Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Proč se neustále dělají hromosvody podle ČSN 34 1390 i když máme novou normu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se neustále dělají hromosvody podle ČSN 34 1390 i když máme novou normu?  (Přečteno 37602 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« kdy: 03.07.2009, 22:57 »

Volala mi jedna zákaznice a chtěla nacenit nový hromosvod na právě dostavěném domě. Po dotazu na projekt mi řekla, že nemá, ale má již jednu cenovou nabídku (asi 20 000kČ). Jedna firma jí nabídla tuto práci, ale ještě podle ČSN 34 1390. To, že již končí její platnost jim je zřejmě jedno a zákaznice slyšela na to, že to vyjde levněji o cca 30 000Kč.  Nerozhodný
Sice ještě nemám hromosvody řádně prostudované (zatím se jim vyhýbám  angel ) tak mi to přišlo nějak na rodinný dům mnoho.

Hlavně mě ale zaráží postup té montážní firmy. Co si o tom myslíte Vy?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 03.07.2009, 23:04 »

Vůbec mě to nepřekvapuje. Běžně se v čerstvých projektech setkávám s tím, že se provádí ochrana samočinným odpojením od zdroje podle ČSN 33 2000-4-41 a bezpečnost práce se řeší podle ČSN 343100.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 04.07.2009, 06:26 »

Vůbec se tomu nedivím...
Nedávno jsem byl na přezkoušení RT a zcela jasno o "nové" normě ještě nemají ani oni...
Lidově napsáno co je v normě se musí naučit, ale nějaké odlišnosti jsou problém...
Zatím jsem neviděl projekt ani projektanta co by podle nové normy dělal projekt....
A to už je nejvyšší čas, protože stavby rostou....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 04.07.2009, 07:53 »

Nevím ,ale asi žiji v jiném světě, protože těch pět projektantů elektro v mém okolí dělá hromosvody podle  62305 ,  ale asi to bude tím, že jsou členy ILPC,  a pravidelně se s nimi potkávám na seminářích, které pořádá DEHN a kolektiv.
Daleko horší jsou montážní firmy a postrachem jsou mnozí revizní technici!  A to jako PROČ? Je jich jen málo, kteří opravdu studují ve svém oboru a dopňují své znalosti celoživotním studiem. (I na tomto portáje se odlišují. )  Jak je poznáme - první ,  co povídají je, že normy jsou nezávazné a v druhé řadě za malý mrzský peníz odrevidují vše.
K poznámce "
Vůbec se tomu nedivím...
Nedávno jsem byl na přezkoušení RT a zcela jasno o "nové" normě ještě nemají ani oni... "
nevím kde a kdo vás přezkušoval z ITI, ale právě inspektoři (alespoň ty z Ústí n.Labem)  patří opravdu mezi ty nejlepší a tak v tomto případě jsem silně na rozpacích.  Jsem v rozpacích  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.07.2009, 09:13 »

Řekl bych, že rozdíl cca 20.000,- za hromosvod podle ČSN 34 1390(1969) a cca 30.000,- za LPS podle ČSN EN 62305-x je ještě docela malý. Pokud se bude zpracovávat projektová dokumentace podle nové normy, vezme si těch 10.000,- navíc asi projektant -  takže materiálově by měly být obě varianty stejné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štěpán Valenta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Nepřizpůsobivý


« Odpověď #5 kdy: 04.07.2009, 09:36 »

Na problém montáží mosvodů dle ČSN 341390 jsem psal (i na elektrice) již při vydání novoého souboru norem. O tom, že je třeba změnit systém vzdělávání, zkoušek i dozoru jsme v této souvisosti informovali i příslušné ministerstvo.. . Byly námvysvětleny objektivní důvody proč se v této věci nebude legislativa upravovat....
   Jsme zastánci např. i cerifikací firem a OSVČ elektro a hromosvodů dle odvedené práce (francouzská model...). A zde se dostáváme do rozporu s uskupením svazů, které dle jejich špiček chtějí ceritfikovat pouze bumážkovou metodou dle normy o kvalifikaci dodavatelů elektroinstala ci (vřele doporučuji přečíst...)
     V současné době  těm kteří se poctivě vzdělávají a pracují dle platných norem nezbýá než, aby byly ještě podobně zdatnými obcodníky. A svou klvalitní práci dokázali navzdory nekvalitní konkurnci úspěšně nabízet.
A věřte, že to jde.                                 angel
    
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #6 kdy: 04.07.2009, 14:00 »

To mi připomíná 3dny starý tel.hovor.
, ,Dělám rozpočet na RD a potřeboval bych rozpočet na hromosvod.... , ,
Když jsem se zeptal na projekt, tak mi bylo řečeno, že žádný není. Dotaz na zemnič? Žádný není... Ani vývody. Tak jsem mu řekl, že cca 30tis až 100tis. Ať si vybere....
A že v tom nejsou ani výkopové práce....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 04.07.2009, 14:10 »

A proč existuje tolik objektů, kde je sice nějaký hromosvod, ale jako naprosto izolovaná část, bez HOP a dalších opatření?
A výsledek?
Nechci tvrdit něco, co nemůžu dokázat, ale rád bych znal podrobnosti jak byl objekt proveden, především ochranu antény zničené radiostanice nebo ochranu solárního panelu před bleskem a přepětím.
Ono je jednodušší prohlásit to za dílo kulového blesku, než hledat pravdu a zpytovat svědomí...
http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/zachrannou-stanici--zasahl-kulovy-blesk20090704.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 04.07.2009, 15:57 »

Mě právě rozčiluje tem všeobecný šlendrián . Pokud tomu nerozumím, tak se do toho s prominutím nes...u.
Proto nedělám zatím hromosvody, protože je ještě neumím a nestydím se za to. Zatím mám dost jiné práce.

Stále více volám po nějakém dozoru, co by odebíral licence a čistil kalné vody v našich luzích a hájích. Firmu porušující normy (třeba chybějící HOP ,  štítky na rozvaděčích a pod)  a to se týká i revizáků, by nejprve pokutovali pak odebrali licenci a oni by museli znova udělat vše po nějakém čase.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.07.2009, 22:07 »

Nevím ,ale asi žiji v jiném světě, protože těch pět projektantů elektro v mém okolí dělá hromosvody podle  62305 ,  ale asi to bude tím, že jsou členy ILPC,  a pravidelně se s nimi potkávám na seminářích, které pořádá DEHN a kolektiv.
Daleko horší jsou montážní firmy a postrachem jsou mnozí revizní technici!  

Tohle lze pochopit tak že projektanti ve vašem okolí dělají perfektní projekty a montážní firma a RT to celé pokazí protože má špatnou náladu??? Já zase žiji ve světě kde jsem se ještě s pořádným projektem hromosvodu dle nového souboru norem ještě nepotkal a montážní firmy nadávají že není dle čeho dělat a RT odmítají udělat revizi. Docela se těším na první setkání s pořádným projektem. Nebyl by nějaký ukázkový projekt skutečného objektu od těch projektantů na ukázku pro soukromé studium, projektováním ani hromosvodařino u se neživím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.07.2009, 11:21 »

Těch 5 projektantů, kteří bez problému projektují hromosvody dle ČSN EN 62305 bych chtěl vidět.
Já jich znám asi deset, ale ani jeden z nich neumí sám (bez pomoci více či méně podezřelého software) spočítat potřebná rizika - a já se tomu vůbec nedivím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 05.07.2009, 13:23 »

TO:Jaroslav Kořínek
Přímo vám závidím, že žijete v místě, kde je každý jednička..a všichni jsou nejlepší....
Ihned bych se přestěhoval do Vašich končin a byl chráněn podle ČSN 62305.... Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #12 kdy: 05.07.2009, 17:25 »

Tak samozřejmě, to o složitosti tkzv. , ,nové řady norem,,  je šířeno hlavně lidmi, kteří nerozuměli ani předchozí normě.
Analýza rizika je sice  složitější, ale výpočty  ručně jsou možné, nezažil jsem ovšem žádného projektanta, který by dobrovolně trávil den, dva ručními výpočty, když existuje SW.
To by se jednalo o vysloveného masochistu.
Vzhledem k tomu, že ochranu před bleskem školím od roku 2002  odhaduji, že v ČR je na řadu ČSN EN 62305 více jak stovka projektantů na špičkové úrovni. Ostatně tady v diskuzích je jich minimálně 10-15.
Nedá se říci, že by se jednalo pouze o nejmladší generaci projektantů, nejstaršímu projektantovi, který bez použití kreslícího SW vytvořil návrh ochrany před bleskem podle nové řady norem bylo již hodně přes 70 let.

 Celkem je v ČR cca 500 odborníků na ochranu před bleskem mezi projektanty, montážními firmami a revizními techniky.
Na některých diskutujících zde na elektrika.cz je hezky vidět, jak během roku, dvou se sami vypracovali na velmi vysokou úroveň.

V ČR je zajímavé, jak se mezi sebou liší jednotlivé oblasti v touze se vzdělávat. Každý kdo porovná třeba Prahu se severní Moravou či např. Příbramskem ví o čem píšu.




Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
sniper76
« Odpověď #13 kdy: 05.07.2009, 18:40 »

Řekněte mi prosím jako severomoráváko vi, v čem se liší má touha se vzdělávat, od pražáka?
Děkuji Snp
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #14 kdy: 05.07.2009, 20:17 »

Pokud děláme školení v Ostravě, přihlásí se 150 lidí a přijde 200.
Pokud děláme školení v Praze přihlásí se 150 lidí a přijde 100, z toho dobrá třetina mimopražských.
Asi je to dáno velkou konkurencí, kdy ten kdo zůstane průměrný, nemá práci.
PS: Jsem čistý Pražák druhé generace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Macek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 05.07.2009, 21:01 »

...
Analýza rizika je sice  složitější, ale výpočty  ručně jsou možné, nezažil jsem ovšem žádného projektanta, který by dobrovolně trávil den, dva ručními výpočty, když existuje SW.
To by se jednalo o vysloveného masochistu.
Vzhledem k tomu, že ochranu před bleskem školím od roku 2002  odhaduji, že v ČR je na řadu ČSN EN 62305 více jak stovka projektantů na špičkové úrovni. Ostatně tady v diskuzích je jich minimálně 10-15.
.......
 Celkem je v ČR cca 500 odborníků na ochranu před bleskem mezi projektanty, montážními firmami a revizními techniky.
......


Podle mého názoru nedorozumění a nesoulad v odhadovaných počtech odborníků na ČSN EN 62305-2 je dán absencí definice pojmu takovéhoto odborníka.

Člověka, který je schopen sám provést a dokladovat výpočet rizika krok za krokem, včetně vzorců a do nich dosazených hodnot, bych pracovně označil za odborníka typu "A",  zatímco osobu, jež je schopna dosadit soubor hausnumer do programu a kliknutím na tlačítko programu obdržet jakési výsledky, bych nazval odborníkem typu "B".

Výroba odborníka typu "B" se provádí většinou na školení a je možno ji zvládnout během doby odhadované v řádu několika desítek minut ; zatímco pro odborníky typu "A" žádná školení nejsou, neboť je nemá kdo pořádat.

Je docela možné, že odborníků typu "B" je v této republice několik stovek, na odborníka typu "A" jsem já osobně dosud nenarazil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #16 kdy: 05.07.2009, 21:06 »

Je docela možné, že odborníků typu "B" je v této republice několik stovek, na odborníka typu "A" jsem já osobně dosud nenarazil.
... ale narazil, vzpomínejte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 06.07.2009, 11:19 »

Tak samozřejmě, to o složitosti tkzv. , ,nové řady norem,,  je šířeno hlavně lidmi, kteří nerozuměli ani předchozí normě.
Analýza rizika je sice  složitější, ale výpočty  ručně jsou možné, nezažil jsem ovšem žádného projektanta, který by dobrovolně trávil den, dva ručními výpočty, když existuje SW.

Já si myslím že si nerozumíme. Složitostí v tomto případě není to, jak složitý je vlastní výpočet, který se dá provést pomocí výpočetní techniky. Tady je složité sehnat věrohodné údaje které musím do těch vzorců dosadit, proto většina projektantů používá jakési tabulky a vlastní výpočet vynechá. Opravdu sem kromě vašich vzorových příkladů nenašel ani jeden případ že by projektant provedl nějaký rozumný výpočet v projektu. Další problém je že takřka vždy projektant řeší pouze jímací soustavu, svody a zemnění a na zbytek normy jaksi zapomíná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 11) Určete nejmenší dovolenou vzdálenost vedení hromosvodu od lepenkové krytiny nebo šindelů při vzdálenosti podpěr do 1,2 m.
 19) Jaký má být zemní odpor zemniče jednoho svodu za obvyklých podmínek?
 25) Jaký průměr pozinkovaného ocelového drátu se smí používat na vedení v zemi?
 Jakou ochranu před bleskem u ochranné klece na PB lahve?
 Podle kterého článku ČSN 34 1390 se musí připojit kovové předměty k hromosvodu?
 Lze při projektování hromosvodu používat kombinaci platné a neplatné normy ?
 Jak vysvětlit rozdíl vzdálenosti kovového předmětu od hromosvodu?
 Nesprávně provedená montáž jímací soustavy po opravě střechy
 Má dnes nejaký zmysel revízia bleskozvodu podľa 34 1390?
 K čemu je hromosvod v domě.... (1.)
 #JSS Jak sestřelit staříka
 O seriálu Jak sestřelit staříka
 JSS: Kdo musí znát velice dobře dnes již neplatnou ČSN 34 1390?
 Jaká je nejpraktičtější kniha či příručka o hromosvodech?
 JSS: Čím je dnes ČSN 34 1390 tak oblíbená?
 eDEHN#22: ČSN 34 1390 versus ČSN EN 62305 - REPRÍZA
 Existuje něco podobného jako u 34 1390,čl.219 ochrana před tzv. kulovým bleskem?
 Jak se připojuje Al vložka komína....
 Ako umiestniť anténny stožiar na strechu, kde je bleskozvod podľa STN 34 1390?
 Zhotoviť bleskozvod podľa STN 62 305 alebo STN 34 1390?
 Šokující výpovědi Jana Hájka #8: Pravda o STN 34 1398
 STN 34 1398 zrušena! Na Slovensku zvítězil zdravý rozum!
 Za čím by Jan Hájek stál, pokud by nechtěl být v souladu s normou?
 Jak dnes opravit bleskozvod podľa ČSN/STN 34 1390?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.