Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jak zapojit keramickou desku a troubu na jednu zásuvku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit keramickou desku a troubu na jednu zásuvku?  (Přečteno 26614 krát)
Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 19.07.2006, 08:23 »

,
kamarádky si pořídili novou kuchyň a poprosily mne o zapojení sklokeramické varné desky a horkovzdušné trouby. Za kuchyňskou linkou se nachází jedna volná krabice s vyvedením Č/Č/H/M + volný Ž-Z drát. (tedy předpokládám L1/L2/L3/střední + zem)

Varnou desku jsem zapojil tak, že na Č/Č/H/M jsem přivedl dráty (CYKY 5x2) od sdruženého konektoru a na Ž-Z připojil zemnící svorku desky. - Deska topí a chová se tak, jak by měla.

Poté jsem se rozhodl připojit troubu (dle návodu 230V,50Hz) a to tak, že jsem třížilový vodič který je do ní přiveden zapojil Ž-Z na Ž-Z, H-H, M-M (voltmetrem jsem si oveřil že dává 230 a i značení barev by "logicky" sedělo). Trouba však nereaguje, nesvítí, neohřívá. Varná deska jede bez problému.

Dělám někde chybu? Děkuji za odpověď.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 19.07.2006, 08:56 »

Není ta trouba vadná ? Byla odzkoušena ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 19.07.2006, 09:00 »

Je to úplně nová trouba přivezená jako součást linky z IKEA. Napadlo mě, jestli snad nemají blbě zapojenou tu přívodní šňůru v troubě, tak jsem různě experimentoval s přehazováním toho modrého a hnědého přívodu, ale nic.
Zapojení je tedy z mojí strany správně?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 19.07.2006, 09:22 »

Hmm. Takže ješte jednou zkontrolovat zapojení dle návodu a pak hajdy reklamovat.

P.S. Doufám, že těch naměřených 230 V je tvrdé napětí, nikoliv něco naidukovaného (změřit při nějaké zátěži). Taky pozor, jestli ta trouba nemá někde vzadu schovaný vypínač 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 19.07.2006, 10:16 »

Těch 230V je opravdfu měřeno bez zátěže, na prázdné krabici. Poradíte prosím, jak co nejjednodušeji změřit při zátěži? Co takhle s tou pripojenou a zapnutou troubou? (když už jsem si dal tu práci a ty dráty do té krabice přišrouboval.. .)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 19.07.2006, 10:56 »

A nezkoušel jste to nějakým digišroubováke m ? Chtělo by to "vadasku" či něco jako Avomet s paralelně připojenou žárovkou (objímka s dráty). Nejjednodušší by bylo odzkoušení stolní lampou, ani by se nemuselo nic měřit, prostě svítí-nesvítí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 19.07.2006, 11:04 »

Mám jenom levný multimetr a fázovku, zas tak často nezapojuji. Super!
Nicméně děkuji za ten tip s lampu, tak to zkusím. Pokud to půjde, zkontroluju ještě zapojení uvnitř trouby a poohlédnu se po nějakém vypínači a pokud ani to nezabere, tak už teda asi jen ta reklamace.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #7 kdy: 19.07.2006, 11:58 »

pokud je ta trouba připojena na ten samý rozvod co deska a ta jede, tak jen ten vypínač, ev.reklamace

Hodně štěstí a dejte vědět

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Vladimír Poudera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 19.07.2006, 12:46 »

No, v poslední době jsem se setkal s třemi vadnými troubami ..... u jedné o na to pozor se při prohození M a H vodiče objevilo napětí na některých přístupných kovových částech .... výrobce raději uvádět nebudu. Později jsem však zjistil, že pravděpodobně do trouby prováděl zásah nějaký odborník, jednalo se o bazarovou záležitost. U těch dalších dvou se jednalo o výrobní vadu, takže reklamace. Jednalo se o velmi drahé modely předního světového výrobce. A ještě jedna poznámka: většina výrobců požaduje pro dodržení záruky uvedení do provozu smluvním servisem nebo partnerem. Ostatně všechny el. stroje a zařízení (vyjma ručních spotřebičů) by měli být připojeny pracovníkem s kvalifikací s následnou revozí 33-161O. Každovádně pokud v onom připojovacím místě lze funkčně připojit varnou desku je provádění měření pod zátěží asi bezpředmětné. Hodně štěstí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 19.07.2006, 13:46 »

Já osobně mám paragraf 6 vyhlášky 50, ale dělal jsem to samozřejmně bez revize. Ale na druhou stranu dělám ve státním podniku elektrotechnic kého typu, kde je kontakt s ČOI denním chlebem, tak to kdyžtak budu tlačit tímto směrem. Super!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Poudera
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.07.2006, 15:34 »

No oni se věci mají asi takhle:
... jedna věc je vlastnit příslušná oprávnění
... druhá věc je problematiku znát a věc po odborné stránce zvládnout
... třetí a podstatná věc je požadavek výrobce / prodejce a tady je kámen úrazu: prodejce má někdy v podmínkách požadavek na připojení firmou s kterou mám pro tuto věc uzavřenou smlouvu .... proč by měl vydělávat někdo jiný, že ? .. ikdyž to děláté z dobré vůle a zadarmo, nebo minimálně ne pro peníze ? Rozhodněte sám, ale já bych volil následující postup:
... opatřil bych si platnou revizi na přípojnici ... krabici kde končí váš původní kabel a následně bych zahájil reklamační řízení s prodejcem. Záleží jak byl výrobek zakoupen, jestli se jednalo o internet atd. atd.  Od toho se bude odvíjet další postup. Připravte se ale na první otázku prodejce a ta bude znít. Kdo vám to připojoval ? ... předejděte proto problému a napište prodejci ? kdo mi to připojí ? .... jak to mám udělat ? a podle toho co napíšou pokračujte, jestliže se potvrdí má doměnka o autorizované firmě, tak jim ani neříkejte že něco nefunguje, protože to ještě přeci ani nevíte a chtějte kontakt na nějakou takovou firmu. S mechanikem se možná domluvíte snáze, vystaví potvrzení o nefunkčnosti a výrobek se vyreklamuje.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.07.2006, 15:50 »

Jedna věc je, co požaduje prodejce a druhá, co požaduje zákon. Dělám právě v tomto oboru a tak vím, co občas prodejce zkouší. Dobré je, že jelikož kontakty na tu ČOI opravdu mám, tak kolikrát stačí pohrozit a prodavač uzná i to co by nemusel. Takže v tomto směru se případné reklamace opravdu nebojím, spíš jde o to, jestli  ta trouba opravdu je vadná, nebo to jen blbě zapojuji.
Jinak revize na obvody v bytě není problém, je to fungl nový byt a revize je součástí kolaudační zprávy.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.07.2006, 18:58 »

Co takhle zkusit troubu na funkční zásuvce.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 19.07.2006, 19:07 »

Ta zásuvka (resp. krabice) patrně funkční bude, když na ní jde ta varná deska.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.07.2006, 21:48 »

To: Mikulík
Píšete, že jste elektrikář. Není nic jednodušího, že než něco připojuji, tak to strčím do Mi2170, Revexu, Secutestu, PU 194 případně jiného přístroje na revizi spotřebičů a je mi hned jasné, zda připojovaný přístroj je bezpečný a funkční.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #15 kdy: 20.07.2006, 23:16 »

TO: Poudera, Fuksa > zlatá slova...  Ověřit základní funkčnost spotřebiče by elektrikáři nemělo dělat větší potíž, nicméně výbava odpovídajícím nářadím jest podmínkou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jarmil Mikulík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 21.07.2006, 08:03 »

No právě, jde o to nářadí. Sice elektrikář jsem, ale spíš ouředník a to pak doma člověk běžně PU194 nemá...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 21.07.2006, 08:27 »

Má to "digitální ovládání",  nebo to má jen nějaký vypínač a termostat?
Odpojené (!!) od zásuvky, vodič žlutá/zelená by měl být spojen na vnější kovové části (pokud povrchová úprava dovolí se vodivě dotknout měřicím hrotem),  i ty nejlevnější přístroje umí měřit odpor, na nejmenším rozsahu by se hodnota měla blížit nule. Tím máme vyzkoušeno, že není přívod chybně zapojen. Pokud to nebude spojeno, můžeme zkusit, zda není spojen na "kostru" jiný vodič.
Pokud je vodič ž/z správně, pak zkusíme pracovní vodiče. Zapojíme MP mezi modrý a černý vodič a zkusíme zapnout troubu (pořád odpojené od sítě!). Měli bychom naměřit řádově desítky Ohmů. (příklad - 2000W je skoro 10A, to je asi 25 Ohmů, za studena o něco méně). Pokud ne, asi bude chyba v troubě (za předpokladu, že tam není nějaké elektronické ovládání, které by potřebovalo síťové napětí pro svoji funkci).
Pokud naměříme nějakou přijatelnou hodnotu, připojíme přívod, současně při vypnuté troubě měříme napětí mezi M a Č, mělo by být kolem 230V AC a pak zapneme troubu a nemělo by spadnout víc než o několik voltů.

A komu to z tohoto povídání není jasné, měl by udělat několik kroků zpět, posadit se, otevřít "zlaté stránky", ...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké je nejvhodnější vedení k novému el.sporáku?
 Jaký zvolit příkon sporáku s ohledem na hlavní jistič?
 Jde připojit sklokeramická deska na 230V?
 Lze elektrická varná deska připojit na zásuvku 230V?
 Kdy a je vůbec nutná sporáková kombinace?
 Jak zapojit elektrický sporák s tímto barevným schématem vodičů?
 Mohu spojit ve sporáku N a PE?
 Musí být sporák a bojler připojen přes sporákovou kombinaci?
 Shanim svorkovnici do sporaku, poradíte mi?
 Lze použít místo spor. kombinace hezký vypínač ovládající stykač v rozvaděči?
 Je toto opravdu vypínač sporáku?
 Je umístění sporákové kombinace přímo nad sporákem v pořádku?
 S čím je v případě 1f jističů asi v rozporu připojení sporáku?
 Lze připojit na obvod sporáku (varné desky) ještě zásuvku 230V pro myčku?
 Je možné zapojit sporák bez sporákové kombinace rovnou do sítě?
 Jakou máte zkušenost s novými sporákovými spínači ABB Pressto?
 MAJDA: Jiné zapojení elektrického sporáku
 Je nutné pro zapojení varné desky nebo sporáku použít sporákový vypinač?
 Jakou vybrat hezci sporakovou pripojku, nez klasickou ze 70 let?
 Proč se pořád řeší věčné téma "sporákovky"?
 Poradite mi pro kotel typ spinaca 400V/20A místo sporakové kombinace?
 Je možno v profesionální kuchyni vynechat vypínače přívodu spotřebičů?
 Je nutná sporáková kombinace u bojleru?
 Musí být opravdu instalovaná sporáková kombinace?
 Ve které normě je stanovena povinnost a umístění vypínače akumulačních kamen, bojleru či sporáku?
 Jaké je správné umístění sporákové kombinace?
 Je nějaký sporákový vypínač který jde zapojit do malé krabice KP68?
 Neexistuje hezčí náhrada za sporákovou kombinaci?
 Musím mít sporákovou kombinaci i pro moderní sklokeramickou desku?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.071 sekund, 24 dotazů.