Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jak argumentovat u ČEZu oprávněnou reklamaci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak argumentovat u ČEZu oprávněnou reklamaci?  (Přečteno 27974 krát)
Vladimír Bilický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 18.08.2009, 14:24 »

...,
představte si situaci. Mynulé období spotřeba 11,6MWh (v této době výměna oken,zateplení fasády, redukováno akumul.vytápěn í ze 4ks na 2ks kamen + přidána krbová kamna,,  letos 14,3MWh. V zimním obdobý jsem si všimnul jevu, když se zapnul noční tarif, tak se více rozsvítily žárovky (napětí v síti bylo cca 253V). Po hledání jsem našel v pojistkové skříni před elektroměrem opálený PEN vodič, pravděpodobně přechodový odpor. Bohužel matice nešla dotáhnout, protáčí se zezadu šroub. Dál jsem to neřešil, čez má určitě nějaké plánované údržby...... Připojuji fotku skříně.

A těď k věci. Mohl by mít tento přechodový odpor, resp.nárůst napětí vliv na vyšší spotřebu,resp. na naměřené hodnoty elměru? 3x230/400V, jištění 3x32A. Sazba D26d.



#112#


* pojistky.jpg (84.72 KB, 549x900 - prohlédnuto 842 krát.)

* pojistky.jpg (84.72 KB, 549x900 - prohlédnuto 710 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Oliver Mička
*
Offline Offline



Automatizácia


« Odpověď #1 kdy: 18.08.2009, 16:57 »

 a jaké mate hodnoty napětí jak ve vysokem a nízkem tarifu?? 253V se mi zdá mezi fázi a PEN vodičem docela moc a nárust o cca 20 Voltu je taky pecka..ja bych obvolal ČEZ nech se na to příjdou podívat a proměřít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

- Projektovanie a programovanie PLC (Rockwell,Siemens,atd).
- Meniče a pohony.
- RaM.
- Elektroinštalá cie do 1000V.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 18.08.2009, 19:44 »

Asi to na reklamaci je. Hlavně nedoporučuji volat na jejich volnou linku 800. To se spíš dovoláte genderové spravedlnosti. Oslovte nejbližšího elektrikáře a reklamujte s jeho pomocí na nejbližší kanceláři vašeho distributora.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Vladimír Bilický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 18.08.2009, 20:23 »

a jaké mate hodnoty napětí jak ve vysokem a nízkem tarifu?? 253V se mi zdá mezi fázi a PEN vodičem docela moc a nárust o cca 20 Voltu je taky pecka..ja bych obvolal ČEZ nech se na to příjdou podívat a proměřít.

Aktuální hodnoty VT 242V  NT 253V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 18.08.2009, 20:54 »

Byť ta vysoká hodnota je v toleranci (přímo na její hraně),  zvýšení napětí po připojení zátěže ve vysokém tarifu svědčí o poruše na PEN. Nebezpečný stav, oznámit okamžitě!  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 18.08.2009, 21:48 »

Také doporučuji nechat proměřit PEN.

Moje osobní zkušenost s reklamací na ČEZu je špatná. Jedna zákaznice měla evidentně vadný elektoměr, který po nahození hlavního jističe začal počítat i když na výstupních svorkách nebylo nic připojeno. Prý ve zkušebně bylo vše v pořádku. To jsem kontroloval i sled fází.
Ničeho jsme se nedovolali. Bylo to v nemovitosti co nebyla obývaná a měla spotřebu jako užívaná.To bylo po dobu cca 2 roky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 18.08.2009, 22:05 »

Ó, já bych se nedal.
" Paní, chci vám nahlásit poruchu na vašem zařízení, které napájí můj rodinný dům. Předem vám sděluji, že si hovor nahrávám pro případ, že šlompácky připojený PEN mi způsobí nějakou škodu. . ."  atd, atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #7 kdy: 19.08.2009, 01:27 »

Akorát u soudu by byla nahrávka k ničemu, protože by jí soud shledal, neprůkaznou, protože byla natočena protiprávně.

Viděl jsem v černých ovcích případ, kdy měla zákaznice problém s reklamací s jedním prodejcem a na jeho infolince jí nechtěli pomoct a poslat zboží zpět se jí vrátilo jako převzaté
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 19.08.2009, 01:40 »

Akorát u soudu by byla nahrávka k ničemu, protože by jí soud shledal, neprůkaznou, protože byla natočena protiprávně.

A to se právě mýlíte. V případě, že by nahrávka byla pořízena postupem, který uvádí kol. Doležal, tedy že nebyla pořízena skrytě, tak na ní není nic protiprávního.  Mrknutí

Dokonce i nahrávka provedená skrytě, tedy bez vědomí druhé strany, může být použita jako důkaz. Ale pouza ta její část, kde hovoří sám autor nahrávky.
Protože ten o nahrávání samozřejmě ví.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Vladimír Bilický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.08.2009, 09:04 »

Byť ta vysoká hodnota je v toleranci (přímo na její hraně),  zvýšení napětí po připojení zátěže ve vysokém tarifu svědčí o poruše na PEN. Nebezpečný stav, oznámit okamžitě!  

To,že je to nebezpečné, jsem si vědom. Ale stále se snažím zjistit a dopočítat toho, jestli má tento stav vliv na výši spotřeby, resp na naměřené hodnoty elměru..... Jestli se dá tato chyba na straně ČEZu použít jako kloudný argument při reklamaci spotřeby elektřiny.

To že nám přijel technik, odpojil vývody elměru a řekl: elměr se samovolně netočí,je v pořádku. Na opálený vodič v pojistkové skříni jsem ho upozornil a na otázku, jestli to náhodou neni příčina naší reklamace odpověděl, že určitě ne.  Poté přišel dopis, že reklamace je neoprávněná.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 19.08.2009, 09:11 »

Porucha PEN /špatné dotažení/ by neměla na zvýšenou spotřebu objektu mít žádný vliv.S tím neuspějete!
A podle fotek to vypadá že je to před měřením...
Spíš povolením PEN vodiče poškodíte přístroje, / u jednofázového připojení/ ale na zvýšenou spotřebu to nemá vliv!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vladimír Bilický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.08.2009, 09:19 »

Porucha PEN /špatné dotažení/ by neměla na zvýšenou spotřebu objektu mít žádný vliv.S tím neuspějete!
A podle fotek to vypadá že je to před měřením...
Spíš povolením PEN vodiče poškodíte přístroje, / u jednofázového připojení/ ale na zvýšenou spotřebu to nemá vliv!

Tak že zde P=UxI neplatí??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š.
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.08.2009, 11:10 »

Tak že zde P=UxI neplatí??
Přemýšlejte. Samozřejmě, že vyšší napětí "procpe" vyšší výkon. Ale největší spotřebu má topení, které (snad) hlídá termostat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Bilický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 19.08.2009, 12:19 »

Přemýšlejte. Samozřejmě, že vyšší napětí "procpe" vyšší výkon. Ale největší spotřebu má topení, které (snad) hlídá termostat.
Souhlas, jde o to, že bylo v minulém roce zredukováno topení ze 4ks aku.kamen na 2ks a přidány a dost používány krbová kamna na dřevo (nemluvě o zateplení domu a výměny oken). Přesto vzrostla spotřeba oproti předloňsku o 4 MWh. To  přisuzuji zvýšenému napětí v NT - 253V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #14 kdy: 19.08.2009, 12:38 »

P=U*I po úpravě P=U2/R
to znamená, že při konstatním odporu ( či zanedbatelně se měnícím) se výkon mění s kvadrátem napětí
např. při vzrůstu napětí na 110%,  vzroste výkon na 121%.
To platí obecně, je pravdou, že by ale mělo být upečeno či vytopeno za kratší čas. U těch buchet ale hrozí, že budou spáleny. Různé teploty za různý čas v tomto případě nejsou ekvivalentní, byť spotřebovaná práce by byla stejná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 19.08.2009, 14:20 »

A co ty žárovky nebo jiné spotřebiče?
U 60 W žárovky mi v NT stoupne příkon o 12,6 W budu jich mít např. 10 ks

12,6x 10 = 126 Wh x 8 (NT) = 1,008 kwh x 365 = 367 kWh - 0,367 MWh
 a to jen v  NT a co ještě při VT? Je to jen teorie, nepočítám se soudobostí, ale blíží se to k udávaným 4 MWh jak píše pan Bílický.
Jestli se mýlím tak mě kolegové (p) opravte. angel Mrknutí tanecek
P.S.žárovku nijak nereguluji a ostatní spotřebiče také ne, vyjma spotř. na vaření tam platí to co napsal kolega Doležal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 19.08.2009, 14:26 »

Kurňa to je ten spěch.

Omluva:  0,367 MWh se neblíží k 4 mWh ale je to dost.
P.S. nějak  mě spletly des. čárky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Petr Sýkora
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 19.08.2009, 15:30 »

P=U*I po úpravě P=U2/R
to znamená, že při konstatním odporu ( či zanedbatelně se měnícím) se výkon mění s kvadrátem napětí
např. při vzrůstu napětí na 110%,  vzroste výkon na 121%.

Jen na okraj, ono to s tím vyšším napětím a výkonem není úplně pravda (u jednofázových spotřebičů). Pokud si vezmu "ideální stav" - přerušený PEN a sepnou se mi dva spotřebiče se stejným odporem, napájené ze dvou různých fází, budu mít na každém z nich polovinu celkového napětí = 200V. A to je méně než při nepřerušeném PEN.
Vyšší napětí se mi objeví jen (pod zátěží),  pokud se mi sepnou spotřebiče s rozdílným vnitřním odporem - např. akumulačky (malý odpor) a třeba cívka stykače (velký odpor). Celkový proud obvodu mi omezí velký odpor cívky a objeví se na ní vyšší napětí, protože úbytek napětí na akumulačkách bude díky menšímu proudu a malému odporu nižší.
Takže akumulačky budou méně topit a cívka možná svítit Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Existuje pokuta za neobnoveni dodavek elektriny?
 Jak odstranit u elektrocentrály kolisani napěti?
 Co mi mohou v síti způsobit nekompenzovaná svítidla?
 Jak odstrannit podpětí při spuštění čerpadla, trouby a konvice?
 Co dělat při trvale zvyšeném napětí v siti nn?
 Jak elimnovat proudoudové nárazy při sepnutí čerpadla vodárny?
 Prečo je v zásuvke znížené napätie cca 200V?
 Co moze byt pricinou takeho rozptylu napatia?
 Chcete mít informace o vypínání elektřiny vašeho bytu ?
 Co mi způsobuje vyšší napatie v instalaci RD?
 Jak se projeví 230V +10% na domácích spotřebičích ?
 Odpovídá distributor el. energie za způsobené škody?
 Může poškodit pokles napětí výpočetní techniku?
 Jak vyřešit kolísání napětí v zásuvkách - měřeno 220 - 260V ?
 Ćo znamená "zodpovednosť za odchýlky" pri dodávke elektriny do domácnosti?
 Lze reklamovat u dodavatele energie plošný pokles napětí v síti nn?
 Od ČEZ a dalších velkých hráčů odcházejí desetitisíce lidí. Ne všichni ale zaplatí méně
 Proč mám v 1 fázi 305voltů v 2 fázi 345voltů a v3 fázi 150voltů ?
 Jak vysvětlit dětem proč při bouřkách vypíná elektrika?
 Co se děje s el. energií v síti, kdyz Dlouhé stráně nefungují?
 Proč nepravidelně kolísá jedna fáze?
 Má dodavatel elektřiny odpovědnost výpadku za elektroměrem?
 Jak ochránit spotřebiče před poškozením nekvalitou veřejné elektrické sítě?
 Co může být příčinou tekoucích 8A ve vodiči PE?
 Jak merit kvalitu dodavane elektriny?
 Jak řešit s ČEZem, když je napětí na horní hranici 10% tolerance?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.062 sekund, 22 dotazů.