Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Ako správne používať normy pri spracovávaní revíznych správ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Ako správne používať normy pri spracovávaní revíznych správ?  (Přečteno 20387 krát)
Viliam Procházka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 18.01.2010, 09:05 »

V revíznych správach sú revíznymi technikmi často uvádzané normy, ktoré nesúvisia priamo s revidovaným zariadením.
Príklad:
RT vydal východiskovú revíziu k rozvádzaču a elektroinštalá cii, na ktorú sú pripojené čerpadlá vody. Zariadenie je v priemyselnom objekte. V správe sa píše, že inštalácia vyhovuje (okrem iného) STN 33 2130. Toto je norma pre vnútorné el. rozvody v objektoch bytovej, občianskej a poľnohospodárs kej výstavby a objekty s podobnou prevádzkou. Norma pre el. rozvody v premyselných objektoch (teraz v rýchlosti neviem číslo) v správe nie je vôbec spomenutá.
Ako teda správne používať normy pri sparcovávaní revíznych správ?

#117#

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Huba
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 18.01.2010, 22:49 »

Najčastejšie toto vzniká tým, že RT má vytvorenú kostru, ktorou začína revíznu správu písať.
Kostrou nepohne za celé roky (tou svojou aj tou v počítači) a potom to tak vypadá.
A v niektorej časti správy RT konštatuje že:
Uloženie káblov zodpovedá STN...
Svietidlá zodpovedajú STN...
Rozvádzač zodpovedá STN...
Inštalácia zodpovedá STN... (...) bez toho, aby si uvedomil, či je to aspoň aktuálne.
Nie som zástanca takýchto citácií. Ak by mal RT uviesť všetky normy, ktorým inštalácia vyhovuje, musel by vytvoriť samostatnú prílohu k revíznej správe.
Podľa mňa nie je účelom revíznej správy konštatovať či niečo vyhovuje norme (okrem záverečného posudku),  ale uviesť čo nevyhovuje - s odvolaním na patričnú normu a jej článok.
Čo ale musíte uviesť v správe, je norma podľa ktorej vykonávate revíziu - spravidla STN 33 1500 + vyhláška 508/2009Z.z. a tiež norma podľa ktorej uskutočníte skúšanie a meranie (inštalácia STN 33 2000-6, stroje STN EN 60204-1, ...).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ži a nechaj žiť
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 18.01.2010, 23:10 »

Ctrl-C Ctrl-V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 19.01.2010, 08:45 »

Stopa by měla být v technické dokumentaci. Obyčejná vodárna ještě nemusí být průmyslový objekt. V objektu mouhou být např. i obyčejné prostory typu šatna, chodba, malý sklad, atd...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Viliam Procházka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 19.01.2010, 10:07 »

To Huba:
Myslím, že ste to vystihli presne, mám ten istý názor. V predmetnej správe sú odvolávky na normy a vyhlášky, podľa ktorých bola revízia vykonaná zapísané na dvoch stranách...
To Rozmahel:
RT v tomto konkrétnom prípade mal všetko k dispozícii - aj proj. dok. Jedná sa skutočne o priemyselný objekt - strojovňa v teplárenskej firme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 20.01.2010, 13:47 »

Jak správně?

Odkazovat na platné, popřípadě dotčené normy, vzhledem ke stáři a provedení elektroinstala ce. Ale ruku na srdce. Kdo z nás nikdy nepoužil starší rev. zprávu, která se podobala konkrétní revizi a tím si to neusnadnil, nebo alespoň neokopíroval nějaký odstavec. Proto se občas setkáváme s revizí, v které jsou špatně datumy, normy a nebo i adresy objektů. Pak stačí malá nepozornost a blbost je vystavena. Stalo se to mě  podivej   zed i spoustě dalších kolegů. Tím to nechci hájit, ale jen poukázat na to, jak se to mohlo stát i v tomto případě. Nikdo z nás prostě není dost opatrný a pozorný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 20.01.2010, 13:54 »

Revize se provádí /posuzuje stav/ podle platných předpisů v době zhotovení el. instalace!
Pokud je nová instalace a výchozí RZ tak by mělo být v souladu s nyní platnými normami....
Stalo se to i mě, že jsem napsal normu a už 3 měsíce neplatila, jen to chtělo přidat slůvko ed.2
 Hněv
Stává se to i u dalších RT... Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 20.01.2010, 14:07 »

Taky jsem nějak nestíhal genezi norem ČSN 332000-6-61, 6-61 ed. 2 a 6 a psal to s křížkem po funuse.

Nejlepší byla revize, kde jsem větu:
"Přechodový odpor ochranného vodiče nepřesáhl 0,1 Ohm." ze starší revize opravil na "Přechodový odpor ochranného vodiče přesáhl nepřesáhl 0,1 Ohm."

Revize se mi vrátila s poznámkou "Nehodícíse mám škrtnout?"  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 20.01.2010, 14:07 »

Revize se provádí /posuzuje stav/ podle platných předpisů v době zhotovení el. instalace!
Pokud je nová instalace a výchozí RZ tak by mělo být v souladu s nyní platnými normami....
Stalo se to i mě, že jsem napsal normu a už 3 měsíce neplatila, jen to chtělo přidat slůvko ed.2
 Hněv
Stává se to i u dalších RT... Úsměv

Ony by mohla někdy být ta neplatná norma i dobře vzhledem k tomu jak se překrývají platnosti :-),  jeden rok je projekt druhý realizace a zrovna v období kdy platí normy obě, to se pak špatně rozhoduje co tam napsat.  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Viliam Procházka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.01.2010, 08:18 »

To: Franek, Šohajda, Švejkovský
Samozrejme, že revizáci používajú kopírované texty z iných správ. Ale to nesmie byť ospravedlnením - každý by si mal po sebe skontrolovať, čo do správy píše, aj keď sú si často revidované zariadenia podobné svojím charakterom.
Myslím si, že rev. správa je dokladom nie len technickým, ale aj právnym - preto by mala byť správne zostavená. ... ak budem ako prevádzkovateľ tolerovať chyby, nepresnosti a niekedy nezmysly - načo mi je takáto správa, to je potom ozaj len ten "papír",  ako to píše ing. Valena v istej sérii článkov v jednom časopise...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 21.01.2010, 09:01 »

To: Franek, Šohajda, Švejkovský
Samozrejme, že revizáci používajú kopírované texty z iných správ. Ale to nesmie byť ospravedlnením - každý by si mal po sebe skontrolovať, čo do správy píše, aj keď sú si často revidované zariadenia podobné svojím charakterom.
Myslím si, že rev. správa je dokladom nie len technickým, ale aj právnym - preto by mala byť správne zostavená. ... ak budem ako prevádzkovateľ tolerovať chyby, nepresnosti a niekedy nezmysly - načo mi je takáto správa, to je potom ozaj len ten "papír",  ako to píše ing. Valena v istej sérii článkov v jednom časopise...

Hodně záleží jak se revize provede..pokud jedem RT udělá revizi do posledního detailu a pak si  moc nedá "práce" s napsáním a pak je ten co měření "uspěchá" a naopak si vyparádí RZ jako diplomovou práci - musí si každý udělat svůj obrázek, co je pro bezpečnost lepší....?
Chyby by být samozřejmě neměly...!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 21.01.2010, 23:14 »

Ano, takové chyby by se neměli stávat. Ale kdo z nás je dokonalej ne?

Jen jsem chtěl ukázat i jinou možnost v případě chyby v revizi, než tu, že je revizák ignorant, co se neučí nové normy a jen žije z toho, co se někdy naučil. Prostě jen docela obyčejnou lidskou chybu, nebo blbost. Nechtěl jsem hned toho revizáka odsoudit do pekel, ale snažil jsem se hledat pravděpodobnou příčinu toho problému. Někoho odsoudit je moc jednoduché, ale často chybné. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Viliam Procházka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.01.2010, 07:58 »

 Někoho odsoudit je moc jednoduché, ale často chybné. 
[/quote]
Nechcem odsudzovať, ale posudzovať snáď mi je dovolené - zvlášť, keď revizáka upozorníte na nedostatky a napriek tomu sa v správe opakujú...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Chceme levnější normy?
 Co je to harmonizovaná norma?
 Kdo navrhne ministerstvu normy online?
 Budou normy konečně bezplatné ?
 Jak bobtnají právní předpisy. A v elektrotechnice ne?
 Budou ČSN zdarma ?
 Je cena noriem je primeraná?
 Jsou někde normy k dostání v anglické verzi?
 Prý Normy budou MOŽNÁ levnější?
 Kde sehnat normy v elektronické podobě?
 Co říkáte na plánované, nové ceny norem 2009?
 Už jste viděli ceny norem na rok 2009?
 Jsou normy s označením EN obecně závazné ?
 Existuje stale nejaka kooperacia medzi STN a CSN?
 Půjčil byste mi někdo na jeden víkend pár ČSN norem?
 Které normy budu potřebovat pro projektování instalací rd?
 Co kdyz se v obdobi mezi hotovym elektroprojektem a realiziaci zmeni norma?
 Proč mi nejde zaktualizovat databáze ČSN?
 Kde se dají koupit normy PNE?
 Dopouštím se uvedením textu v jiném dokumentu šíření normy?
 Co je nadřazenější, ČSN nebo EN?
 Je Microsoft nějaký skrytý sponzor ÚNMZ?
 Vítáte zveřejnění některých starších norem?
 Nové a připravované elektrotechnické normy v oblasti pravidel pro elektrotechniku v roce 2011
 Nové a připravované elektrotechnické normy v oblasti pravidel pro elektrotechniku v roce 2011
 Existuje institut pro udělení výjimky z ČSN?
 Jak jsou závazné PNE ?
 Jak reagovat na normy?
 Aktuální Věstník 2012-7
 Není načase začít předpisy zjednodušovat, než je stále množit?
 LPE: Sborník č. 53 – Základy legislativy a technických požadavků pro elektrotechniku 2012
 LPE: Sborník č. 54 - Ustanovení technických předpisů a legislativy pro revizní techniky elektrických zařízení 2012
 Novinka: Předplatné elektronických knih vydavatelství IN-EL
 LPE: Školení RT EZ se zaměřením na podstatná ustanovení technických předpisů a legislativy
 Jaké normy by měl mít doma řadový elektrikář?
 Zajímají vás podrobnosti o normotvorbě? Poslechněte si Vincenta Csirika!
 Máte zájem o PNE zdarma?
 Může se ČSN nazývat ČSN, když je psaná anglicky?
 Dle jakých předpisů možno provádět pravidelnou revizi el. zařízení z roku 1912?
 Re: Lze vést UTP kabely větrací šachtou?
 Kdo jsou lidé, kteří dnes tvoří normy?
 Normy vydané v roce 2013
 Zapojíme se do připomínkování norem na Facebooku?
 Co víte o PNE? Co vše řeší?
 ÚNMZ: Věstník číslo 2014/7
 Víte jaké jsou nové NEelektrotechnické normy?
 Návrhy technických norem a aktuálně z ÚNMZ ...
 Jak řešíte citace z ne-česky psaných norem?
 Podnikové normy energetiky #2
 Jak zjistit, která norma platila v roce výroby el. zařízení?
 Základní rozdíly mezi normami pro zdravotnictví ČSN 332140 a ČSN 332000-7-710
 Co říct těm, kteří si myslí, že norma je k ničemu?
 Nové dokumenty v oblasti přehled návrhů norem
 V kterých případech jsou ČSN v elektroinstalacích závazné?
 Ake zakladne normy ma vlastnit elektrikar?
 Je možné, že jsou normy někde zdarma, protože je platí výrobci materiálu?
 Jsme připraveni na praxi novely stavebního zákona?
 LPE: Michal Kříž o použití přístrojů v elektrických instalacích
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro srpen 2018
 Kde hledat normy pro elektrické instalace např. v Rumunsku a obecně v Evropě?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro leden 2019
 JSS: Kdo musí znát velice dobře dnes již neplatnou ČSN 34 1390?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro červen 2019
 JSS: Kdo, s kým při výkladu ČSN manipuluje?
 Za čím by Jan Hájek stál, pokud by nechtěl být v souladu s normou?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro září 2019
 Jak se dá srozumitelně vyložit ustanovení citované části ČSN?
 Budou mít elektrikáři přístup k normám také zdarma?
 Je jasné kdy a pro koho se stává technická norma závaznou?
 Které ČSN můžeme očekávat skutečně zdarma?
 ČAS vydala aktuální věstník změn v ČSN pro únor 2022
 Jakou zvolit normu ČSN pro revizi starého domu?
 EATON: Přichystejte si svůj dotaz na Karla Dvořáčka!
 ČSN mají svůj on-line e-shop!
 #EH: Postup při tvoření československé normy
 Kdy jsou technické normy závazné a kdy nezávazné?
 #EH: Spolupráce jiných korporací na normalisaci (1930)
 Jaké byly před 100 roky skutečné přínosy normalizace?
 Jak rozumět normám? Jak je studovat?
 Jak jinak definovat technickou normu než sbírku know-how?
 Kdo chce být u vývoje prohledávání elektrotechnických dat pomocí umělé inteligence?
 Bylo by pro tebe zajímavé použít nástroj k analýze statisíců stránek portálu Elektrika?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.