Chápu dobrý úmysl autora té věty o spotřebičích s CE a platných ČSN. Při prohlášení shody výrobce mimo jiné zaručuje, že spotřebič nezpůsobuje rušení ostatních spotřebičů (třeba sousedům). Ale tak jak je věta napsána je bezzubá.
Zvláštní je, že nikomu dále nevadí to, že na odběrech jsou instalovány transformátory, které jsou odběrem zatěžovány velmi málo. Ztráty naprázdno v celém státě jsou taky řádově vysoké a zbytečné. Opět je platíme všichni.
O jednom takovém případu vím a důvod je zřejmý. Nikomu se nechce měnit něco, co nějak funguje. Zrušit takový transformátor a nn odběr napojit odjinud obvykle vyžaduje nemalý zásah do zapojení. Trafo nakonec bylo odpojeno ale z úplně jiného důvodu než je malé zatížení.