Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Proč se mi z kuchyňského okruhu vrací fáze?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se mi z kuchyňského okruhu vrací fáze?  (Přečteno 15007 krát)
Pavel Potucký
« kdy: 20.02.2009, 22:16 »

Včera jsem se při výměně bytové rozvodnice setkal se  zvláštním stavem.
Při zjišťování okruhů (vypínáním jističů) jsem nemohl vypnout jeden z kuchyňských okruhů, když jsem je vypínal postupně VYP/ZAP.
Jakmile jsem je začal nechávat vypnuté, tak mi okruh "spadl" až při posledním jističi.
Když jsem je pokusně začal vypínat pro změnu zprava, tak mi okruh "spadnul zase u jiného jističe.
Aby toho nebylo málo, zjistil jsem, že na jednom okruhu je fáze při vypnutém jističi i nahoře i dole, tzn. že místo, aby jistič "živil" okruh, tak okruh živí jistič (prostě je na odpojeném drátu stálá fáze Kroutím očima
Dokáže mi to někdo vysvětlit?
Pozn. Před 2-mi léty jim někdo "dělal" elektroinstala ci v kuchyni (2 okruhy) "sporákový+digestoř" ten funguje normálně a pak ten zbytek .tzv pracovní zásuvky +lednička.
Je pravda, že jsem už neměl čas prověřit zásuvky, ale zítra tam jdu a doufám, že mě tam čeká další překvapení...



#112#105 formát#
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 20.02.2009, 22:23 »

Je to tvrdé napětí 230 V ? Čím jste měřil či zjišťoval přítomnost napětí ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Potucký
« Odpověď #2 kdy: 20.02.2009, 22:28 »

Ano,fáze je "tvrdá" měřeno zkoušečkou (vadaskou) myslím SN3 proti PEN
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 20.02.2009, 22:53 »

A nemůže být ten nějaký okruh opravdu zapojen "okružně" ? Mám na mysli okružní vedení jištěné dvěma jističi, nemohl někdo dva směry někde v bytě  propojit mezi sebou ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Frantisek Bocek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.02.2009, 08:49 »

Tak s tím vypínáním zleva a pak zprava mě napadá:  nejsou tam dva jističe  zapojené paralelně?      Škleb  Škleb  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Potucký
« Odpověď #5 kdy: 21.02.2009, 08:57 »

To teda nejsou... Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Frantisek Bocek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 21.02.2009, 09:23 »

To teda nejsou... Smích
Jak to víte?
Vypněte oba jističe, ověřte že na výstupu není napětí. Okruhy neodpojujte.
A  pak  změřte odpor mezi  výstupními svorkami jističů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.02.2009, 09:30 »

Jak to víte?
Vypněte oba jističe, ověřte že na výstupu není napětí. Okruhy neodpojujte.
A  pak  změřte odpor mezi  výstupními svorkami jističů.

Si to myslí protože to není paralelně v rozvaděči.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 21.02.2009, 10:02 »

S nejvetsi pravdepodobnos ti je nekde v instalaci spojeni mezi fazemi ruznych okruhu. Identifikujte ty dva jistice, ktere musite zhodit aby byl okruh bez napeti a jsem si temer jist, ze najdete souvislost mezi tema dvema okruhy a nejaky spolecny bod, kde jsou spojeny.

P.S. Tady alespon vidite smysluplnost pozadavku normy, ktera vyzaduje aby v jedne krabici a trubce byl jenom jeden okruh...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zbyněk Hála
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.02.2009, 10:31 »

Setkal jsem se s tím, že v kuchyni byly zásuvky napájeny se společné fáze od odsávacich ventilátorů - při vypnutí celého bytu byly stále pod napětím !! V panelákových digestořích bývají často 2 různé fáze - 1 z bytu pro osvětlení a 2. ze společné stoupačky - fáze pro doutnavku - signalizace zapnutého odsávání. Všeumělové si na tuto společnou fázi zapojují kuchyňské  zásuky, digestoře a jiné věci.... Zkontroloval bych to, jeden nikdy neví...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Frantisek Bocek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 21.02.2009, 10:34 »

Si to myslí protože to není paralelně v rozvaděči.
Super! Samozřejmě Úsměv To byl námět na více analytické zamyšlení.  Paralelnost není dána tím, že je to spojené hezkým krátkým drátkem v rozvodnici. Pokud by oba okruhy byly  kterémkoliv místě elektroinstala ce propojené, tak jsou jističe fakticky paralelně   Úsměv
To by mohlo vysvětlit vzniklou situaci ;   libůstkou pak může být,  to místo propopojení najít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Plhal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 21.02.2009, 20:17 »

Jsem zvědav, jak to nakonec dopadne.....je stlipak nám to nakonec sdělí??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Potucký
« Odpověď #12 kdy: 22.02.2009, 17:59 »

Omlouvám se přátelé,ale včera mě zkolila chřipka,tak jsem musel hledání "paralérní" paralelní fáze přerušit....Ja k se z toho dostanu určitě dám vědět,jak jsem dopad
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.