Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Lze ke kabelu CYKY 4x6 přidat paralelně CY 6 a vytvořít tím 5x6?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze ke kabelu CYKY 4x6 přidat paralelně CY 6 a vytvořít tím 5x6?  (Přečteno 27901 krát)
Zdenek.H
« kdy: 05.06.2009, 19:58 »


Lze ke kabelu CYKY 4Bx6 přidat CY 6 a vytvořít tím 5x6?
Soused po mě chce udělat instalaci ve stodole a nutí mi jeho kabel CYKY 4x6 ale chtěl by rozvod 5x.
Při rekonstrukci dvora připravil z HDS do stodoly KOPOFLEX 40.
Je tedy možné k jeho kabelu protáhnout ještě modrý CY6 a získat potřebných 5 vodičů?

#116#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.06.2009, 20:24 »

NE
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #2 kdy: 05.06.2009, 21:48 »

TO: Zdenek.H

Velice pochybuji, že se vám technicky povede dodatečně protáhnout do stejné trubky, k již uloženému kabelu CYKY 4x6,0 mm2, další vodič CY-6 mm2. Kroutím očima
Určitě bude jednodušší zatáhnout nový kabel CYKY 5x6,0 mm2.

Pokud by se vám to povedlo, tak tak musíte porušit normu ohledně barevného značení vodičů (ČSN EN 60446 ed. 2) a přeznačit zeleno/žlutý vodič (vždy bylo zakázáno a je zakázáno přeznačování zeleno/žlutého vodiče  pozor) v kabelu na modrý a použít jej jako neutrální vodič N.  Nerozhodný
Přidaný vodič je možné použít pouze jako vodič ochranný PE. podivej

PS: Nekomplikujte si život a vyměňte kabel. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Klinský
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 05.06.2009, 23:52 »

Pokud jsem to dobře pochopil, tak se vše má teprve tahat, ale soused chce použít kabel 4b, který má a přidat k němu 5-tý vodič. To ale nic nemění na situaci, o které psal kolega Beláň.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

revize E2/B, montáže
www.klinsky-elektro.cz
www.jardak.cz - moje fotky, ale ne s tematikou elektro
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.06.2009, 00:22 »

Vodiče jedné soustavy, vždy v jednom obložení /plášti kabelu/.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Martin Ištok
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 06.06.2009, 08:47 »

 
Rozhodne nepridávajte žiadne vodiče.
Píšete že vývod je z HDS. Ak je tam ešte sústava TNC, použite ponúkaný kábel a rozdelte sústavu v zozvodnici v stodole. Ak je tam už TNS, trvajte na  5 žilovom kábli.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

M.I
Zdenek.H
« Odpověď #6 kdy: 06.06.2009, 13:35 »

V HDS je už TNS. Stodola je vzálená cca 80m a sousedovi se nechce investovat více než je nutné. Ještě mě napadlo zda by nešlo jeho kabel rozholit a ke 4 vodičům přidat pátý a zatáhnout je třeba do FXP 20 a celé to potom protáhnout tím KOPOFLEXEM. Jestli ani toto řešení nebude možné budu trvat a novém kabelu nebo ať si sežene jiného elektrikáře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 06.06.2009, 13:50 »

V HDS je už TNS.
Tím je to dané. Dál už musíte pokračovat TN-S.

Stodola je vzálená cca 80m a sousedovi se nechce investovat více než je nutné.
Těch 5.000,- se tam fakt nenajdou? A musí to být nutně 5x6? Nestačilo by mu 5x4?

Ještě mě napadlo zda by nešlo jeho kabel rozholit a ke 4 vodičům přidat pátý a zatáhnout je třeba do FXP 20 a celé to potom protáhnout tím KOPOFLEXEM.
Jednotlivé žíly mají pouze základní pracovní izolaci. Kopoflex tuším na izolační stav testovaný není. Nesplníte podmínky pro ochranu ž. č. izolací.

Jestli ani toto řešení nebude možné budu trvat a novém kabelu nebo ať si sežene jiného elektrikáře.
K tomu bych se přiklonil já. Nechat za sebou takový paskvil kvůli pár tisícovkám, musel bych chodit kanálama. Úplně vás chápu. Budete počastován nelichotivými poznámkami o zlodějích a podobně. Nakonec mu to natáhne Franta z hospody za pět piv a on bude cvrkat blahem, jak ušetřil hromadu peněz a ještě přechytračil toho hloupýho nafoukanýho elektrikáře. Ach jo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #8 kdy: 06.06.2009, 15:45 »

Pro Zdenek H.:
Určitě je lepší nový kabel CYKY 5Cx6. Nicméně já si myslím, že odpověď na Vaši otázku v záhlaví tématu je odpověď LZE to.

ČSN 332000-5-52 to nezakazuje:
520.N3.6 Střední vodič musí být vždy kladen ve společném obložení s vodiči fázovými, popř. v jejich
těsné blízkosti.


Pan Beláň píše, že se může přidat pouze vodič zeleno/žlutý, o tom já nevím, ale možná má pravdu a já  se rád nechám poučit.

Nám se totiž kdysi, na zač. 90 let kdy ještě kablovky nedělaly běžně kabely 5-žilové u vyšších průřezů, občas stávalo, že jsme potřebovali CYKY 5x 240, ale nesehnali jsme jej, tak jsme k 4 žilovému přidávali jednožilový kabel s modrým vodičem a nikdy jsme neměli s revizákem žádný problém.

Důležité je, aby vedl v těsné blízkosti - ve stejné trubce trase atd.. a taky by to měl být jednožilový kabel - tedy dvě izolace - (izolace vodiče + plášť) - např. H07-VK (CYA)
.

Nicméně řešení je to vždy nouzové a přikláním se také k novému kabelu - rozhodně bych takto nešetřil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 06.06.2009, 16:16 »

Jak píše p. Fasulis Montážní firmy přidávají místo 5x -dávají 4x +1....Není to zrovna "to pravé ořechové"...ale dokonce jsem viděl i v projektu /projekt byl schválen/ nemocnici ,že v plánu bylo 4x+1 vodič...bylo asi před 10 lety vypracované a je to tam dodnes!....Je  to většinou u větších průřezů...
Při kolaudaci tam byl i Inspektorát ,  závady v tomto problému žádné nebyli...!
Já se přimlouvám pokud to nebude moc velký technický problém tak dát nový kabel...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 06.06.2009, 16:35 »

Určitě je lepší nový kabel CYKY 5Cx6. Nicméně já si myslím, že odpověď na Vaši otázku v záhlaví tématu je odpověď LZE to.
.....
.....
Důležité je, aby vedl v těsné blízkosti - ve stejné trubce trase atd.. a taky by to měl být jednožilový kabel - tedy dvě izolace - (izolace vodiče + plášť) - např. H07-VK (CYA).

Nemáte pocit, že si protiřečíte? Úvodní dotaz zněl, zda tam může přidat modrý CY 6, tedy instalační vodič,  nikoli kabel. A přitom odpovídáte jednoduše LZE.

Chtěl jste určitě napsat, že: odpověď na Vaši otázku v záhlaví tématu je odpověď LZE pod podmínkou,  že to nebude CY 6, ale jednožilový kabel - tedy dvě izolace.

Ještě doplněk pro Zdenek.H: možná Vám přijde požadavek na silnější izolaci středního vodiče (N) přehnaný,  protože na N vodiči je téměř nulové napětí. To však při poruše nemusí platit, a vodič CY je kromě toho určen pro suché prostředí.

P.S. neřeším, zda ten přidaný vodič smí být N, anebo PE (s tím, že by se zelenožlutý v původním kabelu přeznačil na modrý). Obojí je bastl, a který z nich je přípustnější,  v tom se asi místní odborníci neshodnou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #11 kdy: 06.06.2009, 17:51 »

Chtěl jste určitě napsat, že: odpověď na Vaši otázku v záhlaví tématu je odpověď LZE pod podmínkou,  že to nebude CY 6, ale jednožilový kabel - tedy dvě izolace.si místní odborníci neshodnou.

Ano, samozřejmě jsem to tak myslel, proto jsem to také na závěr svého příspěvku zdůraznil.
Díky za upozornění mé nepřesnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 06.06.2009, 19:11 »

Pan Beláň píše, že se může přidat pouze vodič zeleno/žlutý, o tom já nevím, ale možná má pravdu a já  se rád nechám poučit.

TO: Fasulis

Myslím že kolega Fuk vystihl podstatu věci. Pro kladení jednožilových kabelů jsou platné samostatné články normy ČSN 33 2000-5-52. Jednožilové kabely YY se vyrábějí tuším od průřezu 25 mm2, což je pro použití v tomto případě naprostý nesmysl. ajoooo

Proto se v těchto výjimečných případech dá ukládat dodatečně pouze ochranný vodič, který nemusí být pod společných obložením s fázovými vodiči, nemusí být izolovaný, natož izolovaný ve třídě izolace II. (viz ČSN 33 2000-5-54 ed. 2). Úsměv



* Jednožilové kabely YY.JPG (109.78 KB, 880x955 - prohlédnuto 2900 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #13 kdy: 06.06.2009, 19:28 »

To Beláň: Už jsem se taky díval na ty katalogy. Máte pravdu, YY až od 25mm2.
A ten můj avizovaný CYA (H07-VK) je vlastně jen propojovací vodič (není to kabel),  musel by se tedy chránit do trubky v celé délce.
Tím je to vyřešené - nový kabel to vyřeší bez problémů.
Já jsem si prostě vzpomněl, že jsme ty 5vodičové 240 tak dělali, protože jsme fakt CYKY 5x v těchto průřezech nesehnali. No tak mě napadlo, že to může teoreticky udělat stejně, nicméně v tomto malém průřezu je to fakt asi blbost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 06.06.2009, 19:34 »

Ještě mě napadá.

On to potáhne z HDS? Kde bude elektroměr?

Jediný rozumný řešení je překopat HDS a ER na TN-C. PEN rozdělit až v podružácích.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdenek.H
« Odpověď #15 kdy: 06.06.2009, 20:15 »

Tak sem sousedovi dal přečíst tuto dyskusi a konečně jsem ho přemluvil na nový kabel CYKY 5x4.  Díky za Vaše odpovědi a názory.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo Hrbek
OSVČ
*
Offline Offline



Revizní technik E1A Severní Morava


« Odpověď #16 kdy: 06.06.2009, 20:25 »

A vo tom to je . tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Aktivní a nepoučitelný kutil je horší než třídní nepřítel !
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Akým spôsobom nadpojím kábel?
 Prestrihnut a spojit poskodeny vodic ci radsej nestrihat?
 Jak nadstavit přestřižený vodič u čerpadla?
 Jak správně očistit zkorodované měděné vodiče v zásuvce?
 Může nás ČEZ nutit k přeložení vrchního vedení do kabelu?
 Je možné zapojení zásuvek přes WAGO svorky z důvodu krátkých vodičů?
 Proč vést tři vodiče a ne dva?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Jsou pro připojení domovního rozvaděče z pojistkové skřínky na domě dostačující vodiče o průřezu 6mm
 Jsou dva vodiče pod jednou hlavou šroubu správně?
 Jak napojit Al a Cu (jenom venecky, nebo i siroke Wago (napr. 5ti, na kraje)
 Odporucate instalacia s CY vodicami alebo s CYKY vodicami?
 Mohu nastavit AL vodiče Cu vodiči?
 Je v pořádku připojení nových Cu vodičů na staré Al?
 Zakazuje nějaký předpis použití slaněných vodičů v domovní instalaci?
 Proč se musí krimpovat konce licen?
 Lze přeznačit žíly kabelu 3Bx2,5 na jiné barvy?
 Je možno použít pro vypínače kabel CYKY 2Dx1,5?
 Je možné multimetrem prověřit starý vodič pro aktuální použití?
 Jaký použít typ kabelu do země laněný nebo pevný?
 Co znamená sfázování vodičů?
 Lze preznacit zelenozltehý vodic na cierny?
 Je záměna barev vodičů v použitých kabelech v pořádku?
 Který vodič na svorkovnici U, PE, V je "fázový"?
 Jak spojit měděný a hlinikový vodič?
 Da sa pouzit medený lankový kábel 2x1,5 stejne ako pevny?
 Muze mi nekdo prosim vysvetlit jak pracuji vodice L,N a PE?
 Co znamená označení vodičů PE A PEN?
 Není vedení od elektroměru do bytové rozvodnice 4Bx6 chybou?
 Je pravda, že 1.5 dokáže přenášet v rozumné délce 20A bez problémů?
 Možem použit namiesto AL vodicov, CU vodice-lankové?
 Vadí použití CYKY 3x2,5mm2 pro světelný okruh?
 Co znamenají barevné vodiče u přívodní šňůry?
 Co je vodič L a N?
 Môžem použiť lankový vodič 2x0,5 v pevnej inštalácii?
 Proč se již nepoužívá cínování konců slaněných vodičů před zapoj. do svorky?
 Je možno nahradit vedení 5x4mm vedením 10x2,5mm?
 Jaké jsou funkce barev v německém kabelu od přímotopu?
 Lze letovat cinem AL vodic v zasuvce?
 Jaký průřez vodiče použít pro vydrátování v rozvaděči?
 Jak opravit navrtané AL dráty v omítce?
 Je ve světelném okruhu fáze na zeleném nebo černém vodiči?
 Môže sa vyhotoviť elektroinštalácia na drevenej stene vodičmi CY?
 Mozu sa v elektroinstalacii spajat pevne medene vodice cinovanim?
 Jak spojit lanko a drát?
 Jak rozpoznám zkoušečkou fázi od středního vodiče N (pracovní nuly)?
 Jaká barva izolace vodiče má přednost?
 Kde spojit vodiče světelného okruhu?
 Je možné mít fázový vodič modré barvy?
 Jsou panelákové hliníkové 2.5 mm2 rozvody na 16A bezpečné?
 Jaký použít průřez vodiče pro zásuvky do koupelny ?
 Jak vypočítat správný průřez vodiče?
 Jaký je rozdíl mezi kabely CYKY-J 3x2,5 a CYKY 3Ax2,5?
 Musí být slaněný vodič zakončený dutinkou?
 Je správne skrútiť dva vodiče pri pripojení do strmeňovej svorky ističa?
 Může se pájet na vedení 230V?
 Projde revizí spojení N a PE pod vypínačem čokoládou?
 Mohou vést do jedné rozvodnice okruhy hliníkové i měděné ?
 Je možné spojit měděný vodič s hlinikovým do jednoho kolíku?
 Jsou tři vodiče zapojené na svorce jističe závada?
 Jaký má být správný průřez vodiče od hodin k jističům a klemy mezi jističi?
 Je možné vedení rozvodů 230V v husím krku jednotlivými vodiči CY?
 Je použit správný kabel na připojení zásuvky a zvonku?
 Je požné použít hnědý vodič jak pracovní N?
 Co je myšleno průřezem kabelu cyky 3x2,5/5x2,5 ?
 Proc jsou dva spojene PE vodice v krabici pro 3 faze (L1,L2,L3,N,2xPE)?
 Proč u vodice v CYKY 1,5 naměřím jen 1,3mm v průměru?
 Je lepidlo chemopren nevodive?
 Jaká má být barva pracovniho vodice pro zapojeni pristroje bez chranice?

Aktuální slova KUTIL (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.082 sekund, 24 dotazů.