{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Kdy je nutné odpínat N v 1f nebo 3f instalaci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Kdy je nutné odpínat N v 1f nebo 3f instalaci?  (Přečteno 11085 krát)
Martin.Mlkar
« kdy: 06.04.2010, 15:05 »

Hledal jsem zde odpověď zda musí nebo nemusí mít sporák sporákovou kombinaci a narazil jsem na odpovědi zejména pana Beláně, že je nutné odpínat i N dáno ČSN 33 2180 čl.3.8., při výkonech nad 1000W. Kdy je tedy nutné odpínat i N?

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tekseb
« Odpověď #1 kdy: 06.04.2010, 23:40 »

Zkuste kouknout na http://www.(neznámá značka).cz/res/pdf/37473.pdf, je to ale z r. 2008
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
tekseb
« Odpověď #2 kdy: 06.04.2010, 23:51 »

Tak ještě jeden pokus s přílohou, jinak je to na stránkách (neznámá značka)

* 37473.pdf (619.16 KB - staženo 437 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 07.04.2010, 06:55 »

ČSN 33 2180 čl.3.8:
Jednopólové vypínání silových obvodů spínači je dovoleno jen ve světelných obvodech do 250V a 1000W a v obvodech, jejichž jeden pól je spojen se zemí.
Takže, pokud nemáte doma soustavu IT, tak vodič N vypínat nemusíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 07.04.2010, 07:03 »

V "běžné" instalaci to není přímo nutné, ale velmi praktické a účelné. Pokud máte například centrální chránič, nebo více okruhů za chráničem, dokážete snadno identifikovat okruh, který dělá problémy a vyřadit ho, s tím, že ostatní okruhy budou funkční. V opačném případě musíte pozvat elektrikáře a čekat, až přijede. Mezi tím budete bez elektriky.

Jinak jsou případy, kde je to přímo dáno třeba návodem výrobce připojeného zařízení a podobně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 07.04.2010, 07:33 »

A to je zřejmě důvod,proč se vyrábí jističe vypínající N.?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 07.04.2010, 08:24 »

Proč se tedy běžně nemontují například do staveništních rozvaděčů, kde je předpoklad běžně připojovaného nářadí o příkonu větším jak 1 kW  ? 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 07.04.2010, 08:59 »

Protože jeden pól rozvaděče (N) je spojen se zemí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 07.04.2010, 10:28 »

Třeba namátkou ve zdravotnictví se používá jistič 1+N nebo 3+N v tisících kusech....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Martin.Mlkar
« Odpověď #9 kdy: 07.04.2010, 11:23 »

Protože jeden pól rozvaděče (N) je spojen se zemí.
Jo tááák takhle je to myšleno, já jsem si tu větu v normě přečetl několikrát a stejně jsem pořád tápal. Ale přesto můžete to pro mě upřesnit?

33 2180 čl. 3.8 - Jednopólové vypínání silových obvodů spínači je dovoleno jen ve světelných obvodech do 250V a 1000W a v obvodech, jejichž jeden pól je spojen se zemí.

K čemu taková věta potom je? Když budu spínat světlo vypínačem o příkonu např. 1100W tak N je spojeno se zemí tak se to nevztahuje na  čl. 3.8. Kdy je jeden pól tedy se zemí nespojený a je nutné použít jistič 1+N nebo 3+N,....? Vztahuje se to tedy pouze na síť IT?

tekseb děkuji za článek to podle toho jak to napsal pan Kříž jsem pochopil že N se nemusí odpínat nikde ale také to není zakázáno.

Nedávno se tu pan Beláň zmínil o vypínání N ale diskuse se nedobrala konce takže nevím nevím. Zde na elektrice diskuse "Odpovídá předložené zapojení ovládání stykačů ČSN? "
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 07.04.2010, 11:47 »

Něco zde:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,13714.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


WWW
« Odpověď #11 kdy: 07.04.2010, 14:18 »

A nejenom u bouchačky, ale i u instalace v prostorách s nebezpečím požáru (třeba truhlárny).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Martin.Mlkar
« Odpověď #12 kdy: 07.04.2010, 14:24 »

Tak ta věta v ČSN 33 2180 čl. 3.8 - Jednopólové vypínání silových obvodů spínači je dovoleno jen ve světelných obvodech do 250V a 1000W a v obvodech, jejichž jeden pól je spojen se zemí. Se vztahuje tedy na co?

Vypínání N je tedy nutné v nemocnicích, v prostorech s nebezpečím požáru, výbuchu, - ještě nějaké další prostory?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 07.04.2010, 14:27 »

Poznámka k tématu: je-li provedeno jištění v pólu N, zvyšuje to impedanci smyčky se všemi důsledky, které z toho vyplývají.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


WWW
« Odpověď #14 kdy: 07.04.2010, 14:40 »

V 99% jištění pólu N není provedeno, je pouze vypínán (jističe 1+N nebo 3+N).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #15 kdy: 07.04.2010, 19:56 »

Tak jsem se z přílohy pana TEKSEBA  z bodu 4.a 5. dozvěděl,že proud ve středním vodiči v 3 fázové síti může být větší než ve vodičích fázových.  to cumim

To jsou mi ale novinky  Smutek

Člověk se dozvídá každý den něco nového  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin.Mlkar
« Odpověď #16 kdy: 07.04.2010, 20:03 »


33 2180 čl. 3.8 - Jednopólové vypínání silových obvodů spínači je dovoleno jen ve světelných obvodech do 250V a 1000W a v obvodech, jejichž jeden pól je spojen se zemí.

K čemu taková věta potom je? Když budu spínat světlo vypínačem o příkonu např. 1100W tak N je spojeno se zemí tak se to nevztahuje na  čl. 3.8. Kdy je jeden pól tedy se zemí nespojený a je nutné použít jistič 1+N nebo 3+N,....? Vztahuje se to tedy pouze na síť IT?


Umíte někdo vysvětlit mou otázku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 07.04.2010, 20:14 »

Tak jsem se z přílohy pana TEKSEBA  z bodu 4.a 5. dozvěděl,že proud ve středním vodiči v 3 fázové síti může být větší než ve vodičích fázových.  to cumim

To jsou mi ale novinky  Smutek

Člověk se dozvídá každý den něco nového  Nerozhodný

To nejsou žádné novinky, první případ kdy vedení hřálo a dodavatel nevěděl proč jsem řešil už před cca šesti až osmi lety. Nejlepší na tom bylo že mi tenkrát nikdo nevěřil protože byl ještě špatný účiník a normální levný elektrikářův klešťák prostě ukazoval nesmysly.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mají mít ovládací obvody oba pracovní vodiče červené?
 Jaká je velikost proudu pracovním vodičem ?
 Je sběrnice N živá část?
 Je přerušení vodiče N za chráničem nebezpečné ?
 Co je vodič L a N?
 Lze si vypůjčit místo vadného N vodiče jiný N z jiného spotřebiče?
 Proč nelze spojit vodič PE a N?
 Proč vypínat současně i "N" vodič?
 Je zakázáno používat písmeno "N" ke značení jiného než středního vodiče?
 Proč dojde po přerušení N vodiče k přepětí v obvodech?
 Jak rozpoznám fázi od nuláku ?
 Proč musí být střední vodič opatřen přístrojem pro odpojení?
 Slouží N vodič připojený do elektroměru jen pro funkci elektroměru?
 Je umístění svorkovnice PE a N v rozvaděči libovolné?
 Uzemnit či neuzemnit modrý drát, který je navíc?
 Jakou barvu má mít vodič N pro připojení elektroměru?
 Lze v soustavě TN-S použít separátní střední vodič?
 Čo vše môže povolený N vodič vo svorke v rozvádzači spôsobiť?
 Jaký má smysl toto zapojení N a PE?
 Jak může být zařízení připojené bez středního vodiče?
 Jak musí být označen střední (nulový) vodič na strojích?
 Vadí, že žlutozelené vodiče jsou na jedné liště s modrými?
 Je nutné odpojovat vodič N u každého obvodu v prostoru s BE2?
 Lze v rozvodnici prodloužit přívodní vodič PE nebo N?
 Aky pouzit prierez N vodica na prepatovu ochranu?
 Jak funguje N vodič v kolejové dopravě?
 Je možné, aby špatně dotažený nulový vodič odpálil indukční plotýnku?
 Bylo kdysi možné použít kovovou konstrukci pro N (PEN) ?
 O jaký článek se opřít v případě nerozlišených nulových vodičů ?
 Jak idetifikovat nulový vodič od konkrétního okruhu v rozvaděči bez demontáže?
 Je toto zapojení N svorkovnice na kostru rozvaděče správné řešení?
 Je možné použít PE a N ze zásuvky na světlo?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.158 sekund, 22 dotazů.