Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Izolovat či připojit anténní stožár k jímací soustavě střechy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Izolovat či připojit anténní stožár k jímací soustavě střechy?  (Přečteno 17993 krát)
Jaroslav Faldík
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 08.07.2009, 12:24 »

Vím že na toto téma již bylo napsáno v diskusích docela dost, ale přeci jen mi to nedá  Úsměv.

Při použití oddáleného jímače a izolovaného anténního stožáru mi stejně nikdo nemůže 100% zaručit, jak velká část energie se mi na chráněné zařízení (anténní stožár, kovový žlab pro slaboproudá vedení atd.) dostane. Není tedy lepší spíše uvažovat o tom, že chráněné zařízení je součástí jímací soustavy a oprávněně předpokládat, že část energie blesku prostě půjde připojenými koaxiálními kabely nejbližší cestou k zemi a tuto cestu dobře "ošetřit" proti průniku této energie do budovy ?
Takto je jsou řešeny telekomunikačn í stožáry a podle mých informací mají vzhledem k okolnostem (vysoká pravděpodobnos t úderu blesku) docela nízkou "úmrtnost" takto chráněné technologie.

#116#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 08.07.2009, 21:01 »

Jenže v telekomunikačn ím stožáru nebydlí lidé, a ochrana proti přepětí technologie stožáru je na trochu jiné úrovni, není poskládaná z rad tlachajících v internetové diskuzi z komponentů zn. Ikea za 199,-.
Toto by mněl posoudit váš projektant, která varianta bude pro konkrétní aplikaci lepší a zvážit veškerá pro a proti.
Mimochodem, co máte ještě k televizi připojené? DVD, dom. kino, atd? Máte ochranné uzemnění spojené na jeden zemnič s hromosvodem nebo je každý zemnič samostatný? On takový oddálený jímač dělá velké zázraky, když se přes anténu nevyrovnávají potenciály a nemusí se řešit brum domácího kina.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
IM
« Odpověď #2 kdy: 09.07.2009, 16:16 »

Pokud jste v oblasti s digitálním vysíláním, řešte problém pokojovou anténou. Pak máte těch 100%.
Při oddáleném jímači s dostatečnou izol. vzdáleností není stožár izolovaný, ale musí být spojený  s ochranným pospojováním (při LPS dle ČSN EN 6230). Takže dilema v otázce odpadá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Jaromír Erben
« Odpověď #3 kdy: 10.07.2009, 16:00 »

Pokud jste v oblasti s digitálním vysíláním, řešte problém pokojovou anténou. Pak máte těch 100%.
Při oddáleném jímači s dostatečnou izol. vzdáleností není stožár izolovaný, ale musí být spojený  s ochranným pospojováním (při LPS dle ČSN EN 6230). Takže dilema v otázce odpadá.
Špatná je babo rada tvá! Vykonej coť radím já, zejtra až den se ráno zjasní s pokojovou anténou do popelnice práskni!! 
Pokojová anténa navíc doplněná 30dB zesilovačem je pro příjem dig. vysílání to největší zlo!! Nejlepší je použít anténu pouze se symetrizačím členem (Yaginu, colorku, nebo tzv. plzeňské síto) a dát jí každopádně na střechu!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #4 kdy: 12.07.2009, 08:19 »

...a dát jí každopádně na střechu!
Zbývá odpovědět na otázku tazatele.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Faldík
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 12.07.2009, 22:09 »

Zcela záměrně jsem položil velice všeobecný dotaz, protože zatím nevím jak se k danému problému postavit. Zkusím tedy svůj dotaz upřesnit a zkonkretizovat . Řekněme, že jsem v oblasti hromosvodů laik a nic nevím o novém způsobu řešení hromosvodů (valivá koule atd...).

Zadání:
Několikapatrov ý obytný dům s plochou střechou a 35 let starou jímací soustavou tvořenou sítí Fe(Zn) vodičů včetně oplechované atiky a toto celé je pomocí čtyř svodů uzemněno. Jediná jímací tyč celé soustavy byla původně na vrcholu 5m STA, ale v současné době tam již není a byla "úspěšně" nahrazena výložníkem antény pozemního vysílání. V domě jsou nové stoupačkové vedení s HOP. Na tento objekt chci postavit anténní stožár pro radioamatérské antény o max. výšce cca 9m kde jsou všechny prvky antén galvanicky spojeny se stožárem. Pro lepší představu by mohl vypadat přibližně takto.



Vzhledem k rozměrům základny se prostě nelze vyhnout stávající jímací soustavě a také nepřipadá v úvahu že bych dělal díru ve střeše pro kabeláž, takže jediná cesta je přes atiku. Vzhledem k VF napětím kterým tento systém bude napájen rovnou uvažujte o čtvrtvlnném zkratovacím úseku.

Jak byste tedy toto řešili ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #6 kdy: 12.07.2009, 23:48 »

Pokud jste v objektu, kde je jiný vlastník než Vy, tak nejjednodušší vám to bude zakázat.
Ochrana takto vysoké antény je možná, ale nevím, zda na to máte naspořeno, je jedno, zda by se jednalo o podepřený hromosvod ( mně se ten výraz od Říhánka strašně líbí  Mrknutí ) nebo se budete snažit důsledně vyrovnat potenciál z hlediska bleskových proudů.
Pošlete více údajů o objektu a jeho hromosvodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Pepe Novák
« Odpověď #7 kdy: 13.07.2009, 20:57 »

Jediná jímací tyč celé soustavy byla původně na vrcholu 5m STA, ale v současné době tam již není a byla "úspěšně" nahrazena výložníkem antény pozemního vysílání.
To nebyl jímač, ale tyčová anténa pro příjem AM rozhlasu, izolovaně upevněná a bleskojistkou připojená na vrchol stožáru STA, který byl uzemněn....... to se tak kdysi dělalo a dodnes to tak na spoustě paneláků je........viz např. Televizní technika ing.Vladimír Vít 1979 - zde je taková "typizovaná" stanice STA, které se montovaly na paneláky popsána.......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pepe Novák
« Odpověď #8 kdy: 13.07.2009, 21:11 »

Omlouvám se, ale nechci zakládat nové téma, má otázka trochu s tématem souvisí: Chtěl bych se místních odborníků ještě zeptat, jak mám oddáleným hromosvodem chránit svou 25m dlouhou L anténu?? Kterou mám nataženou mezi komínem a ořechem na zahradě.....ne smí se uzemnit, jinak jsem bez signálu, zatím používám tzv.anténní přepínač + jiskřiště..... .před bouřkou to pěkně jiskří:-)))
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Faldík
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 13.07.2009, 21:24 »

To nebyl jímač, ale tyčová anténa pro příjem AM rozhlasu, izolovaně upevněná a bleskojistkou připojená na vrchol stožáru STA, který byl uzemněn....... to se tak kdysi dělalo a dodnes to tak na spoustě paneláků je........viz např. Televizní technika ing.Vladimír Vít 1979 - zde je taková "typizovaná" stanice STA, které se montovaly na paneláky popsána.......

Aha, proto mě bylo dost divný proč všechny ty "jímače" na okolních STA jsou již pryč a zbyla po nich na vrcholu stožáru STA taková divná patka Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.