Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Nebude zapnutí topných těles 12kW najednou příliš velký naráz?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nebude zapnutí topných těles 12kW najednou příliš velký naráz?  (Přečteno 21527 krát)
Petr Humlíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.04.2009, 20:39 »

Mohu si dovolit připojit 12kW topné tyče pouze přes stykač a HDO při 18kW přívodu, nebo je nutné použít sofistikovaněj ší zapojení?

Zároveň se ještě spíná bojler (2.2kW).
Po zkušenostech s "odborníky" bych rád měl maximální množství informací abych věděl co mám vyžadovat.
Prakticky je zřejmě
(pokud nenastane zázrak a nezlevní elekřinu)
nebudu nikdy zapínat, jde mi jen o lepší sazbu.


#105#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 14.04.2009, 21:50 »

U průmyslově vyráběných elektrokotlů se běžně používá zpožděný náběh části topných těles, aby se předešlo velkým proudovým rázům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.04.2009, 22:30 »

Jak psal kolega výše, tovární kotle mají dle výkonu několik stupňů pro plynulé spínání a připojování zátěže.Takže nikdy nehrozí, že 18 kW kotel připojíte do sítě naráz 18 kW.
Ale Vy řešíte zřejmě jiný problém. Každopádně pokud splníte požadavek distributora pro přiznání sazby D45 nebo C45, to je tuším min. 40% inst. příkonu pro elektrické vytápění pevně připojené, nikde už není psáno, že jej musíte využívat.
Jen si dobře spočítejte, zda spotřebovaná energie za nižší cenu nebude drahá kvůli malému odběru a vysokému stálému měsíčnímu platu. Toto se vám vyplatí až od určité spotřeby.
Ostatně i já mám instalovaný elektrokotel se sazbou D45, a tuto zimu byl v provozu 1 týden, když jsem byl na horách. Jinak bylo krásné teplo od kotle na dřevo a uhlí  Škleb
Mezi námi, Martin Roman mně pěkně nakrkl na podzim 2008, kdy prezentoval zdražení elektřiny o 10% a ve vytápěcí sazbě to bylo v důsledku o více jak 20%. To byla poslední kapka, kdy jsem vypínač elektrokotle otočil do polohy , ,0,, . Vůbec se vám nedivím. Je to banda hlupáků a pan Bursík má plno jiné, důležité práce, například musí zaškolit Káču auau, co je to vlastně biomasa Smích Pochopte, že potom není čas na opravdové hájení zájmů pro ekologické vytápění  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Petr Humlíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.04.2009, 22:50 »

Chtěl bych dosahnout an D26d. Podle předběžných propočtů se už ostatní "lepší" tarify o mnoho neliší. Oproti stavající D25d mě to dělá víc jak 3000,-. Sice už jsem slyšel zvěsti, že D26 je odsouzena k záhubě, ale snad to jsou pomluvy.

K zapojení: právě o ten zpožděný náběh mi jde. Jednoduše, mám 3x25A. Na HDO je pověšený bojler a pračka. Pračka nezabere hned naplno, takže tu si dovolím ignorovat. Pokud nechám zapojit 2 topné tyče, bude se připojovat 12kW. Pokud se mi zachce si přitopit a zapnu to, nebude to delat neplechu v distribuční síti? Má EON nějaké podmínky ohledně tohoto případu?
Nemám tušení kolik financí navíc by obnášelo postupné připínání. Právě vzhledem k tomu, že to spíš používat nebudu, do toho nechci investovat víc, než je nutné.
 Pokud se budu striktně držet podmínek pro D26d, jedná se o 55% příkonu => 10kW.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.04.2009, 23:16 »

Pokud se budu striktně držet podmínek pro D26d, jedná se o 55% příkonu => 10kW.
Když už máte el. boiler 2,2 kW, tak pro D26d Vám stačí dalších 7,3 kW, a pro D45d pouhých 4,7 kW.
Zamýšlených 12 kW je zbytečně moc, zvlášť když to nechcete moc používat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Humlíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.04.2009, 23:42 »

Když už máte el. boiler 2,2 kW, tak pro D26d vám stačí dalších 7,3 kW, a pro D45d pouhých 4,7 kW.
Zamýšlených 12 kW je zbytečně moc, zvlášť když to nechcete moc používat.

Tyče jsou daný. Jsou ze tří větví 2kW. Celkem 3 tyče 9x2kW. Mohu tedy zapojit jen některé větve?
Třeba tyč1: 2x2, tyč 2x2 ? Větve jsou na 230V.
V tom případě 10kW najednou je OK?

Dle podmínek na D45d nedosáhnu, pokud je přímotop to co si myslím ;-). Ale je mi jasný že papír snese všechno a EON se s kontrolou obtěžovat nebude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 15.04.2009, 00:40 »

Nerozumím, proč byste na D45d nedosáhl. Tři 2-kW tyče v okruhu teplovodního vytápění + boiler a máte to doma, papír nemusí nic snášet.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #7 kdy: 15.04.2009, 09:25 »

 Kroutím očima hmm D26d je akumulační sazba, asi mi nějak uniká smysl cvičení, když se snažíte vyrobit přímotopný kotel, nebo snad vyrábíte vlastní konstrukci akumulačních kamen?  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Petr Humlíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 15.04.2009, 10:28 »

Moje chyba, neuvedl jsem všechno.
Jedná se akumulační nádrž 2000l. V dolní části jsou předinstalován y 3 topné tyče 4206 / 6kW. Každá tyč má tři topné větve po 2kW / 230V.

Jak jsem uvedl výše, dle propočtů pomocí různých kalkulaček by byla úspora při D26d více jak 3000kč. Ostatní tarify se v zásadě neliší. Navíc při přechodu nebude třeba zásah techniků z EONu.

Pro klid duše bych chtěl mít nainstalovaný předepsaný příkon a pokud to budu moci ještě bez obav zapnout, bude to téměř ideální.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 15.04.2009, 15:32 »

Jen tak mimochodem - když distributoři provádějí pravidelné cvičení s cenami, tak se nemění jen absolutní výše ale občas i cenové poměry mezi sazbami, takže co je pro vás výhodné dnes, ještě neznamená že bude výhodné i zítra  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 15.04.2009, 22:58 »

Pro klid duše bych chtěl mít nainstalovaný předepsaný příkon ...
On vás snad někdo navádí k něčemu jinému?
Pro přípojku 3x25A je potřebný instalovaný topný příkon včetně boileru
pro D45d   6,9 kW
pro D26d   9,5 kW
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Petr Humlíček
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 16.04.2009, 07:56 »

On vás snad někdo navádí k něčemu jinému?
Pro přípojku 3x25A je potřebný instalovaný topný příkon včetně boileru
pro D45d   6,9 kW
pro D26d   9,5 kW


Mám to chápat tak, že se nerozlišuje akumulační a přímotopné vytápění?
   "Sazba distribuce D 45d je určena pro odběrná místa, ve kterých jsou pro vytápění objektu řádně instalovány přímotopné elektrické spotřebiče"

 Ale to už jsou zbytečné detaily. Mohu tedy nechat zapojit třeba jen dva okruhy na topné tyči?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 16.04.2009, 09:51 »

... na topné tyči?

Pro informaci všem tazatelům, abych to nemusel stále opakovat ...
Autor "topnou tyčí myslí topné těleso",  které je v jeho případě zřejmě ve tvaru tyče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #13 kdy: 16.04.2009, 14:32 »

... Ale to už jsou zbytečné detaily. Mohu tedy nechat zapojit třeba jen dva okruhy na topné tyči?

TO: Humlíček

Pravděpodobně se ptáte na 3fázový spotřebič a chcete regulovat tepelný výkon. Pokud ano, tak záleží na tom, na jaké napětí jsou topné tyče.

Pokud jsou topné tyče na 400 V (380),  musí být všechny zapojeny a v pořádku.
Pokud jsou tyče na napětí 230 V (220),  je možné jednotlivé tyče odpojovat.
 
PS: Při zapojení do hvězdy (tyče na napětí 230V) je nutné připojit střed uzlu na vodič N. Ne vždy je při 3fázovém zapojení vodič N připojený. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 16.04.2009, 22:40 »

Jestli to chápu správně, tak chcete ohřívat akumulační nádrž výkonem, který by byl vhodný spíš pro přímotopný kotel ,  ale pouze po dobu 8h/den. Nevím, ale jestli to nebude málo na správné nabití nádrže.Tím se Vaše úspora buď zmenší, nebo úplně vymaže. Nevidím v tom příliš smysl.Tepelné ztráty na tomto systému a další vlastnosti se kterými asi moc nepočítáte mažou výhody cen distributora. Pokud chcete opravdu ušetřit, oslovte projektanta, který vám navrhne systém na míru, podle Vašich požadavků ,  potřeb a hlavně podle Vašeho domu. Ten dokáže počítat se vším, co se bude v systému dít, včetně tepelných ztrát ,  tepelné setrvačnosti a podobně.

JInak o postupném zapínání těles vám už fundovaně poradili předešlí kolegové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 17.04.2009, 00:58 »

Mám to chápat tak, že se nerozlišuje akumulační a přímotopné vytápění?
Rozlišuje. Ale boiler se započítává v obou variantách do min. požadovaného příkonu.

...Mohu tedy nechat zapojit třeba jen dva okruhy na topné tyči?
Pokud to ty topné tyče umožňují - viz odpověď kol. Beláně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Valter Mayer
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 27.04.2009, 17:57 »

Jestli to chápu správně, tak chcete ohřívat akumulační nádrž výkonem, který by byl vhodný spíš pro přímotopný kotel ,  ale pouze po dobu 8h/den. Nevím, ale jestli to nebude málo na správné nabití nádrže.Tím se Vaše úspora buď zmenší, nebo úplně vymaže.
Jednoduchá matematika praví že:
 6kW * 8hodin = 48 kWh / 24hodin = 2kW (takových domú zatím v ČR moc není)
12kW * 8hodin = 96 kWh / 24hodin = 4kW (takové domy není dnes problém postavit)

Výpočtová teplená ztráta objektu je počítána pro výpočtovou teplotu (dle oblasti -12, -15, -18°C),  která se vyskutuje jenom po část topného období (viz prúměr za topné období 4.3°C).

Ztráty a akumulační nádrže mohou cenovou výhodu akumulačního tarifu smazat Smutek
Na druhou stranu má D26 menší tendenci zdražovat, než D45.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #17 kdy: 28.04.2009, 15:11 »

Předchozí výpočet je určitě správný, ale neříká nic o tom, zda energii akumulovanou v ohřáté  vodě jsem schopen využít k efektivnímu vytápění prostoru v čase, tj. schopnosti vyzářit akumulované teplo z vody do prostoru, závislé na teplotě vody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 23 dotazů.