Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Kdo může dělat revize firemního el.nářadí, a jak často se musí provádět?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo může dělat revize firemního el.nářadí, a jak často se musí provádět?  (Přečteno 30993 krát)
Jan Duchoslav
« kdy: 29.01.2009, 19:50 »

Kdo může dělat revize firemního el.nářadí, a jak často se musí provádět?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 29.01.2009, 21:44 »

Termíny revizí jsou podle toho, jestli je to s ochranou ve třídě II (většina běžných vrtaček, vrtacích kladiv, uhlových brusek,...) nebo ve třídě I a také podle toho jak moc je nářadí používáno. Podrobnosti jsou v ČSN, může to být rok, půl roku nebo i méně.
A protože platnost českých technických norem není obecně závazná, můžete si ve firmě udělat nějakou směrnici nebo podobný dokument, kde na základě vyhodnocení rizik můžete termíny revizí upravit.

Kdo revize el. nářadí může dělat  -  na tohle téma tady už byla velká diskuse. K tomu snad není co ještě dodat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
ALCR
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 29.01.2009, 23:13 »

Kdo může dělat revize firemního el.nářadí, a jak často se musí provádět?

Jedna zaručeně správná varianta je
1. vlastnit a znát ČSN 33 1600 a ČSN 33 1610 (tam najdete lhůty, zařazení a ostatní nutné informace).
2. mít potřebnou kvalifikaci a osvědčení §9 revizní technik, pro revize nářadí a spotřebičů stačí E4 viz. http://www.komora.cz/zs/esc/odborna-zpusobilost/default.aspx,  není zas takový problém se naučit ony dvě normy + všeobecné věci viz. testy ITI http://www.iti.cz,  udělat u ITI zkoušky a získat osvědčení E4.
3. vlastnit měřící přístroj např. Metra PU 194, Metra PU 184, REVEX a pod.

Druhá varianta, kterou si, ale firma musí obhájit je (tato varianta je často přednášena na elektrotechnic kých školeních)
1. vnitropodnikov á směrnice
U firem s vlastním elektrikářem s alespoň §6 (samostatná činnost) lze do vnitropodnikov é směrnice vložit ustanovení, že revize se budou nazývat kontroly (protože revize může dělat je revizní technik),  tyto kontroly, ale budou v plném a stejném rozsahu jako revize včetně měření a když se pod tuto vnitropodnikov ou směrnici podepíše ředitel a firemní bezpečák mělo by to být údajně OK.
2. zaměstnanec firmy pověřený kontrolami (v rozsahu revize) bude mít min. §6 vyh.50/1978Sb. a bude mít k dispozici a znát ČSN 33 1600 a ČSN 33 1610
3. firma bude vlastnit měřící přístroj např. Metra PU 194, Metra PU 184, REVEX a pod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromechani k el. zařízení §6+8
Revizní technik el. zařízení a bleskosvodů E2/A
--------------------------------------------------
Navštivte klub České výrobky,  dě*kuji za upřednostňován í českých firem pří výběru a nákupu, podporujete tím české zaměstnance a českou ekonomiku a ve výsledku i sami sebe.
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 30.01.2009, 12:46 »

Už se to tady několikrát projednávalo.. ..
Podle mne, /nejsem zastánce ani jedné strany/ pokud se to nazývá revize, tak od toho je revizák /ať jakékoli osvědčení na revize nn/ ,  pokud se to nazve kontrola /třeba podrobná/ tak elektrikář s par. 6,7,8 a příslušným poučením jak se co dělá....
Bylo kolem toho hodně napsáno ale ještě nikdo neřekl oficiálně bude to tak a tak!!!.... podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Štěpán Valenta
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



Nepřizpůsobivý


« Odpověď #4 kdy: 31.01.2009, 10:27 »

Ano bylo napsáno mnoho a já osobně se zavázal, že se k uvedené otázce již nevyjádřím.
Nicméně není pravda, že nejsou k dispozici jednoznačná oficiální stnoviska...
Ale  tazatel si bude muset oficiální stanoviska na vebu najít sám...
Nicméně v souvislosti s rovnicí, že revize smí dělat jen "revizák". mně napadá poťochlá otázka:
Kdo smí dělat zkoušky pracovních strojů? Je to "zkouškař" ? 
Ne určutě ne. Minimální odbornou kvalifikací je právě revizní technik E4.
Ale jít s touto kvalifikací a příslušným živnostenským listem " dodavatelsky" na revvize přenosných el. spotřebičů je finační katastrofa, kde výběrčím bude příslušný živnostenský úřad a plátcem revizní technik E4. Pokud bude mít jen Živnostenský list (Montáž, opravy, revize a zkoušky elektrických zařízení)...
                                                                           angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
HOSEC
« Odpověď #5 kdy: 03.02.2009, 09:41 »


co máte na mysli finanční katastrofou?

Mám osvědčení E4 a živdostenský list na živnost řemeslnou: (montáž,instalace, opravy a revize spotřebičů) k tomu samozřejmě oprávnění na to samé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 03.02.2009, 12:38 »

TO:Štěpán Valenta
Také jsem se nechtěl už k tomu vyjadřovat...
Mám v počítači stanovisko jak ITI  tak IP...na obou jsou protichůdné stanoviska a oba dva orgány mají pravdu!!!
Tak nevím kde je ta oficiální pravda jak píšete??!!
Když to může dělat elektrikář s vyhl.50/78 tak proč se dělají zkoušky z E4??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 06.02.2009, 14:29 »

Když to může dělat elektrikář s vyhl.50/78 tak proč se dělají zkoušky z E4??

Ony se zkoušky E4 dělaly už dávno před tím než někdo uvažoval o samostatném revidování tzv.spotřebičů . Byly to stroje, přístroje a rozvaděče. Problém vznikl ať už úmyslnou nebo neúmyslnou špatnou prací našich legislativců.  Mrknutí Škoda že ta jejich práce nejde reklamovat.  Pláč

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.11.2022, 09:52 »

Doufám, že nebude problém s oživením tohoto vlákna Smích.

Jak je to vlastně teď podle poslední změny ohledně zrušení 50/74 a zavedením 250/2021 a 194/2022. podle informací na stránkách hospodářské komory jsou z VTZ vyňaty
"ruční elektromechani cké nářadí, elektronické přístroje a elektrické spotřebiče do napětí 400 V včetně, pokud nejsou určené pro pevné připojení k elektrické síti"
což jestli chápu dobře jsou vrtačky, nabíječky pájecí stanice, laboratorní zdroje atd.

V mé současné práci máme krom pájecích stanic a laboratorních zdrojů všechno ruční nářadí na baterie a pak samozřejmě nějaké ty monitory k NB a nabíječky. Tak mě to právě zajímá jelikož bych se o to prý měl starat (kontroly atd) Nemám tu v tudle chvíli žádné normy a ani měřící přístroje (konkrétní normy by měli být ČSN EN 33 1600 ed. 2 a ČSN EN 50678 pokud si to dobře pamatuji a našel jsem si správné informace kdyžtak prosím o opravení)

Budu vděčen za jakoukoliv radu a případnou informaci kde a co si případně hledat či sledovat jsem v tomto absolutní nováček (praxi mám jen v oblasti montáže a skládání DPS a podobné elektromontérs ké věci)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 09.11.2022, 10:29 »

Dejte si do vyhledávače dotaz na revize el. spotřebičů.

Máte tu dost popisů jak a co, kdo dělat! Mrknutí

Prvně začněte u osoby zodpovědné.... ......ta určí kdo,kde jak často a vše další ve vašem podniku!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 09.11.2022, 21:36 »

Jen pár otázek k zamyšlení.

1. Firma zřejmě nevznikla v říjnu 2022
2. Kdo ty kontroly dělal před vámi?
3. Měla by existovat databáze kontrolovaných spotřebičů, anebo revizní zprávy
4. Jak již bylo řečeno, vyhledejte osobu odpovědnou za EZ ve firmě a projednejte to
5. Statutář by měl dát písemné pověření, proškolit a vybavit normami a měřícím přístrojem
6. Kontroly může dělat proškolená a pověřená osoba. Výhodou je elektrotechnic ké vzdělání.
7. Normy jste si již vyhledal, tak je studujte. Je tam celý postup jak na to.
8. Také zde na Elektrice najdete spoustu kvalitních článků, jak provádět kontroly spotřebičů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 10.11.2022, 08:18 »


add 1- firma je stará přibližně rok, já jsem nastoupil letos v březnu
2 - nikdo pokud vím a ani pořádně ještě netuším co všechno vlastně vůbec firma má v držení jako El zařízení (zaměstnavatel v tom plave ještě více než já, sídlíme v pronajatém prostoru zatím vím jen o tom, že máme několik kusů aku nářadí, dvě pájecí stanice, dva laboratorní zdroje, několik monitorů a NB, nějaká ta prodlužovačka a dvě nabíjecí stanice pro Aku)
3 - o žádné nevím, ale jsem domluven s bezpečákem, že první revizi semnou projde zkušený RT (bohužel se zatím neozval)
4 - tou mám být právě já a předtím žádná nebyla
5 - zatím bylo dáno jen písemné pověření. Vybavení asi bude následovat až po tom co vznesu požadavek (proto jsem se ptal zda normy které jsem našel jsou ty správné, jelikož by se kontroly měli dělat min 1 ročně a pravidelné revize až po skoro 4 letech tak by se právě řešilo zda se vyplatí normy přímo koupit a nebo zaplatit třeba měsíční přístup do celé databáze. ideální ale je stejně mít je fyzicky. Co se týče měřícího přístroje tak v tomto nevím absolutně, který bude nejvhodnější. Nebude se proměřovat žádná pevná instalace ani VTZ. Jde právě o věci co byly poslední změnou vyňaty z VTZ)
6 - no zatím sem tu jediný kdo by tuto definici splňoval
7 - Jsem rád, že jste mi potvrdil správnost norem (doufám, že se onen RT ozve abych tu první prošel s ním, raději mít někoho kdo mi to ukáže než udělat nějakou botu, přeci jen, budu pod tím podepsán. Sice riziko je tu malé, ale jeden nikdy neví)
8 - už jsem tu prošel na desítky témat a zatím z toho bohužel moc moudrý nejsem, zvláště po tom co došlo ke změně která se už v některých normách projevila (dodatky třeba Z2 a opravami a v některých ještě ne. Já jsem stále ještě školen pod stařičkou 50/74, příští rok mě čeká přezkoušení) a také jak je to přesně s těmi zařízeními na akumulátory (nabíječku aku bych asi věděl jak proměřit, ale zda se musí nějak i ta vlastní baterie a zařízení či ne už tápu. Pokud je to popsáno v těch normách tak jen dobře.)

Pokud víte o nějakém konkrétním tématu jež by bylo co nejaktuálnější budu velice vděčný za navedení, i kdyby mělo na 20 stránek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 10.11.2022, 10:00 »

Když zadáte:

https://www..../legislativa/normy-pro-overeni-bezpecnosti-elektrickych-spotrebicu-2-cast

Tak se dostanete na kvalitní články okolo tohoto tématu. Když si dále vyhledáte všechny články a publikace v článku uvedeného autora, tak nic lepšího nenajdete.
Doporučují založit "šanon" na kontrolu spotřebičů ve dvojím formátu. Jeden v PC a druhý
v klasické papírové formě. Je to ale otázka zvyku.....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 10.11.2022, 14:42 »

Ještě doplnění.

Dnes vyšel časopis Pro revize.
Je k volnému stažení. Tam najdete odpovědí na vaše otázky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 11.11.2022, 09:40 »

tak už jsem to našel. ale i tak bych zauvažoval, že bych si to předplatné dal. Už jen z toho důvodu že bych autory rád podpořil a měl také co ke čtení ohledně novinek v tomto oboru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 11.11.2022, 09:56 »

Roční předplatné je v ceně jednoho obědu....
Pro registrované je možnost ke volnému stažení.

Jsou tam aktuální informace pro elektrotechnik y a zvláště pro revizní techniky
v rychle se měnícím informačním světě.

Jak to napsal jeden klasik " V zemi kde zítra znamená včera"......( JF)

Tam, kde je ještě ve firmě elektroúdržba, tak odborně schopná odpovědná osoba za elektrická zařízení by měla zajistit předplatné odborných časopisů a on-line přístup k normám....nako nec mu tuto povinnost ukládá ZP.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 16.11.2022, 11:19 »

na foru jsem narazil i na informace o nějaké knížce "Revize spotřebičů" svazek č. 53   od Leoše Koupého. Bohužel v prodeji už není a zatím sem ji nenašel nikde ke stažení. Byla by mi k užitku? Prý sem byla někam nahrána.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #17 kdy: 16.11.2022, 12:04 »

Něco tady..... Mrknutí
Nejnovější info.
https://zdroje.elektrika.cz/book/normy-pro-overeni-bezpecnosti-elektrickych-spotreb/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jsem oprávněn k revizi spotřebičů se svým paragrafem 7 v případě dodavatelského způsobu?
 Mohu provádět i nadále revize ručního nářadí s původním školením a osvědčením z roku 2004?
 Je možno k revizím ručního nářadí používat ještě zkoušečku Z01?
 Kdy vyjde nová 33 1610 a jaké v ní budou změny?
 Je nutná revízia nových spotrebičov?
 Pry se maji nasledne revize spotrebicu pripisovat do karty!
 Jak přistoupit k soukromým elektrospotřebičům ve firmě?
 Sháním formulář pro revizní popis el.ručního nářadi....
 V jakých lhůtách je možno stanovit ve vnitřním předpisu provozovatele opakované prokazatelné poučení uživatelů elektrických spotřebičů? ČSN 331610 čl.7.1
 Je nutné měřící napětí 500V u spotřebičů tř. III?
 Měříte Riso při revizi spotřebičů dle 331610?
 Jak provádět kontroly dle nové ČSN 33 1610?
 ČSN 33 1610 čl.5.3 poznámka 1, co to znamená?
 Která norma se vztahuje na pevně připojené a nepřenosné spotřebiče ?
 Je nutné pro revizi ručního nářadí splňovat vyhlášku 50 dle paragrafu 9?
 Bude muset revize a kontroly spotřebičů provádět revizní technik?
 Nevíte jestli se připravuje nějaká novela ČSN 33 1610 ?
 Jak často revidovat rozbočky (rozdvojky)?
 Kdo provádí revize spotřebičů a nářadí po 1.7.2007?
 Rozdíl mezi kontrolou a revizí elektro nářadí
 Může dle první opravy 331610 vykonávat stále jen revizní technik?
 Jak revidovat spotřebiče nad 18kg?
 Reviduje se průtokový ohřívač s pohyblivým přívodem jako pevně instalovaný?
 Je samostatná přenosná nabíječka trakčních baterií el. ručním nářadím?
 Vrhnete se dobrovolně na připomínkování nové ČSN ...1610 okamžitě?
 Jak zařadit spotřebiče dle ČSN 331610 ?
 Jaké jsou termíny revizí v půjčovnách ručního elektromechanického nářadí?
 Jaký naměříte průměrný dotykový proud u nářadí, které je OK?
 Do jaké kategorie dle ČSN331610 zařazujete laptop?
 Jak přistupovat k revizím TV či radiových přijímačů ?
 Je nutné provádět revize el. spotřebičů na pracovišti v době záruky?
 Jsem oprávněn provádět revize dle normy ČSN 33 1600 a ČSN 33 1610?
 Mohu s osvědčením E4/A provádět revize pevných přívodů třeba k EZS?
 Jak zařadit z hladiska ČSN 331600 x 1610 nářezový stroj?
 Ktorý merací prístroj Fluke je vhodnejší anglická nebo německá verzia?
 Podle jaké normy provádět revize el. spotřebičů v kuchyni restaurace?
 Je povinná revize (kontrola) elektrospotřebičů v domě?
 Musí se provádět ve firmě revize akumulátorového elektronářadí a spotřebičů?
 Zvolit B nebo C při určování skupin dle ČSN 33 1610?
 Vysvětlíte mi rozdělení spotřebičů na přenosné a držené v ruce?
 Co vše mohu měřit na spotřebiči tř.ochr. III?
 Znáte předpisy o instalacích ve výbušných prostředích?
 Platí revize podle ČSN 331610 ještě v současnosti ?
 Jak provádíte revize spotřebičů s odnímatelným přívodem?
 Existujú tabulky pre kontrolu naradia a a spotrebicov podla STN 1600 a STN 1610?
 Začíná každý váš den v souladu s ČSN 33 1610?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.