Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  Jak zapojit sporák na 15A jistič v panelákovém bytě?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit sporák na 15A jistič v panelákovém bytě?  (Přečteno 35418 krát)
macza
« kdy: 30.10.2009, 17:04 »

Nastěhovali jsme se do panelákového bytu, podotýkám máme ho pronajmutý.
Jsou tu pouze 2 jističe:
6A - předpokládám světelný
10A - předpokládám zásuvkový

Vyměnili jsme starý plynový sporák za kombinovaný a rád bych pro něj udělal okruh na 15A jistič. Ovšem netušil jsem, že je to vedeno ještě postaru na 2 Al vodiče.
Co už si ze školy nepamatuji, při novém vedení zapojím PE na stejnou svorku jako N?

V případě samostatného používání tohoto okruhu (buď sporák nebo pračka) bude stačit již zmíněný 15A jistič?

Nic jiného se tu použít dle mého názoru nedá bez rekonstrukce elektroinstala ce nebo alespoň jističů, vzhledem k tomu, že byt není v našem vlastnictví, rád bych použil alespoň takové.


#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
rostislav šašvata
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 01.11.2009, 00:03 »

Nepíšete jaký je jistič před elektroměrem.P okud je tam 15A což je běžné u bytů z 60 let nedosáhnete na selektivitu,nehledě na to ,že dneska jsou jističe s hodnotou 16A.15A se nevyrábí minimálně 25let,snad naposled typ IJV.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #2 kdy: 01.11.2009, 08:05 »

Elektroinstala ce s jističi 6 a 10A je zhruba 40 let stará, s ohledem na téměř 100% jistotu, že jsou použity hliníkové vodiče, tak je zralá na rekonstrukci. Mimo elektrické trouby ve Vašem novém kombinovaném sporáku, je dalším kritickým spotřebičem pračka. Jak máte vyřešené praní. Stejně jako kom. sporák i pračka má mít vlastní přívod.

S ohledem na zvyšující se požadavky na bezpečnost jsou dnes na zásuvkové obvody vyžadovány chrániče, což s dvouvodičovou instalací nelze zrealizovat.

Jak již napsal kolega, dá se předpokládat, že hlavní jistič u elektroměru bude 15A, z toho vyplývají další problémy, nízký možný odebíraný příkon a špatná selektivita jištění. Jediné rozumné řešení problému začíná asi dohodou s majitelem bytu a následné pozvání odborníka, který zhodnotí situaci a podle zjištěného stavu navrhne rekonstrukci celkovou, nebo pouze posílení přívodu a vytvoření nových přívodů pro pračku a sporák, které již budou odpovídat současnému vývoji a požadavkům na bezpečnost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
macza
« Odpověď #3 kdy: 01.11.2009, 13:51 »

Děkuji vám za reakce.
Již v prvním příspěvku jsem psal, ano vše je vedeno dvěma hliníkovými vodiči.
Pračka je tu tak, že se připojí normálně do zásuvky (což je příšerné, no bohužel nevyhnutelné).
Majitelka bytu nepřistoupí k nějaké rekonstrukci.
Sám vím, že toto řešení není ideální, studoval jsem elektro a kdysi měl i 50ku, často mě překvapuje, co člověk objeví.
No rád bych udělal aspoň částečnou úpravu s tím jističem 15A (jiný se sem snad ani dát nedá, aby to vypadalo trošku k světu) a vedl 3kabely v mědi do zásuvky pro pračku + troubu - zapnuto by bylo vždy pouze jedno.
Je mi jasné, že vedení 3mi kabely je vcelku bezvýznámné vzhledem k tomu, že v pojistkové skříni bych to stejně musel zapojit jako dva kabely.

Jaký je před bytem jistič není možné určit, ta "rozvodná skříň" je velmi zastaralá, každý byt tu má 3násobný jistič na kterém je napsáno něco jako IPN 1,2A 500V.
Nejsem si jistý, co myslíte selektivitou?

Po prohlédnutí "rozvaděče" si nejsem jistý, zda stejně nebude nutné přistoupit na Vaše doporučení a pozvání odborníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #4 kdy: 01.11.2009, 17:58 »

Dřív, než si jí koupíte, tak prostudujte tyto vlákna:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,13383.msg92194.html#msg92194
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,13297.msg91889.html#msg91889
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,12967.msg89386.html#msg89386
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
macza
« Odpověď #5 kdy: 01.11.2009, 18:33 »

Něco jsem už nastudoval.
Sporák máme kombinovaný, vyměný za nevyhovující plynový, nic mě nestál.
Řeším pouze možnost jeho připojení.
Tady jsou fotky skříně (u samotných elektroměrů žádný jistič není) a detail jističe:

http://storage.tym.cz/elektrika/skrin1.jpg

http://storage.tym.cz/elektrika/skrin2.jpg

Je mi jasné, že budete kroutit hlavou nad tím, jak je vůbec možné, aby něco takového vůbec existovalo, no bohužel pro mě existuje a nic s tím neudělám.
Každopádně mi z toho co jsem viděl není absolutně jasné, co je hlavní jistič bytu  Nerozhodný ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dz
« Odpověď #6 kdy: 01.11.2009, 19:20 »

Není to náhodou rozvaděč záchodové ventilace?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
macza
« Odpověď #7 kdy: 01.11.2009, 19:27 »

Na chodbě je docela tma, takže jsem přehlédl ještě jedny vrátka.
Tam jsem skutečně objevil 15A hlavní jistič.
Je vůbec možné provozovat bez rekonstrukce pojistek atd. elektrickou troubu?
Jedná se konkrétně o typ MORA 2120. Přesnější údaje jsem bohužel nenašel  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #8 kdy: 01.11.2009, 19:29 »

Nebydlíte náhodou v posledním patře, nebo v přízemí? To je jak píše Dz rozvaděč pro spínání ventilace a je tam i časový spínač na osvětlení společných prostor
http://www.zbozi.cz/items?r=hint&itemType=new&q=mora+2120
Dá se říct, že když budete péct, tak nebudete moci používat jiný spotřebič
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 01.11.2009, 21:43 »

Samotná výměna jističe pravděpodobně nic neřeší. Instalace se potom může stát nebezpečnou. Je potřeba vzít v potaz také průřezy a délky starých kabelů. Dále taky nedodržíte selektivitu jištění. Protože pokud je hlavní jistič 15A, tak by jste měl mít na zásuvky 10A, popřípadě 13A. Doporučuji nechat prohlédnout solidním elektrikářem, popřípadě RT a nechat je navrhnout řešení.
Pokud vám nedovolí nájemce žádné úpravy, tak přemýšlejte raději o jiném sporáku (plynovém). Tento by jste nemohli využívat naplno,  což by vám mohlo a určitě by dělalo dělat, problémy.

Ne vždy je ta nejjednodušší cesta správná a hlavně bezpečná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #10 kdy: 01.11.2009, 21:53 »

Kolega Franek byl rychlejsi ve psani Mrknutí Mrknutí

Zrovinka resim ten samy problem, zakaznik se stehuje do podnajmu, ale instalace je jeste v horsim stavu, nez uvadite Vy.
Mluvil jsem se zakaznikem, mluvil s pronajimatelem, rekonstrukce neni mozna a neni pritom kam zapojit novou varnou desku.
Trvejte na svem, nejlepe at to zkontroluje nejaky RT, napise zpravu a kopii predejte pronajimateli. A propo-pokud Vam sporak vymenil pronajimatel, mel by zajistit dle meho nazoru i jeho bezpecne a spravne pripojeni.
Pri takovemto pripojeni sporaku pote nastavaji dalsi komplikace a nehlede na stari instalace, ktera je jiz za zenitem zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #11 kdy: 02.11.2009, 22:13 »

No pokial vám ten kombinovaný šporák dala na výmenu za pôvodný plynový majitelka, mala by majitelka bytu zadovážit aj jeho bezpečné zapojenie spôsobilým technikom s oprávnením.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
macza
« Odpověď #12 kdy: 05.11.2009, 16:47 »

Měl jsem teď jiné starosti, omlouvám se za pozdější reakci.

Ad. k těm fotkám, skutečně bydlíme v posledním patře, tohle jsem ještě neviděl, tak mě to poněkud zaskočilo  Úsměv

Sporák jsme si vyměnili sami, ten původní byl v hrozném stavu a jeho připojení nevyhovovalo současným normám.
Z Vašich reakcí si nejsem jistý, zda jste správně pochopili zamýšlené řešení.
1) Zachování stávajících jističů (10A  zásuvky, 6A světla)
2) Natažení nového vedení pro sporák a pračku CYKY kabelem
3) Rozšíření o jistič 15A pro nové vedení

Spíše se ptám, zda je to takto možné použít, za předpokladu, že při pečení nebudu ostatní okruhy zatěžovat náročnými spotřebiči (mikrovlnka, kávovar, rychlovarná konvice, atp.) ?
Je mi jasné, že to není ideální řešení, bohužel byt není náš a majitelka je v tomto ohledu laxní, takže pokud bych to chtěl mít v pořádku, musel bych rekonstrukci zaplatit sám, což nechci.

Samozřejmě thx za vaše rady, no ne vždy to správné je reálné. Bohužel. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #13 kdy: 05.11.2009, 18:59 »

1, ističe nemusíte zachovat ale kedže máte hlavný istič 15A výmena tza silnejšie 10 a 13A nemá moc velkým zmysel.
2.toto riešenie by sa dalo použít ak by ten kabel išiel priamo od spotrebičov tj šporák a práčka priamo na hlavný istič 15A ALE pri tomto zapojení budete tak či tak muset používat iba jeden uvedený spotrebič tj práčka alebo sporák.
3,tomuto bodu trochu nerozumiem...c hcete ako dat ešte jeden 15A(16A) istič vedla hlavného ? alebo do bytového ističového rozvádzača dat ešte jeden 15A(16A) istič pre nový okruh..

Ideálným riešením by bolo sa dohodnút s majitelom bytu o nevyhovujúcej starej elektroinštalá cie a výmena za novú alebo aspon výmena hlavného ističa z 15A na aspon B25A čo by váš problém dodatočne vyriešilo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #14 kdy: 05.11.2009, 20:45 »

Hlavní jistič máte 15A, předpokládám jednofázovou přípojku do bytu v soustavě TN-C (dvouvodičově).
Jističe můžete zachovat (světla 6A, zásuvky 10A)
Pro pračku a pro troubu natáhnete samostatný CYKY s jištěním 13A, jedině takto dodržíte selektiitu jištění (hlavní jistič 15A, další pro pračku a pro troubu 13A, vždy samostatně)
Samozřejmně nebudete moci prát a péct dohromady, to je jasné.
Pokud chcete přidávat další jistič ke hlavnímu, tak je to nesmysl a navíc v neměřeném okruhu, kde je zapojen, nemáte co dělat podivej

..výmena hlavného ističa z 15A na aspon B25A čo by váš problém dodatočne vyriešilo..
No to ani mylem,kolego. A co přívodní vedení do bytu, opovídalo by takovému hlavnímu jištění? Myslím, že ne, vzhledem ke stáří instalace  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #15 kdy: 06.11.2009, 00:41 »

Hlavní jistič máte 15A, předpokládám jednofázovou přípojku do bytu v soustavě TN-C (dvouvodičově).
Jističe můžete zachovat (světla 6A, zásuvky 10A)
Pro pračku a pro troubu natáhnete samostatný CYKY s jištěním 13A, jedině takto dodržíte selektiitu jištění (hlavní jistič 15A, další pro pračku a pro troubu 13A, vždy samostatně)
Samozřejmně nebudete moci prát a péct dohromady, to je jasné.
Pokud chcete přidávat další jistič ke hlavnímu, tak je to nesmysl a navíc v neměřeném okruhu, kde je zapojen, nemáte co dělat podivej

..výmena hlavného ističa z 15A na aspon B25A čo by váš problém dodatočne vyriešilo..
No to ani mylem,kolego. A co přívodní vedení do bytu, opovídalo by takovému hlavnímu jištění? Myslím, že ne, vzhledem ke stáří instalace  nenene
samozrejme som mal na mysli aj nový prívodný kábel od hl.ističa aspon CYKY 3Cx4 po ističový rozvádzač...le n som to pozabudol dopísat... Vyplazuji jazyk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Lukáš Malík
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline


Montáže a opravy elektro do 1000V, §8


« Odpověď #16 kdy: 06.11.2009, 08:18 »

Když už, tak zrovna natáhnout kabel 5Cx6  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Domovní a bytové elektroinstala ce.
Realizace datových sítí, rozvodů TV a DT,
specializace na STA stanice, TV a SAT rozvody bytových a rodinných domů
TV a SAT technika - prodej, servis
macza
« Odpověď #17 kdy: 10.11.2009, 15:30 »

Tak nevím, jestli to vysvětluju tak špatně, ale chci jen zjistit následovné

[15A - hlavní jistič na chodbě] -> [10A - zásuvky + 6A - světla + 15A(13A) - přidaný jistič na troubu a pračku] -> z tohoto nového jističe bych vedl rozvod CYKY kabelem pro pračku a tu troubu, samozřejmě by byl zapnut vždy jen jeden spotřebič na tomto okruhu.

Jde mi pouze o to, zda v takovém případě je možné provozovat sporák a zároveň mít na zásuvkovém okruhu zapnutou lednici s mrazákem, PC a lampičku např.
Abych se nemusel bát, že mě to vyhodí pojistky ?


Pokud ne, je tu někdo z Brna, kdo by mohl zkontrolovat elektroinstala ci a zhotovit protokol o novyhovující elektroinstala ci? Pokud ano, kolik to stojí?
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Co si myslíte o účinnosti indukčních vařičů?
 Jde zapojit varná deska na jednofázový obvod?
 Lze zapojit část sporáku dočasně do zásuvky?
 Je vhodné zapojit lednici na samostatný zásuvkový okruh?
 Jaký zvolit kabel pro zapojení sporáku?
 Mohu připojit varnou desku na 400V i když to schéma neřeší?
 Ako pripojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Kdo by věděl o opraváři co by mi opravil indukční desku Blomgerg ?
 Jak je to s připojením francouzké indukční desky?
 Jak zapojit sklokeramickou desku na 3f
 Je tato konkrétní indukční deska opravdu vhodná do paneláků?
 Jak zapojit desku Candy PVD 642/1 N na 380-415 V3N~?
 Musí mít spotřebiče nad 20A ve školní kuchyni předřazen proudový chránič?
 Jaké zvolit elektro spotřebiče pro vytápění a ohřev vody pro byt 2+1 do 60m2?
 Stačí vybírat troubu dle napětí?
 Je zapojení indukční desky a digestoře na jeden 3-fázový okruh podle normy?
 Ako zapojiť elektrický sporák?
 Musí být sporáky ve velkokuchyni připojeny přes spínače?
 Co obnáší výměna plynového sporáku za elektrický?
 Co říkají odborníci na pračku v kuchyňské lince a dodržení bezpečnosti?
 Ako zapojiť sklokeramickú varnú dosku?
 Máte tip na indukční desku pro 1f obvod s jištěním 20A?
 Potvrďíte mi závazně správné připojení trouby a varné desky?
 Není holý nerozum použít v novostavbě RD 1f indukční varnou desku 7,2kW?
 Jakou sklokeramickou desku a vestavnou troubu pořídit místo sporáku na 400V?
 Doporučíte ke sklokeramické desce samostatný 3. stupeň přepěťové ochrany?
 Existuje automatizace pro odvětrávání páry nad varnou deskou?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.