Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Má význam dopnit stávající elektroměrný rozvaděč o další odběrové místo, nebo se napojit přímo na sloup ...?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Má význam dopnit stávající elektroměrný rozvaděč o další odběrové místo, nebo se napojit přímo na sloup ...?  (Přečteno 13733 krát)
Lenka Febrová
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 10.03.2006, 09:05 »

Plánuji novostavbu RD na pozemku vedle mých rodičů,kde stojí RD, který je napojen na distribuční soustavu SME.


Pro napojení novostavby je po mně vyžadováno zřizování nových věcných břemen.


Uvažuji tedy, zda by nestálo za to, doplnit stávající elektroměrný rozvaděč v nemovitosti mých rodičů o další odběrné místo pro mou novostavbu, což by nevyžadovalo zřizování nových věcných břemen a administrativn í zatěžování.


Jde mi samozřejmě i o finanční stránku věci, zda by toto nakonec nevyšlo ještě dráž než např. poplatek za věcné břemeno, který se předpokládá cca 5000 Kč.


Délka od sloupu k novému odběrnému místu je cca 100 m.


Jsem laik a zajímá mne:
Má význam dopnit stávající elektroměrný rozvaděč o další odběrové místo, nebo se napojit přímo na sloup i za cenu administrativn ích potíží - věcná břemena, souhlasy vlastníku dotčených pozemků?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #1 kdy: 10.03.2006, 10:11 »

V každém případě doporučuji oslovit projektanta elektro, který s konkrétním technickým řešením v místě poradí. Z praktického hlediska do budoucna (třeba při případném převodu nemovitosti) je lepší nevázat dvě různé nemovitosti na jediné měření, resp. měření jedné nem. v druhé. I pravidla pro umísťování elměrů požadují umístění u nových odběrů na hranici pozemku tedy na veřejně přístupném místě. Jinak stran finanční částky za zžízení nebo předělání odběrného místa může být jasno teprve s projektem, který navrhne konkrétní technické řešení. Vámi zmiňovaná částka je myslím jen menší část nákladů, které budete muset na realizaci vynaložit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #2 kdy: 10.03.2006, 13:36 »

Myslím si, že především by jste měl oslovit SME a ne nějakého projektanta. Ten vám tam namaluje co budete chtít. Dle zák. 458 každá nemovitost musí mít svojí přípojku. Tzn. pokud budete mít jiné popisné číslo než rodiče, tak nevím co řešíte. I kdyby to mělo být metr od sebe tak dvě přípojky a dvoje měření. A s ohledem na budoucnost všem doporučuji, i když mají zatím vrchní vedení, na hranici pozemku vyzdít pilířek s přípojkovou skříní ( dle místních podmínek HDS - SP5...)a s měřením. Nikdy nevíte co bude za 5 let a předělávat to při nějaké změně sazby......

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 10.03.2006, 14:20 »

Myslím si, že především oslovit toho projektanta, protože vše co uvedl p.Křemen by vám měl poradita ještě to ušít na Vaše místní konkrétní podmínky a případné další podrobnosti i projednat jakožto odborník s příslušným pracovištěm rozvodných závodů. vám pak zůstane vyplnit a napodpisovat formuláře.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 10.03.2006, 16:15 »

Pokud naleznete dobrého projektanta který si správně zjistí všechy potřebné údaje, a projekt napasuje přesně na míru, souhlasím s panem Karvánkem. Bohužel dobrých projektantů je málo a tady zase soulasím s panem Křemenem - většina vám namaluje co budete chtít. Dále ještě podotýkám že při finálním osazení elektroměru rozhodne SME zda je vše v pořádku a ani tisíc projektantů kteří budou říkat že to máte správně vám nepomže, když se to SME nebude líbit (podtrhávám "líbit" Šok)

Dále píšete že délka přípojky je 100m. To je docela dost a myslím že mohu předpokládat že stávající přípojka k Vašim rodičům bude stejně dlouhá? Pak je třeba také spočítat, jestli je vůbec dostatečně dimenzovaná pro oba domy.

Osobně bych se přikláněl k nové přípojce, i za cenu těch věcných břemen. Do budoucna méně starostí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 10.03.2006, 22:23 »

TO: Jindra > No fakt jsem měl na mysli odborníka projektanta né nedouka zlatokopa. Kdo jiný než projektant by měl mít zjištěné a v projektu akceptovat konkrétní podmínky dodavatele proudu? V praxi jistě obdobnými znalostmi disponují někteří elektromontéři a RT, ale projekt je u novostavby základ.


Pracovník, který mi nakreslí do výkresu co chci, aniž by reflektoval konkrétní podmínky se nazývá kreslič a né projektant, nedej Bože snad dokonce autorizovaný ČKAIT ! 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Beran
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 11.03.2006, 00:02 »

Mohu hloupy dotaz ? Barak bez elektrické přípojky je neobyvatelny, tedy nemuže mit popisne čislo ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stale se učim, ale už bych měl něco umět...
Student VUT Brno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 11.03.2006, 02:14 »

Elektrická přípojka nemá co dělat s popisným číslem. Ale co se týče využití stávající přípojky rodičů je to asi nejlevnější řešení, záleží však na průřezu vodičů, příkonu RD rodičů a váš. V každém případě však nejprve oslovte příslušný rozvodný závod, který vám přesně řekne požadavky na připojení. Potom teprve konejte další.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 11.03.2006, 09:07 »

Dvoje pojistky v jedné HDS a dva odběry v jednom pomníku se tolerují pouze pro dva odběry v jednom objektu. Například dvougenerační rodinný dům a každý chce mít své měření.


Pokud se jedná o dva objekty, musí být dvě HDS a dvě odběrná místa - pomníky. 


 


Taková je moje zkušenost z praxe.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 14.03.2006, 02:28 »

Pane Beláni, domívám se, že pro dvougenerační RD stačí jedna přípojka, ale správně dva elektroměry. Tak jak jsem radil v předchozím příspěvku to není podle energetické vyhlášky správné, ale proč kopat další kabel, pokud tedy netopí elektrikou. pokud mu to příslužny rozvodný závod schválí, tak proč ne. Ono kopat 30m není žádná sranda, zvláště, když rodiče mají jistič 25 a on b ude mít také 25A. V zemi bude jistě CYKY 4X10 nebo 16 a tak jim to vyjde co se týče jištění. Co se týká legislativy je věc jiná.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #10 kdy: 14.03.2006, 09:08 »

Moje zkušenosti (projektanta): Vše záleží na tom, jak to chce rozvodný závod. Tak pravil Bůh. Houby s voctem s prominutím záleží na projektantovi. Vše záleží na rozvoďácích. Rada pana Karvánka, že by měl všechno dělat projektant, tedy i veškeré vyřizování na rozvodných závodech je sice hezká a možná, ale pro investora drahá (čas projektantův je drahý). Doporučuji následný postup. Sehnat si mapu katastru, zajít na příslušný RZ, nechat si od nich určit napojení včetně umístění HDS a způsobu přípojky (kabel ve vzduchu, v zemi apod.) a  - a to je důležité - jejich písemný souhlas, že řešení je DEFINITIVNÍ! a teprve potom s těmito údaji jít za projektantem, který z těchto podkladů vyrobí projekt. Tato varianta je pro stavebníka nejlacinější. Rada pana Karvánka je sice hezká, pro tazatelku ovšem asi ne zrovna optimální (sama zmínila, že ji zajímá ekonomická stránka věci).

Pane Beláni, to co píšete je logické, ale u nás na sev. Moravě se logika nepreferuje alespoň ne na zdejších RZ. Dělal jsem přípojku pro dva sousední objekty (parcely). Projekt jsem dělal postupně 3x!
1. varianta - odbočka ze sloupu - společná kabelová přípojka v zemi (cca 250m) okolo cesty - společná HDS u prvního objektu - elektroměry pak každý zvlášť před o přísl. objektem.
2. varianta - společná kab. přípojka - společná HDS i elektroměrová skříň na hranici prvního objektu.
3. varianta - odbočka ze sloupu - hned za ním společná HDS včetně elektroměrů!! - po té dvě samostatné přípojky 250m!!! v zemi k oběma objektům.
Všechny 3 varianty si postupně vymýšlel odborník na RZ po té, co mu byl donešen k odsouhlašení můj projekt! Projekt 3 x dražší. Nakonec jsem účtoval po menší při jen pův. cenu, ale od té doby přípojky odmítám dělat! Nehledě k tomu, že přípojka sama je ve 3. variantě nejdražší (2 kabely v zemi 250 m!) a že při výpadku jističe u elektroměru ho půjde stavebník v dešti v zimě nahodit 250m daleko! Neuvěřitelné, ale stalo se v jedné obci nedaleko Ostravy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #11 kdy: 14.03.2006, 09:50 »

TO: Dunda


 


Asi jste mě špatně pochopil, zkuste si vše přečíst znovu. Mám na mysli jednu přípojku a dvě sady pojistek v jedné HDS. Jeto to samé co popisujete Vy.


Nepochopil jsem, jaké kopání navíc máte na mysli.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #12 kdy: 14.03.2006, 11:05 »

TO: Fasulis > v podstatě máte pravdu, že varianta "aby vše dojednal a vyřídil najatý odborník" je drahá na jeho čas a tedy jeho mzdu, ale jak drahý čas je laika, který bude podstupovat tutéž peripetii, kterou popisujete a ještě nebude pořádně rozumět tomu co po něm chtějí? Jinak si myslím, že pokud někdo má nějaký ten milion na stavbu nového RD, jistě najde pár tisíc na zaplacení projektanta.


Nejednotné názory RZ v celé ČR, svévolné změny podmínek a další "totální nevstřícnost" vůči zákazníkům, tedy plátcům je o RZ všeobecně známou skutečností napříč naší zemí.  Bohu žel.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.