do bytu a navíc je tam ještě přívod od HOP).

Že bych teď povolal nějakou zkušebnu
provést zkoušku PTTA, včetně kontroly oteplení, izolační pevnosti a vystavit protokol.
? Tuším, že to nejspíš neudělám.


* KRABICE2.jpg (19.61 KB, 343x229 - prohlédnuto 840 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 21.06.2010, 18:46 »

To: Fuk

No jo, co ale takový údržbář ve fabrice? Dejme tomu, že na stroji z roku 1975 jsou namontovány zásuvky pro potřeby údržby a elektrikář pro zvýšení bezpečnosti v rozvaděči stroje vymění pojistku za jističochránič . V podstatě změnil výkonovou ztrátu na jistícím prvku a ovlivnil tak celkové oteplení rozvaděče. Kdybych měl jít do důsledků, pak by se stal výrocem rozvaděče se všemi důsledky. Mrknutí

Provedení prodlužovacích přívodů řeší ČSN 34 0350 ed.2. Pokud vím tak v ní nejsou stanoveny žádné typové zkoušky. Takže dle mého osobního názoru by se měla provést revize dle ČSN 33 1600 ed.2 a vystavit prohlášení o shodě. Ruku na srdce kdo z vás viděl prohlášení o shodě na prodlužovák? Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.06.2010, 18:58 »

Ruku na srdce kdo z vás viděl prohlášení o shodě na prodlužovák? Mrknutí

Ruku na srdce, kdo z nás si jakékoli prohlášení o shodě prostudoval včetně předpisů v něm uvedených? (Jednou to zkuste, občas je to docela prča.  Mrknutí)
Tady jde o princip. Prohlášení má být a má nějak vypadat, že je to celé v mnoha případech postavené na hlavu a člověk se případech nevyhne obejití nebo přímo porušení zákona je už otázka jiná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Mlkar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.06.2010, 19:03 »

Pane Fuk oni vám při rekonstrukci natáhli přívodní kabel předpokládám CYKY 5Cx6 do nějaké krabice? Vy jste to tam spojil a natáhl do rozvodnice? K čemu ty pojistkové držáky RSP4? Absolutně jsem nepochopil co to tam máte vyrobeného  Šok .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 21.06.2010, 19:28 »

Pane Fuk oni vám při rekonstrukci natáhli přívodní kabel předpokládám CYKY 5Cx6 do nějaké krabice? Vy jste to tam spojil a natáhl do rozvodnice?
Natáhli CYKY 5Cx6 a v krabici lustrsvorkami spojili 1:1 (kromě modrého) s přívodem do BR 4x10 mm2. Zazdili (vybourali totiž původní ER - ta díra by byla  bývala umožňovala natáhnout pohodlně cokoli do BR, jenom trochu při práci přemýšlet),  zavíčkovali, zamalovali. Zabít je.

K čemu ty pojistkové držáky RSP4? Absolutně jsem nepochopil co to tam máte vyrobeného  Šok .
Dělal jsem z toho, co jsem měl v neděli po ruce. Takže ovládací vodiče HDO jdou přes pojistky. Původně jsem měl v úmyslu je dnes nebo zítra nahradit svorkami RSA6, ale po zkušenosti, že do ER (nyní do přízemí přestěhovaného) leze kdejaký jouda (během těch 2 hodin, co jsem měl krabici rozdělanou, mi někdo nahodil jistič) tam asi ty pojistky nechám - kdo ví, co mi tam někdo po těch drátech jednou pošle.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« Odpověď #7 kdy: 21.06.2010, 20:19 »

No dobře já tedy nevím jak se dělá prohlášení o shodě, ale dejme tomu, že bych si s tím tu práci dal a prohlášení o shodě nechal na tu prodlužku udělat. Mohu jich potom vyrobit kolik chci, nebo se to vztahuje jen na tu jednu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 21.06.2010, 21:15 »

No dobře já tedy nevím jak se dělá prohlášení o shodě, ale dejme tomu, že bych si s tím tu práci dal a prohlášení o shodě nechal na tu prodlužku udělat.

Vážený, prohlášení o shodě (o shodě výrobku s příslušnými normami a předpisy) vystavuje výrobce (to jest v tomto případě Vy osobně) a za pravdivost tohoto prohlášení také ručí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« Odpověď #9 kdy: 21.06.2010, 21:42 »

Vážený, prohlášení o shodě (o shodě výrobku s příslušnými normami a předpisy) vystavuje výrobce (to jest v tomto případě Vy osobně) a za pravdivost tohoto prohlášení také ručí.

Já s Vámi tak úplně nesouhlasím. Za pravdivost dokumentu jako takového bych samozřejmě ručil já a prohlášení o shodě bych také musel vystavit já osobně, ale bez certifikátu od EZU by mi to lejstro bylo přeci naprt ne? A kolik by takový certifikát na prodlužovačku stál ani nechci domyslet. To by asi nějaká tisícovečka nespravila Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 21.06.2010, 22:07 »

Já s Vámi tak úplně nesouhlasím. Za pravdivost dokumentu jako takového bych samozřejmě ručil já a prohlášení o shodě bych také musel vystavit já osobně, ale bez certifikátu od EZU by mi to lejstro bylo přeci na prd, ne?
Jak to, že se mnou nesouhlasíte? Souhlasíte.
Bez protokolu o zkoušce provedené autorizovanou zkušebnou by vám to Vaše prohlášení bylo ne na prd, ale byla by to poukázka na přinejmenším mastnou pokutu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« Odpověď #11 kdy: 22.06.2010, 12:13 »

Jak to, že se mnou nesouhlasíte? Souhlasíte.
Bez protokolu o zkoušce provedené autorizovanou zkušebnou by vám to Vaše prohlášení bylo ne na prd, ale byla by to poukázka na přinejmenším mastnou pokutu.
No asi bude nejlepší všechny dělané prodlužovačky vyházet a nakoupit nové se značkou CE a je klid. Ale stejně mě to přijde jako kravina nehledě na to, že když si nakoupím díly na prodlužovačku a pak jí zodpovědně zapojím, že je to lepší než nějaké paskvily made in kdovívodkaď. Už mi jedna takováto prodlužovačka "vybouchla" zrovna když jsem do ní zapínal spotřebič a od té doby k nim nemám důvěru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 22.06.2010, 13:54 »

Citace
No asi bude nejlepší všechny dělané prodlužovačky vyházet a nakoupit nové se značkou CE a je klid.

Ano, tak jedině....ale?...podívejte se na prodlužováky i ve specializovaný ch obchodech elektro...když zavřu oči tak jedna třetina nevyhovuje a je na černé listině nevyhovujících výrobků... zle

Kolikrát vyrobený prodlužovák /odborně /na koleně lze určit za mercedes mezi trabanty... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
tomáš buřival
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 22.06.2010, 19:21 »

V zaměstnání bych firmě doporučil dělané prodlužováky vyhodit (jeden na chalupu, jeden domů a taky ještě strejcovi k sekačce) a koupit nové.  Ve vlastní firmě bych to určitě neřešil a používal dál ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 22.06.2010, 19:24 »

V zaměstnání bych firmě doporučil dělané prodlužováky vyhodit

Tomu se říká plýtvání dle zákona  Mrknutí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Pavlíček 1
*
Offline Offline



Opravy a údržba strojů, RT E2A


« Odpověď #15 kdy: 22.06.2010, 20:19 »

Jako zaměstnanec musím firmu informovat o teto situaci a navrhnout jim, aby všechny vyrobené prodlužováky vyřadily z provozu podivej
Jo a taky vyházet všechny náhradní vidlice a zásuvky. No to je tak na multikáru. To by jeden brečel Pláč
Uz teť vidím jak si vsichni ťukaj na čelo blboune
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 22.06.2010, 20:59 »

Nebo by byla další možnost. Zkusit nějakým způsobem tenhle nesmysl zrušit a učinit výrobu prodlužováků legální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #17 kdy: 22.06.2010, 21:10 »

Nebo by byla další možnost. Zkusit nějakým způsobem tenhle nesmysl zrušit a učinit výrobu prodlužováků legální.
Palec vzhůru Palec vzhůru
Máte pravdu, jako elektrikář si ho raději udělám doma sám a lépe  Mrknutí
Ono už to tu někdo zmínil a já bych to poopravil - třetina je jich rovnou na blacklistu a zbylé dvě nevyhovující nebo nepoužitelné  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co ma obsahovat prohlaseni o shode na provedene elektromontazni prace?
 Jak má vypadat prohlášení o shodě na provedené elektroinstalační práce?
 Existuje jakási "kuchařka" pro postup při vydávání Prohlášení o shodě?
 Jakými testy musí projít výrobek, který chci prodávat na trhu EU?
 Od koho musí mít elektroměrová deska prohlášení o shodě?
 Pokud vyrábím, dokládám zkoušky, testy a prohlášení já?
 Pokud vyrábím, dokládám zkoušky, testy a prohlášení já?
 Jak byste se postavili k tomuto novému stroji z EU?
 Jak donutit montážní firmu k plnění jejich povinností?
 Jaké doklady jsou zapotřebí k revizi vypínačů dovezených z Anglie?
 Budou uznané české certifikáty českého rozvaděče pro ZSE na Slovensku?
 Za jakých podmínek a u jakých zařízení se musí obnovovat CE prohlášení o shodě?
 Kde najdem prikaz pre výrobcu rozvádzača vyhotovit výrobný stítok?
 Připouští norma VDE použití modulových přístrojů bez certifikace pro VDE?
 Je třeba pro revizi prohlášení o shodě ke koupelnové skříňce se zásuvkou Schuko?
 Obejdete se u importu bez certifikátu zato s pdf kopií certifikátu VDE?
 Je velký problém pro revizi rozvaděč bez typového štítku a prohlášení o shodě?
 Je výrobce povinen vyzkoušet svítidlo NO ve zkušebně a poskytnout certifikát?
 Je třeba, aby ES prohlášení o shodě bylo "kryto" certifikační autoritou?
 Řešil uz nekdo z vyrobcu posuzovani shody dle noveho zakona 90/2016 Sb.?
 Je potřeba prohlášení o shodě na elektroměrový rozvadeč?
 Mohu věřít vlastnostem svítidla, které uvádí prodejce?
 Jaké certifikace, prohlášení o shodě potřebuji na zařízení Un=24VDC?
 Kdy prohlášení o shodě na výrobek nahrazuje výchozí revizní zprávu?
 Jaké dokumenty musí mít 1ks prototypu bez uvedení na trh?
 Jaká je legislativa při návrhu a výrobě vlastního vypínače?
 Jak probíhá napěťová zkouška při posouzení shody pro uvádení výrobku na trh?
 Jakým způsobem legalizovat výrobek pro český trh?
 Je riziko koupě čínského klonu místo originálu u jističů běžných značek?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.