{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Jaké má být bezpečné osvětlení nad umyvadlem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jaké má být bezpečné osvětlení nad umyvadlem?  (Přečteno 14056 krát)
maxidag
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.04.2009, 23:50 »

Koukal jsem na internet ï zde a nějak nemohu najít řešení resp. si nejsem uplně jistý, zda se to nedá vyřešit ještě jinak.
Potřeboval bych dát světlo nad zrcadlo, které je nad umyvadlem.

Problém spočívá v tom že, světlo má kovove časti. Navíc bych ho chtěl umístit do výšky 2 metry. Problém je, že v normě je napsáno 2,25 což je hodně, protože to má být světlo určené k svícení u zrcadla.
Světlo je podle označení určené do koupelny je na klasických 230V a má na sobě označení IP21, jedná se o halogenové světlo s výkonem 35W.

Takže shrnu dotaz:
Lze takové světlo namontovat do výšky 2m nad umyvadlo, aby to bylo podle norem korektně? Nebo existuje třeba jiná cesta, jako že světlo bude na proudovém chrániči?

#uft#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #1 kdy: 01.05.2009, 01:14 »

Zdravím,světlo musí být v každém případě opatřeno proudovým chráničem.Klid ně tam tohle světlo instalujte,nevidím v tom žádný problém
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #2 kdy: 02.05.2009, 01:00 »

Vážený tazateli,
momentálně jsou v souběžné platnosti až do 1.9.2009 dvě normy na koupelny.

1) stará ČSN 33 2000-7-701 z června 1997
2) nová ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 ze září 2007


Starší z obou norem řešila mimo jiné i umývací prostor okolo umyvadla a tam se píše, že světlo musí být ve výšce 1800 mm nad podlahou, přičemž dovolovala i nižší výšku až do 0,4m nad umyvadlo s jistými podmínkami. Těch 2,25m si pletete s výškou zón 1 a 2 u van, s umyvadlem to nemá nic společného.

Nicméně, nová norma již umyvadlo neřeší. Řeší jen koupelny a zóny 0, 1, 2.
Tzn., že pro vaši aplikaci je rozhodující, jestli se vaše svítidlo nenachází v zóně 2 (Z1 nepředpokládám). Zóna 2 sahá od vnějšího kraje vany či sprchového koutu až do vzdálenosti 60 cm.

Pokud jste mimo zónu2, nemusíte mít obavy umístit tam vaše svítidlo a klidně do výšky pod 2 metry. Podmínkou je ovšem proudový chránič 30mA. Ten je dnes povinný pro všechno el. zařízení v koupelně včetně osvětlení.

Pokud vaše světlo zasahuje do zóny 2, pak tam to vámi jmenované umístit nemůžete!
Mohl byste tam umístit jen takové svítidlo, které by mělo krytí min. IPX4 a výrobcem by bylo do zóny 2 přímo předurčeno.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #3 kdy: 02.05.2009, 07:17 »

Zdravím,světlo musí být v každém případě opatřeno proudovým chráničem.Klid ně tam tohle světlo instalujte,nevidím v tom žádný problém
Pokud vím, tak na světelné obvody chránič být nemusí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 02.05.2009, 08:49 »

Pokud vím, tak na světelné obvody chránič být nemusí

... platilo do září 2007.  Mrknutí Viz ČSN 33 2000-7-701 ed.2  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 02.05.2009, 08:50 »

Pane Koleso: Podle ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 čl. 701.415.1 musí být všechny obvody v koupelně vybaveny proudovým chrániče s Id max. 30 mA. Mimo některé výjimky tam uvedené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #6 kdy: 02.05.2009, 08:56 »

Díky, rád seněco dovím

Jmenujte nějaké vyjímky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #7 kdy: 02.05.2009, 10:22 »

Vážený pane Koleso,
pokud někdo předělává koupelnu dnes, měl by postupovat podle nové normy. Souběh norem se dělá proto, aby ta nová vešla v širokou povědomost a aby stavby, které jsou v době změn příslušné normy již naprojektovány či rozestavěny, mohly být podle této PD i bez problému dodělány a nemusely se narychlo přizpůsobovat změnám. Proto se zavádí doba překrytí norem a činí obvykle okolo 2 let.
Kolegové zde proto správně popisují stav, který nařizuje nová norma.
Připomínám, že stará norma pozbyde své platnosti už letos 1. září!

Ty výjimky, kdy nemusí být podle ČSN 332000-7-701 ed.2 proudový chránič jsou následující:

Proudový chránič se nevyžaduje pouze pro tyto obvody:
– u kterých je jako ochranného opatření použito ochrany elektrickým oddělením, kdy pro každé elektrické zařízení je zřízen samostatně napájený obvod;
– u kterých je jako ochranného opatření použito SELV nebo PELV.

Hezký víkend.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
maxidag
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.05.2009, 07:51 »

Vážení kolegové

moc vám děkuji za informace, celkem jste mi v tom udělali jasno, problém, je že kabely které jsem tahal do koupelny jsou už pod omítkou asi tak 3 roky, koupelna zatím nebyla zrekonstruován a. Nyní tu rekonstrukci provádím a speciální okruh pro světla v koupelně nemám. Zásuvky pro koupelnu mám samozřejmě napojené na patřičný poroudový chránič 16A a vyp proudem 30mA.
Protože světla do koupelny jsou propojeny s světli v dalších dvou pokojích a chodbě tak bz to znamenalo dát celý tento okruh na protoudový chránič.

Tak torchu mi něco říká že to není moc dobré řešení. Mohl bz s emi tedz někto ještě vzjádřit k tomuto? Klidně si ten jeden prodový chránič na 10A s 30mA koupím místo v rozvaděči ještěš mám, ale je takové provedení ok?

Mnohokráte vám děkuji za vaše odpovědi.

Zdraví Dag
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Táborský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Elektrikář pro silnoproud do 1000V,§6


« Odpověď #9 kdy: 04.05.2009, 18:48 »

A ty světla v pokoji a na chodbě jsou v soustavě TN-C nebo TN-S?  Co takhle rovnou přepojit všechny jističe v rozvodnici tak,aby byly až za proudovým chráničem. Kupovat nový chránič ,když už v rozvodnici jeden máte je zbytečné
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #10 kdy: 04.05.2009, 21:15 »

maxidag: To něco vám to říká blbě. Podle mne je to naopak to nejlepší řešení. Tím, že pověsíte celý světelný okruh (koupelna, pokoj, chodba) na společný proudový chránič, budetete to mít v souladu s novou ČSN a ještě zvýšíte bezpečnost těch ostatních svítidel.

Pokud byste postupoval podle staré normy (stále až do 09/2009 platné), - tedy bez pr. chrániče, pak byste ale zase nesměl mít to světlo kovové.

Zde citace z původní ČSN z r.1997:
701.55 N1
b) V umývacím prostoru má být umístěno svítidlo tak, aby jeho spodní okraj byl alespoň 1,8 m na podlahou.
Světelný zdroj svítidla musí být kryt ochranným sklem. Všechny vnější části svítidla, které jsou níže
než 2,5 m nad podlahou, musí být z trvanlivého izolantu.


Rozhodnutí je jen na vás.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
maxidag
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 05.05.2009, 07:39 »

Moc vám děkuji, jdu si koupit proudový chránič Smích sice to něco stojí, ale tohle za to stojí.

Moc vám děkuji za konzultace.

Zdraví Dag
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #12 kdy: 05.05.2009, 21:12 »

Rádo se stalo. :-)
Jinak - rozumné rozhodnutí.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
maxidag
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 06.05.2009, 12:37 »

Sakra, tak jsem zjistil že jsem tu elektro instalaci udělal asi špatně, natahl jsem si ke světlum jen Nulak a Fazi, pracovní vodič tam není Smutek.

Chtěl jsem se zeptat, zda by šlo udělat aby v koupelně bylo jedno světlo připojeno na okruh pro zásuvky? To asi norma nepovoluje, co? Okruhy musí být odděleny. Jajaj to je perepetie. No to je tak, když se neudělá celá rekonstrukce uplně najednou  Smutek.

Situace si ale vyžaduje, aby světla u zrcadla byla níže.

No mě asi klepne, natahovat novej kabel z rozvaděče je šilený zasah.

Takže se zeptám ještě jednou, lze s přimhouřením oka zapojit jedno světlo u zrcadla na zasuvkový okruh, kde mám proudový chránič?

Děkuji za odpověď, jaja jak ne, tak fakt nevím co s tím....

Zdraví Dag

#112# oprava na QWERTZ
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #14 kdy: 08.05.2009, 18:56 »

To maxidag:
Píšete, že jste si natáhnul ke světlu jen nulák a fázi a že tam chybí pracovní vodič! Podle toho jsem nabyl dojmu, že se v elektrice moc nevyznáte. Nulák a fáze - správněji střední vodič a fázový vodič jsou právě pracovní vodiče! To, co vám tam evidentně chybí, je to nejdůležitější - uzemněný vodič ochranný - "PE" - zelenožluté barvy.

Pokud máte u zrcadla světla kovová, musí být ke světlům přivedeny vodiče celkem 3! Dva pracovní - fázový (černé či hnědé barvy) a střední (dříve nazývaný nulák světle modré barvy) a jeden vodič ochranný zelenožluté barvy.

Co se týká společného okruhu světla a zásuvky, neměl by být problém - norma to nezakazuje. Takže to klidně ze zmíněné zásuvky můžete napojit. Musíte ale snížit jištění okruhu z 16A na 10A. Světla se totiž obvykle tahají vodiči 1,5 mm2 a rovněž vypinače jsou dělány na 10A.
Proto byste měl tento okruh odjistit jističem 10A. Pokud na zás. okruhu nebudete připojovat žádné výkonově náročné spotřebiče, neměl by být problém.
Samozřejmě celý okruh musí být chráněn proudovým chráničem.

Radím vám upřimně - raději si nechte zkontrolovat instalaci odborníkem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.134 sekund, 22 dotazů.