Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?  (Přečteno 30630 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 24.05.2010, 23:10 »

O správném postupu hovoříme se Štefanem Beláněm. Spotřebitelská obec často nemá ponětí o tom, jakou funkci má projektant, montér a revizní technik. Revizi považují za razítkovou zbytečnost ... Co byste doplnili vy?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 24.05.2010, 23:31 »

Pravda pravdoucí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 24.05.2010, 23:51 »

K závěru rozhovoru. Ano, naprostý souhlas, situace kolem prodeje nemovitostí je zoufalá. Lidé kupují byty, celé domy a vidí jen ty zdi dveře okna a pozemek a VŮBEC NECHÁPOU  blboune že každá budova je velký a složitý "STROJ" jehož podstatná část je třeba právě elektroinstala ce.

Pro mě je neuvěřitelný zarážející fakt  baterky,  že když si lidé kupují ojeté auto, tak jsou schopni mobilizovat automechaniky ať to prohlédnou ať jim poradí a přitom se toto auto za pár let promění v hromádku rzi. Na druhou stranu jsou Češi stále tak hloupí a naivní, že když kupují byty a domy za milióny, na mnoho desítek let, tak důvěřují jen svému zraku a když jsou zdi a zábradlí pěkně "naštětkované" je to OK. Slepě důvěřují realitním kancelářím a vůbec je nenapadne vzít si na pomoc nějaké odborníky z oblasti stavebnictví, třeba revizního technika, který by jim za naprosto nicotnou cenu z té celé transakce podal přesné a defakto životně důležité informace.

TADY je potřeba vzdělávat Český národ, protože v této oblasti jsou vědomosti opravdu na úrovni školky. Dokud tento stav bude platit, bude stále hodně bohatých realitních kanceláří, které se chovají jako zlatokopové na Klondajku a stále hodně protažených obličejů uživatelů nově koupených nemovitostí.

Doufejme že časem se vzdělanost lidí v tomto směru zlepší.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.05.2010, 08:02 »

Svatá pravda. Štefane, mluvíš moc pěkně. Vše co bylo v příspěvku řečeno, by měla několikrát slyšet širší laická veřejnost. Je hrozné, že se na konci příspěvku opět skončilo u stavebních úřadů. Stavební úřady.......to ť instituce, která mě trápí již pěkně dlouho. Již jsem k tomu napsal a řekl dost.

Štefane  poklona Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Martin Bauer
živnostník
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 25.05.2010, 08:05 »

Nedá se než souhlasit. Štefane  Palec vzhůru
Chtěl bych ještě připojit poznámku, že i občas projektant nezná normy a občas "vyprodukuje" zvěrstvo.   placu
Myslím že každý montážník nebo RT už se s podobným projektem setkal.
Proto asi není od věci, aby se potenciální investor důsledně zabýval i výběrem kvalitního projektanta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT E1/B, EZS, CCTV, elektromontáže, projektování slaboproudu

Říkali nám: elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhý zpátky, prý to občas kope.....
IM
« Odpověď #5 kdy: 25.05.2010, 10:15 »

S jedním uvedeným názorem bych si dovolil polemizovat a sice s doporučením, aby projekt, montáž i revizi prováděla jedna firma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 25.05.2010, 10:29 »

S jedním uvedeným názorem bych si dovolil polemizovat a sice s doporučením, aby projekt, montáž i revizi prováděla jedna firma.
Ano, známá diskuse o nezávislosti ...
Má to sice něco do sebe, ale z pohledu statistik (tedy oznámených problémů) zmiňovaná kombinace Štefanem je spíš ku prospěchu.
Pokud je stavba pod dozorem od A do Z revizním technikem, je to úplně něco jiného, než když přijde revizní technik nastavbu a kouká co a kdo postavil.

Naopak tam, kde je to naprosto oprávněné jsou stavby na klíč "některých pofidérních" firem. Firma to zbastlí a dá na to své razítko. Pak firma zmizí ze světa, ale bastl je platný.

Jak jsem se zmínil, těchto případů "oficiálně" není mnoho. Pokud se někomu zdá, že je, pak to tvrzení musí nejdříve prokázat. Vést polemiku typu "mě se zdá, já mám pocit" je o ničem. To není argument s kterým lze vážně pracovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 25.05.2010, 10:39 »

Citace
Pokud je stavba pod dozorem od A do Z revizním technikem, je to úplně něco jiného, než když přijde revizní technik nastavbu a kouká co a kdo postavil.

Už některé ČSN /třeba 62 305/ článek např.E.7.1 ...revize by měla začínat během instalace LPS...atd. už na to pamatují a to je dobře.Ne až instalace skončí a pak
se teprve dělá výběrové řízení na /nejlevnějšího/ revizního technika..?..?
A ten neví co bylo během výstavby provedeno...
Určitě to všichni známe!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
IM
« Odpověď #8 kdy: 25.05.2010, 10:45 »

Pokud je stavba pod dozorem od A do Z revizním technikem, je to úplně něco jiného, než když přijde revizní technik nastavbu a kouká co a kdo postavil.

O tom není pochyb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 25.05.2010, 19:31 »

Má osobní zkušenost.

Pracoval jsem cca deset let ve velké stavební firmě. Větší stavby, státní zakázky... Řemesla byla vždy až na posledním místě zájmu stavby a to určovalo vše ostatní. Snažit se o kvalitu byla sysifofská práce a když jsem si jednou uvědomil že chodím po jedné větší stavbě a několik měsíců jen opravuji cizí chyby, ať už z projektu nebo po jiných montážnících, šla mi z toho už hlava kolem. Revizní technik s radou během stavby nikdy nedostupný, zato po dokončení když přišel tak se tvářil, jaká jsme banda blbců. Dnes vím že to nebyla jeho chyba, že si ho naše - jedna z největších stavebních firem v ČR která samozřejmě stále existuje (název začíná "B" a končí "K" Mrknutí) - najala až před kolaudací.
Živobytí: z ruky do huby.  Hněv

Pak jsem pracoval cca deset let u malé soukromé elektro firmy. Střední stavby, rodinné domky, byty... Dokud jsme pracovali přímo pro investora bylo to docela dobré, svou stavbu jsem si řídil sám tak jak bylo potřeba. Horší když se dělali subdodávky: Zakázka za 10M byla přerozdělena na menší firmy, které na to měly 7M a ty to nezřídka kdy rozprodávají mezi ještě menší montážní firmy, které mají za úkol udělat to dohromady za 5M, aby všem kterým to jen prošlo rukama zbylo alespoň 5M za nehtama. Stavby už jsem si nemohl řídit podle sebe. Prostě Česká klasika. Kvalita práce trpěla. Investoři v nevědomosti, nespokojení. Revize od stolu. Špatný.  Hněv

Pak jsem dal výpověď, živnosťák, zkoušky RT. Velké zakázky nechci, nezajímá mě loterie cenových nabídek, zda se podaří či nepodaří zákazníka oškubat - hnus velebnosti. Dělám malé stavby, nebo třeba opravu vypálené zásuvky u důchodkyně z 8. patra a revize. KONEČNĚ KONEČNĚ jsem spokojený. Stavby si dělám jak já chci, zákazním vše vysvětlím do podrobna jak já chci a dobrou kvalitu výsledného díla si udržuji jak já chci. Jsem spokojený, moji zákazníci jsou spokojení, nemám nejmenší problém že by mi někdo neplatil, mám dostatek práce.  tanecek
Živobytí: mohu si koupit nářadí jaké chci a dobře se uživím Úsměv

Proč to všechno píšu? No, protože kdybych kdysi dávno natrefil na firmu kde by to fungovalo tak jak uvádí Štefan Beláň, neb to zní jak rajská hudba a já věřím že Štefan Beláň má natolik rozhodnou povahu že to je tak jak říká, nejspíš by mě k této "cestě" nic nenutilo a já bych byl spokojený obyčejný dráteníček jeden z mnoha, zaměstnán v nějaké firmě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 25.05.2010, 22:05 »

To. Jindra.:

 Palec vzhůru Jsme na tom podobně. Jen s tím rozdílem, že jsem byl zaměstnán u kvalitní firmy, ale z důvodů trochu osobních a trochu díky změnám ve firmě (nejistota práce) jsem se nakonec pomalu osamostatnil. Pomalu protože jsem nejdřív dělal na "švarcsystém". Pak, po neuspokojivých pracech, kde jsme byli tlačeni do nestandartních věcí (proti mému svědomí a pod.) ,  jak jste to poznal v práci i VY, jsem se osamostatnil zcela a nelituju.

K tomu co řekl Š. Beláň, není v podstatě co dodat. Jen asi to, že to víme v podstatě všichni, ale bohužel se léta nic nemění.
Když někdo koupí auto, také od něj vyžaduje techničák. S propadlou technickou, nebo těsně před jejím koncem, se auto prodává velmi těžko, když není extra levné. U domu, nebo bytu, kde na nás může čekat mnoho nebezpečí, třeba právě od elektriky, to nikdo neřeší. Možná právě proto, že by se domy se špatnýmy dokumenty prodávaly hůře.  Asi bude něco špatně. Možná je to tím, že jsme stále nevyspělou společností, kde jsou na prvním místě peníze, na místo lidí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 26.05.2010, 00:30 »

To. Jindra.:
Když někdo koupí auto, také od něj vyžaduje techničák. S propadlou technickou, nebo těsně před jejím koncem, se auto prodává velmi těžko, když není extra levné. U domu, nebo bytu, kde na nás může čekat mnoho nebezpečí, třeba právě od elektriky, to nikdo neřeší. Možná právě proto, že by se domy se špatnýmy dokumenty prodávaly hůře.  Asi bude něco špatně. Možná je to tím, že jsme stále nevyspělou společností, kde jsou na prvním místě peníze, na místo lidí.

Ač (skoro) každý jouda pozná, že se mu auto stáčí doleva, žere 2x víc než by mělo či má mezi blatníkem a dveřmi nerovnoměrnou škvíru, přesto se prodávají a kupují svařence ze čtyř bouraček s padělanými papíry a uplácí se na STK. Je to totiž levnější a dokud auto jezdí, nic se neřeší. Že v případě nehody je posádka s určitostí zabita, je vzdálená hypotetická chiméra schovaná za dalekým obzorem.

U elektriky (plynu, apod) je to stejné. Svítí, topí, nic se neděje. Těžko očekávát, že národ, který vidí fatální problém v poplatku 30 Kč u doktora, si bude za peníze dělat revize svých bytů a domků jen pro pocit jistoty. Zejména když mu to zákon nenařizuje. Že mu vyhoří dům? Ale jděte: "tu pračku mám připojenou tou bílou dvoulinkou už 10 let a nic se nikomu nikdy nestalo"

Pomiňme pak fakt, že polovina bytů a většina domků (a společných prostor činžáků či paneláků) nemůže revizí nikdy projít bez zásadních úprav. Názorně je to vidět tam, kde se mění u plynu nízkotlak na středotlak a v té souvislosti se dělají tlakové zkoušky v domech - dle plynařů má 20 až 30 % domů větší či menší problémy.

Mimochodem - pracuji ve správní firmě - to jsou občas ÚŽASNÉ zásahy nájemníků do vybavení a zařízení  bytu......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 26.05.2010, 06:53 »

U elektriky (plynu, apod) je to stejné.

Není to stejné. V autě amatér neautomechanik pozná že brzdy nefungují jak mají a v drtivé většině případů zajde za automechanikem . Při užívání elektroinstala ce amatér neelektrikář nemá žádnou šanci poznat, že brzdy (rozuměj pojistky, jističe, chrániče v souvislosti s ochranou aut. odp. a ochr. pospoj. atd.) v elektroinstala ci nefungují. Dokud se něco nestane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 26.05.2010, 09:09 »

Že v případě nehody je posádka s určitostí zabita, je vzdálená hypotetická chiméra schovaná za dalekým obzorem.

Většina těch svařenců je udělána tak že to normální řidič nepozná a kupodivu to projde i technickou bez podvádění. Problém nastane až při vážné nehodě kdy nefungují deformační zóny, běžné ťukance takové auto snese stejně jako nový vůz. Řešením, i když jen částečným, by bylo veřejné zpřístupnění historie a výsledků technických prohlídek včetně stavu tachometru u každého vozidla. Velice by to znesnadnilo podvody.

U elektriky (plynu, apod) je to stejné. Svítí, topí, nic se neděje. Těžko očekávát, že národ, který vidí fatální problém v poplatku 30 Kč u doktora, si bude za peníze dělat revize svých bytů a domků jen pro pocit jistoty. Zejména když mu to zákon nenařizuje. Že mu vyhoří dům? Ale jděte: "tu pračku mám připojenou tou bílou dvoulinkou už 10 let a nic se nikomu nikdy nestalo"

Není to stejné, do elektriky se hrabe skoro každý kdežto plynu se dotkne málokdo. Přirovnání k poplatku 30Kč u doktora je už úplně mimo protože ten je v naší republice postaven tak že jeho vybírání je nesmyslné a hlavně jeho účel je prezentován lživě. 30Kč nezabije ani důchodce ale je důležité komu přijde a kdy a za co se platí, tohle sem netahejte to je bordel v jiném dvorečku.
El.revize bytů si nechává udělat v poslední době již dost lidí a kupodivu i v nájemních bytech které jim vlastně nepatří a měl by se o to starat majitel.

Já vidím největší problém v nejasné a nepřehledné legislativě a ne v přístupu jednotlivých lidí. Zkuste se míň koukat na zprávy na Nově a víc mluvit s těmi lidmi, možná svůj názor poopravíte.

Mimochodem - pracuji ve správní firmě - to jsou občas ÚŽASNÉ zásahy nájemníků do vybavení a zařízení  bytu......

Ano s tím souhlasím, už jsem viděl docela perly ale také jsem viděl naprosto úžasný přístup ze strany správců objektů. Někdy totiž těm lidem nezbude nic jiného než to nějak zbastlit a převážně špatně když třeba půl roku čekají na opravu obyčejného osvětlení na chodbě a to přesto že řádně platí nájem. Sehnat povolení od správce na malou úpravu el.instalace v bytě bývá někde záležitost na 10 minut a jinde na 3 měsíce. Setkávám se při práci se zástupci jak správců tak nájemníků tak vlastníků jednotlivých bytů a s tou úžasností bych jim to rozdělil rovným dílem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #14 kdy: 26.05.2010, 13:29 »

Auto, plyn, poplatek, doktor, nájem, děkuji, z hlediska silnoproudu nemám zájem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 26.05.2010, 15:03 »

Není to stejné, do elektriky se hrabe skoro každý kdežto plynu se dotkne málokdo. El.revize bytů si nechává udělat v poslední době již dost lidí a kupodivu i v nájemních bytech které jim vlastně nepatří a měl by se o to starat majitel. Já vidím největší problém v nejasné a nepřehledné legislativě a ne v přístupu jednotlivých lidí.
Není to stejné. V autě amatér neautomechanik pozná že brzdy nefungují jak mají a v drtivé většině případů zajde za automechanikem . Při užívání elektroinstala ce amatér neelektrikář nemá žádnou šanci poznat, že brzdy (rozuměj pojistky, jističe, chrániče v souvislosti s ochranou aut. odp. a ochr. pospoj. atd.) v elektroinstala ci nefungují. Dokud se něco nestane.

Myslím že jsme si nerozuměli, netvrdím ohledně elektroinstala ce nic jiného než vy, nejsme v rozporu.  Jen jsem pesimističtějš í ohledně lidí a tvrdím, že o legislativu jde až v další řadě. Neboť lid zejména z finančních důvodů obchází i věci legislativně zcela upravené..... pokud ušetří pár korun. Příklad: ve společenstvích, která spravujeme neznám žádného majitele bytové jednotky, který by si dělal periodické revize. Neznám tam žádného majitele jednotky, který by při koupi jednotky vyžadoval revizní zprávy. A pokud se dělá revize společných částí domu, jen cca polovina lidí je ochotna připustit, že by jim revizák mohl udělat i revizi rozvodů v bytě. A z té poloviny další polovina z toho "vycouvá",  když se dozví, že se revize v bytech nefinancuje z fondu oprav, ale že si ji jako vlastník jednotky musí platit sami.

Zlepšení nevidím ve změně legislativy (při tom lidském materiálu, co sedí v parlamentu se kvalitní legislativa ani nedá očekávat),  ani ve změně způsobu myšlení lidí. Tvrdím už nějaké roky, že jediná instituce, která může v tomto ohledu něco změnit, je pojišťovna: chceš mít pojištěný dům, byt? tak budeš pravidelně dodávat revize, jinak pojistka končí. Chceš mít pojištěné auto a havarijní pojistku kryjící všemožné škody? Dokaž, že není složeno ze čtyř a že prochází pravidelným servisem. Chceš mít  výhodnou zdravotní pojistku a uhrazeny i ty nejtěžší nemoci? Předkládej seznam pravidelných preventivních prohlídek. Atd atd

Připouštím ovšem, že můj pohled je subjektivní a možná i nelidský.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 26.05.2010, 15:25 »

(při tom lidském materiálu, co sedí v parlamentu se kvalitní legislativa ani nedá očekávat)
To sedí.  Škleb

Tvrdím už nějaké roky, že jediná instituce, která může v tomto ohledu něco změnit, je pojišťovna: chceš mít pojištěný dům, byt? tak budeš pravidelně dodávat revize, jinak pojistka končí.
Naprostý souhlas, dokonce se tak v některých případech i děje.

Chceš mít pojištěné auto a havarijní pojistku kryjící všemožné škody? Dokaž, že není složeno ze čtyř a že prochází pravidelným servisem.
Jako majitel nejsem schopen dokázat kdo co s autem dělal. Tady je to záležitost technické kontroly a ta by měla odhalit stav vozidla, nic víc majitel nedokáže. Komerční připojištění již existují ale chtít prokázat po řezníkovi jestli má svařené auto které koupil v bazaru je nesmysl.

Chceš mít  výhodnou zdravotní pojistku a uhrazeny i ty nejtěžší nemoci? Předkládej seznam pravidelných preventivních prohlídek.
Vždyť to tak už i částečně je. Pravidelné prohlídky jsou, jen s úhradou nemoci je to jak komu. Tady jako člověk taky nic moc nezměním.

No ono to vlastně tak nějak i funguje už pár let, jenže nejsou daná jasná pravidla tak je v tom maglajz. Znám desítky nájemníků i majitelů bytů kteří si dali na vlastní náhradu dělat el.revizi bytu. Osobně jsem přesvědčen že toto by měla být povinnost toho kdo nemovitost vlastní, nikoli toho kdo v ní v nájmu žije pokud smlouvou není stanoveno jinak.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Pentoda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 26.05.2010, 17:32 »

Štefane tak by to mělo být. Ale život není černobílý, někdy až hodně barevný. Malý investor /zákazník / má hypotéku, která pokryje cca 2/3 stavby. Zajímá ho více tepelná izolace stavby a oken, když už ho vůbec něco jiného zajímá. Než kvalitní střecha. Kompletní rozvody vody, topení a elektroinstala ce nejsou vidět tak o ně nemá zájem. Abych nezapomněl nejvíce důležitá je vana s vířivkou a obklad koupelny.   Paradoxem je ,  že vyžadují bezchybné a bezpečné fungování od toho co je nejméně zajímá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký potřebuji ŽL abych mohl projektovat bez autorizace?
 musi byt projekt pre stavebne povolenie schvalený stavebným inžinierom?
 Jaké podmínky musí splňovat projektant slaboproudých systémů?
 Dle čeho jsou placeni projektanti elektro?
 Kreslit schémata rozváděčů jednopólově nebo trojpólově?
 Musi mit kazdy projektant elektroinstalace zakoupene vsechny potrebne normy?
 Kdo ze zde přítomných by uvítal uzavřenou skupinu projektantů elektro?
 Kde najít dodavatele schématu světelné výstrče a prohlášení o shodě?
 Je projektant elektro odpovědný za bezpečnost zařízení, které projektoval?
 Co má dělat investor, když nemůže sehnat projektanta?
 Zopakujme si časté chyby v projektové dokumentaci bytové a občanské výstavbě
 KUHLMANN: Prkno projektanta
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Ktoré normy sú potrebné pre projektanta?
 Jak se stát projektantem hromosvodů?
 Ako sa stať projektantom EZ?
 Je opravdu projektant zbytečný, když máme revizáky všeuměly?
 Proč je tak tristní úroveň projektantů LPS?
 Oprávnění autorizované osoby
 Je autorizovaná osoba odpovědná, i když jedná na příkaz nadřízeného?
 Máte už někdo zkušenosti s BIM projektováním elektro?
 Kdo velí stavbě? Projektant nebo elektromontér?
 Rýsovací prkno PANA projektanta!
 Jak se stát projektantem vn?
 Ako projektovať elektroinštaláciu rekreačnej rezidencie v Rusku?
 Jaké máte zkušenosti s realizací svých projektů?
 Od čeho se odrazit k projektování?
 Znáte základní informace, které by měl vědět každý projektant?
 Jak vybrat projektanta?
 Kde nájdem info o obsahu jednotlivých stupňov projektovej dokumentácie elektro?
 IN-EL: Příručka pro zkoušky projektantů elektrických instalací
 Proč nemohu razítkovat projektovou dokumentaci razítkem revizního technika?
 Jaká všechna oprávnění je potřeba pro projektování?
 eDEHN#23: Návrh vnější ochrany z pohledu projektanta REPRÍZA
 Ako sa z gymazisty môže stať projektant elektrických zariadení?
 EPLAN Data Portal nyní v cloudovém prostředí
 Jak se dnes stát projektantem elektro?
 Kdy projektant skutečně potřebuje navíc §6?
 Nový lexikon projektanta jde do tiskárny!
 UČEBNICE EVP#6: Projekce a konstrukce
 RECENZE: Lexikonu projektanta elektro
 Máte Lexikon projektanta? Co si o něm myslíte?
 Jak je to s různými rolemi Projektanta/Konstruktéra dle nové legislativy?
 Jak má vypadat razítko na projektu neutorizovaného projektanta ještě dle §10?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny?
 Jsou vlastníci bytů povinni rekonstruovat el. rozvody v bytech, když bude rekonstruováno hlavní domo
 Co je potřeba k nové elektroinstalaci v bytě 2 nebo tři vodiče?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře?
 Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu v rozvodnici vodič PEN rozdělit na PE a N?
 Je nutné při navýšení příkonu z 1f na 3f rekonstruovat i vnitřní rozvody?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Může spotřebitel vyměnit tělesa v chodníkovém osvětlení?
 Musíme při rekonstrukci vyměnit hlavní rozvodnici ve sklepě za jinou?
 Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jakým způsobem zapojit lustr pokud mám krátké vývody?
 Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?
 Jak zapojit třífázový jistič?
 Jak posunout zásuvku v kuchyni o čtyři metry dál?
 Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra?
 Aký priemer vodičov pre úpravu existujúcej inštalácie?
 Jak spolehlivě najít vodiče pod omítkou?
 Je hlučná vibrace elektroměru opodstatněný důvod k jeho výměně?
 Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Je nějaká možnost dát na panelákový byt s TNC chránič?
 Mohu použít pro instalaci starý kabel 4x1,5 abych nemusel kupovat nový?
 Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je možné v chatě při výměně elektroměru zanechat původní instalaci?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Vysvětlí mi někdo kam vedou ve starém domě všechny fáze?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Mohu ponechat i v rekonstruované instalaci v kuchyni dvouvodičové zapojení TN-C?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je vadná elektroinstalace nebo revizní zpráva?
 Nakolik je potřebná nová instalace ve starším panelovém bytě?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí?
 Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový?
 Co zajistit pro rekonstrukci elektroinstalace rodinného domu?
 Projde mi kvůli novým hodinám revizí starý dvoužílový okruh?
 Jak správně postupovat při rekonstrukci elektroinstalace bytu?
 Co potřebuji k výměně hl. jističe stejné ampéráže a elměrové desky?
 Budem musieť inštaláciu v drevenej prerobiť pre novu reviziu?
 Jde na stávající rozvod v hliníku připojit nový rozvod v mědi?
 Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak správně předělat osvětlení ve staré koupelně?
 Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?
 Co je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Jak odpojit stykač od napětí v rozvodné skříni?
 Jaké je nutno podniknout kroky při výměně tech. zařízení ve starém rozvaděči?
 Lze při výměně hliníkových rozvodů nechat hliník pro světla?
 Nechat přívod AYKY 2x6 z ER po rekonstrukci el. instal. v bytě?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Co vše mám požadovat při rekonstrukci rozvodu elektriny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 Je možné vyměnit Al za Cu pouze ve dvou místnostech a pozdeji dodělat ostatní?
 Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou?
 Mám kupovat byt se starým Al rozvodem?
 Co vše je potřeba při rekonstrukci elektroinstalace u rodinného domu ?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Jak zapojit zásuvky 230V sériově?
 Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom?
 Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti?
 Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce?
 Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů?
 Jak postupovat při chybné instalaci kabelu?
 Mohu použít místo původního hliníkového měděný CYKY stejného průřez?
  Existuje standardni postup pro zjisteni puvodniho zapojeni dratu v byte?
 Nebudou problémy se starými rozvody elektřiny v bytě?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Je nutné při rekonstrukci vyměnit i starou elektroměrovou skříň?
 Kde je hranice mezi opravou a rekonstrukcí?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Musím nechat udělat revizi pokud jsem přidal do bytového rozvaděče jistič?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jak spojit hliníkové a měděné vodiče před zalitím betonem?
 Jak zapojit jističe a chrániče v bytě?
 Proč když proběhla rekonstrukce, jsou světla na starých vodičích?
 Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
 Jak najít ve staré instalaci krabici pod omítkou?
 Je možné zapojit nový obvod v rekonstruované kuchyni?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Mohu v panelovém bytě zrušit zásuvku s plochými kontakty a napětím 8-15V AC?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Jaká je priblizna cena vymeny el. rozvodu v rodinnem dome?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Jaká je orientační cena za rekonstrukci el. rozvodů panelákového jádra?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Jak vyřešit novou elektriku ve starém paneláku?
 Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?
 Musím v družstevním bytě souhlasit s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zapojit nový rozvadeč místo starého rozvaděče?
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Musí se při přechodu na tři fáze přesekávat elektřina v bytě?
 Jak probíhá výměna stoupacího vedení v BD?
 Jak byly v hliníku dělané zásuvkové okruhy?
 Jaká jsou kritéria pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?
 Jak složitá bude náhrada starých porcelánových pojistek za nožové?
 Doporučíte rekonstrukci pokud je instalace provedená vodiči CYSY?
 Vydrží staré rozvody zapojení více spotřebiču najednou?
 Vadí elektroinstalace za krbovými kamny?
 Lze vyměnit domovní rozvaděč, a zachovat starou elektroinstalaci?
 Kdy se PEN vodič nezapojoval na kolík?
 Je rekonstrukce elektroinstalace v bytě na etapy dobrý nebo špatný nápad?
 Mohu provést selektivitu jištění stejnou hodnotou jističe?
 Jaké jsou možnosti navýšení hlavního jističe?
 Síť TN-C-S, ale část stále TNC, jak řešit po rekonstrukci na TNS?

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 23 dotazů.