Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jakou uvádět ochranu před úrazem u venkovního plastového rozvaděče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou uvádět ochranu před úrazem u venkovního plastového rozvaděče?  (Přečteno 26909 krát)
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 26.03.2009, 12:06 »

Přemýšlím tak, jakou vlastně uvádět ochranu před úrazem dle ČSN 332000-4-41 ed.2 u plastových rozvaděčů umístěných ve venkovním prostoru. Venkovní prostor je klasifikován dle vnějších vlivů jako ZVLÁŠŤ NEBEZPEČNÝ, tedy by měla být použita ochrana DOPLNĚNÁ. Ta je v tabulce NA.2 zmíněné normy definovaná jako např. aut. odpojení od zdroje a tři možnosti: doplňující pospojování (u plastové skříně asi nesmysl),  chránič (když tam není, tak taky nesmysl) a doplňková izolace (dle nejasné definice viz. můj nedávný dotaz taky asi ne). Jak tedy u venkovních plastových skříní ve venkovním prostoru specifikovat ochranu doplněnou?

#112#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 26.03.2009, 12:43 »

Jen na okraj:
Není možné přehodnotit nebezpečnost prostoru dle 33 2000-3, Z2, tabulka 32-NM3 ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.03.2009, 13:24 »

Souhlas s p. Doležalem.
Venkovní prostory s těmito vnějšími vlivy mohou být posouzeny za prostory NEBEZPEČNÉ ,  když se zařízením nemanipulují osoby bez odborné kvalifikace (fuj to je formulace)
Překlad: když s ním manipulují jen osoby s odbornou kvalifikací(elektrikáři)
Zda je to váš případ?
Jsou tyto rozvaděče zajištěny proti vniknutí(uzamčeny nebo spec. klička)laiků ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.03.2009, 13:51 »

Tu poznámku ve zmiňované Z2 jsem sice nezachytil ...  Jsem v rozpacích,  ale vždycky to překlasifikova t nejde. Např. v případě elektroměrovéh o rozvaděče pro rodinný domek na fasádě či v kompaktním pilíři někde v oplocení se předpokládá, že vybavený hl. jistič si půjde nahodit ve většině případů laik. Takže otázka v tomto případě zůstává v původním znění: Jak poskládat doplněnou ochranu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.03.2009, 14:21 »

Možná se mýlím, ale není náhodou tou doplňkovou izolací samotný plastový rozvaděč (II tř.).
Přístroje v něm mají izolaci min. základní, a je tam splněna ochrana - automatické odpojení od zdroje.
Nějak je v tom zmatek, v normě jsem definici doplňkové izolace "zatím" nenašel.
P.S. Komu je to jasné ať odpoví.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 26.03.2009, 14:29 »

To je právě ten problém. Doplňkovou izolaci jsem tu z těchto důvodů řešil v jednom z předchozích témat a dozvěděl jsem se, že jsou tím míněny rukavice, galoše, tyče atd. prostě ochranné pomůcky pro obsluhu. Nicméně přesná definice doplňkové izolace nikde uvedená není, respektive mě na ni zatím nikdo neodkázal.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 26.03.2009, 14:46 »

Rozvaděč máte od výrobce ve tř.2. To stačí. Viz.čl.412 a dále.
Jak by jste chtěl potom hodnotit prodlužovačku ležící na zemi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 26.03.2009, 14:50 »

To Jan Vykoupil:
Přesně tak  našel jsem to ČSN 34 1010
Izolace dopňková - izolace, které se dosáhne izolací okolí(izolační stan. obsluhy, izol. podlaha, izol.koberec, rukavice, vyp. tyče atd.
Tak nevím jak stanovenou ochranu zajistit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.03.2009, 15:43 »

Rozvaděč máte od výrobce ve tř.2. To stačí. Viz.čl.412 a dále.
Jak by jste chtěl potom hodnotit prodlužovačku ležící na zemi?
Tak bych to viděl taky, ovšem v případě, že by to výrobce uváděl ve své katalogové dokumentaci. Třeba v katalogu skříní ESTA Ivančice se píše pouze, že "ochrana před nebezpečným dotykem: samočinným odpojením od zdroje" a nic víc. Na můj konkrétní dotaz nebyl schopen nikdo vč. vedení firmy odpovědět. DCK Holoubkov uvádí totéž co ESTA a ELPLAST-KPZ neuvádí pro jistotu nic. Jak mám potom vědět, že skříně příp. splňují požadavky čl. 412?
Mimochodem, prodlužovačku ležící na zemi jsem ještě do projektu nedával a pochybuju, že někdo ano...  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 26.03.2009, 16:03 »

Navíc, ikdyby to tu dvojitou izolaci mělo, nějaké doplňkové optaření dle ...4-41 ed.2 NA.2 bod 2. u doplněné ochrany je stejně požadováno. Jediné, co by se dalo použít, je NA.1.3: "Doplněná ochrana se dosáhne rozšířením normální ochrany o některý druh doplňkové ochrany (viz tabulka NA2) nebo o opatření zvyšující účinost normální ochrany." Tzn. Automatické odpojení od zdroje + dvojitá izolace. Nic jiného mě nenapadá... Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Vykoupil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 26.03.2009, 16:07 »

To Jan Vykoupil:
Přesně tak  našel jsem to ČSN 34 1010
Izolace dopňková - izolace, které se dosáhne izolací okolí(izolační stan. obsluhy, izol. podlaha, izol.koberec, rukavice, vyp. tyče atd.
Tak nevím jak stanovenou ochranu zajistit.
Akorát že 341010 už dávno neplatí...  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
IM
« Odpověď #11 kdy: 26.03.2009, 17:06 »

Problém bych řešil využitím ČSN 33 2000-3, Z2, jak zde již bylo uváděno. Čili prostorem pouze nebezpečným za předpokladu kvalifikované obsluhy.
U venkovního elektroměrovéh o pilířku RD doplněním poučení o zacházení s el. zařízením laiky (tj. zákaz obsluhy při vlivech AD2, AD3, AD4).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 26.03.2009, 17:29 »

Třeba v katalogu skříní ESTA Ivančice se píše pouze, že "ochrana před nebezpečným dotykem: samočinným odpojením od zdroje" a nic víc.
Původní dotaz zněl na elektroměrový rozvaděč. Ten má po otevření dveří stále charakter tř.2, totéž i bytové rozvodnice a jsou takto označeny. Poj.skříň není určena k manipulaci laikem. Po otevření dveří je IP 00. Jediná neživá část tam může být PEN. Dále v katalogu také mají " samostatným odpojením ". Nejsem si jist zda se ustanovení 4-41 vztahuje v plné míře i na skříně nebo rozvaděče, které mohou být samostatnými výrobky podle jiných norem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IM
« Odpověď #13 kdy: 26.03.2009, 17:33 »

Ještě bych to doplnil:
ČSN EN 61140 ed.2, Tabulka 1 uvádí pro třídu ochrany II a označení dvojitým čtvercem:
Nespoléhá se na žádné ochranné prostředky instalace.
Tomu rozumím tak, že nemusím řešit Tab. NA.2 v ČSN 33 2000-4-41 ed.2, podle mě přímo ruší požadavek na doplněnou izolaci u dvojité nebo zesílené izolace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ladislav Koštejn
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 26.03.2009, 20:03 »

To Jan Vykoupil:
Ano já vím ,že 34 1010 už dááávno neplatí ale hledal jsem tu definici, omlouvám se ,  ale asi jsem tak z těch různých "doplňků" tak zblblej, že jsem zapoměnl na "koberce a pod."
P.S. od údržby požaduji pravidelné kontroly a  výměny  např. izol. rukavic atd. v rozvodnách.
Asi už mě honí ten německej dochtor - AAAA.......?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

L. Koštejn R-EZ-E2/A + §10
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 26.03.2009, 20:13 »

To: Vykoupil

Rozvaděč jako výrobek spadá pod ČSN EN 60439-1 ed.2 a z čl. 1.2 této normy zřejmě vyplývá, že  ČSN 33 2000-4-41 ed.2 není nutno vztahovat na rozvaděče (vzhledem k datovanému odkazu IEC 60364-4-41:1992). Přesto, kdybyste chtěl 4-41 ed.2 použít, můžete pro plastový rozvaděč využít ustanovení pro části, které je nutné při obsluze uchopit rukou. V ČSN EN 61140 ed.2 jsou totiž jako příklad uvedeny i jističe. Podle tabulky NA.1 4-41 ed2 se požaduje zhotovení z izolantu, což máte splněno.  

Na druhou stranu, tabulkami NA.1 nebo NA.2 se nemusíte striktně řídit, protože se nacházejí v informativní části normy ( normativní část je nedílnou součástí normy, informativní část je jen pro informaci ). Takže když nedodržíte ustanovení informativní části, neznamená to, že jste porušil normu.

Co se týče doplněné ochrany, něco málo se píše v čl. 9.3 TNI 33 2000-4-41 ed.2. Jsou tam odkazy na normy ČSN IEC 61111, ČSN EN 50321 a ČSN EN 60903.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 26.03.2009, 23:07 »

... Nejsem si jist zda se ustanovení 4-41 vztahuje v plné míře i na skříně nebo rozvaděče, které mohou být samostatnými výrobky podle jiných norem.

Přesně tak !
Proč se snažíte aplikovat požadavky pro instalace na výrobky,  kterými rozvaděče bezpochyby jsou ?  ??  ajoooo

Jestliže výrobce (čehokoli) uvádí, že jeho výrobek je určen k nějakému účelu (např. jako el.měrový rozvaděč pro venkovní montáž),  tak nechápu, proč dál něco zbytečně řešit ?  Nerozhodný


Citace
Poslal: Jan Vykoupil  Posláno: Dnes v 13:51:09 
.... Např. v případě elektroměrovéh o rozvaděče pro rodinný domek na fasádě či v kompaktním pilíři někde v oplocení se předpokládá, že vybavený hl. jistič si půjde nahodit ve většině případů laik.

Jestliže jsou el.měrové rozvaděče opatřeny uzávěrem na trnovým klíč 6x6mm (ČSN359756),  tak to není zařízení určené pro obsluhu laiky !  nenene
Samozřejmě dobře vím, jak to v praxi funguje, ale správně tam laik nemá co pohledávat a tudíž není podstatné, jaký stupeň krytí po otevření rozvaděč má.  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #17 kdy: 26.03.2009, 23:24 »

I když jsme měli rozepínací skříně pro veřejné osvětlení plastové a uzamykatelné na zámek FAB, do kterých "lezli" jen elektrikáři, museli jsme ctít čl. 714.412 a po otevření skříně muselo být krytí IP20.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.