Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Elektromateriál - diskuse o materiálech a jejich použití
| | |-+  Co má mít stavební rozvaděč aby nás připojili k síti?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co má mít stavební rozvaděč aby nás připojili k síti?  (Přečteno 32856 krát)
Balnar
« kdy: 16.01.2009, 09:11 »

Jsem v elektro oboru naprostý laik.
Chystám se na jaře začít s novostavbou a tak se rozhlížím po stavební rozvaděči.
 
Můžete mi prosím poradit co má mít aby mi jej bez problému připojili.
Všiml jsem si že jsou i plastové, menší než klasické v krabicích,
nebude s nimi problém (např jestli jim nepůjde připojit hodiny nebo nepůjdou zamknout, případně nějaké technické nedostatky).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #1 kdy: 16.01.2009, 10:34 »

Veskere nalezitosti ktere ma obsahovat stavebni rozvadec jsou dane CSN. Je jich trochu vic  napr CSN 34 1090 prozatimni elektricka zarizeni, SN EN 60439 rozvadece nn a podobne. Zaroven rozvadec musi mit prohlaseni o shode dle zak.22/1997 Sb. Pokud mohu doporucit tak navstivte nejaky velkoobchod elektro a kupte rozvadec ktery bude splnovat veskere nalezitosti a potom nebude problem ani s distributorem ani s RT. Da se koupit rozvadec i na inzerat ale to kupujete zajice v pytli a muze se stat ze Vam jej odmitne distributor pripojit. Jinak pred pripojenim na DS musite mit vychozi revizi rozvadece a tato se vetsinou vydava na omezenou dobu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 16.01.2009, 10:45 »

Zaroven rozvadec musi mit prohlaseni o shode dle zak.22/1997 Sb.

Ne, nemusí. Stačí označení CE.

Navíc, stavební rozvaděč se dá i zapůjčit. Není to levná záležitost a kupovat ho na několik měsíců je asi zbytečnost.

Ještě bych připomněl, že je nutno rozvaděč revidovat každých 6 měsíců.

Co se týče hodin, je to na domluvě s vaším distributorem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 16.01.2009, 13:40 »

Ne, nemusí. Stačí označení CE.
hmm a značkou  C E  může výrobce svůj výrobek označit když..... .
(nějak v tom ten zák.22/97 Sb figuruje, nebo, že by nemělo být jedno bez druhého?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 16.01.2009, 13:44 »

hmm a značkou  C E  může výrobce svůj výrobek označit když..... .
(nějak v tom ten zák.22/97 Sb figuruje, nebo, že by nemělo být jedno bez druhého?)

Chci naznačit, že pokud najdu na štítku značku CE, nemusím nikoho uhánět, aby mi předložil ujištění o tom, že vlastní prohlášení o shodě ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Patrik Augustin
*
Offline Offline



Elektroinstalace, hromosvody, Žďár nad Sázavou


WWW
« Odpověď #5 kdy: 16.01.2009, 14:33 »

aby to CE neznamenalo China Export  Škleb
Ale je to pravda pokud je to solidni vyrobce ma to stitek tak by nemel byt problem prohlaseni o shode od vyrobce zjiskat musi je mit archivovane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektroinstala ce
Hromosvody
Revize
Výškové práce
http://www.montaze.org
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 16.01.2009, 14:44 »

aby to CE neznamenalo China Export  Škleb
Ale je to pravda pokud je to solidni vyrobce ma to stitek tak by nemel byt problem prohlaseni o shode od vyrobce zjiskat musi je mit archivovane.
Problém získat prohlášení o shodě nemusí být v rovině nedostupnosti, ale v rovině finační: za kopírování prohlášení a příslušných protokolů a výsledků ze zkoušeben atd.. Lepší je požadovat "Ujištění o existenci prohlášení",  což by mělo být  dostupné zdarma u prodejce.

Osobně bych se spolehl na značku CE. Pokud není použita oprávněně ze zákona 22/97 Sb. nese zodpovědnost výrobce/prodejce, nikoliv zákazník.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.01.2009, 14:54 »

Osobně bych se spolehl na značku CE. Pokud není použita oprávněně ze zákona 22/97 Sb. nese zodpovědnost výrobce/prodejce, nikoliv zákazník.

Aby to nakonec nebylo tak že odpovědnost nese provozovatel který náhradu škody může požadovat případně po výrobci nebo prodejci pokud ho dohledá  Mrknutí. Ani papír ani značka podle mých zkušeností neznamená že výrobek není nebezpečný. V tomto směru smutně vzpomínám na státní zkušebny protože dnes lze vyrobit i prodat v podstatě cokoliv pokud je to rychle.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 16.01.2009, 15:07 »

Aby to nakonec nebylo tak že odpovědnost nese provozovatel který náhradu škody může požadovat případně po výrobci nebo prodejci pokud ho dohledá  Mrknutí. Ani papír ani značka podle mých zkušeností neznamená že výrobek není nebezpečný. V tomto směru smutně vzpomínám na státní zkušebny protože dnes lze vyrobit i prodat v podstatě cokoliv pokud je to rychle.  Pláč
Možná jsem naivní, ale cílem zákona 22/97 Sb. je přenést zodpovědnost za to, že se uvádí na trh bezpečný výrobek na výrobce/prodejce proto, aby zákazník nebyl nucen reklamovat někde v Šanghaji, ale u toho obchodníka, který mu výrobek prodal. A "Prohlášení o shodě" je potvrzením, že výrobek splňuje na prohlášení uvedené požadavky  harmonizovanýc h norem, podnikových norem atd. Zkoušky může výrobce vykonat sám, pokud si na to troufá - zodpovědnost je na výrobci, nebo je zadat zkušebnám, pokud není ze zákona(vyhlášky) požadovaná zkouška přímo ve státem akreditované zkušebně.

Značka CE je potom indikátorem, že výrobek vyrobený kdekoliv v EU, nebo dovezený libovolným dovozce do EU splňuje veškeré požadavky harmonizovanýc h norem.

To, že Číňani označují svoje výrobky značkou CE (China Export) nápadně podobnou evropské značce shody, je díky bordelu  v zahraniční politice EU, smutnou skutečností a do nebe volajícím šlendriánem. Správným krokem by byl naprostý zákaz dovozu takto označených výrobků z důvodu hrozící záměny bezpečnostního označení. Což se ovšem nikdy nestane.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 16.01.2009, 15:22 »

Možná jsem naivní, ale cílem zákona 22/97 Sb. je přenést zodpovědnost za to, že se uvádí na trh bezpečný výrobek na výrobce/prodejce proto, aby zákazník nebyl nucen reklamovat někde v Šanghaji, ale u toho obchodníka, který mu výrobek prodal.

Také jsem si to myslel ale pokud budu mít výrobek který způsobí škodu, bude na něm značka CE, výrobce bude mimo EU a prodejce už nedohledám protože se na to vybodnul tak škodu hradím já jako provozovatel. Tenhle scénář není tak neobvyklý jak by se zdálo a viděl jsem ho už i u výrobků za nezanedbatelné částky o šesti místech.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 16.01.2009, 15:43 »

Také jsem si to myslel ale pokud budu mít výrobek který způsobí škodu, bude na něm značka CE, výrobce bude mimo EU a prodejce už nedohledám protože se na to vybodnul tak škodu hradím já jako provozovatel. Tenhle scénář není tak neobvyklý jak by se zdálo a viděl jsem ho už i u výrobků za nezanedbatelné částky o šesti místech.
No, v tomto případě je mě i to prohlášení o shodě téměř k ničemu, honit nějakého výrobce ze Šanghaje je asi k ničemu. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
XL
« Odpověď #11 kdy: 16.01.2009, 17:57 »

Jak jsem tady již několikrát psal, nemá výrobce ani prodejce povinnost nikomu (mimo orgánů státní kontroly) předkládat prohlášení ani ujištění ,  pokud tato povinnost není uvedena přímo a výslovně v patřičném nařízení vlády ,  např. v 17/2003 (El. Bezpečnost) nebo 616/2006 (EMC) tato povinnost pokud vím není a např. v 426/2000 je. (doufám, že jsem ty čísla nepopletl)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vasil Ceral
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 16.01.2009, 19:10 »

 Spojte se s elektrikářem co vám bude provádět instalaci a ten už bude vědět kde a co koupit a zapojit. I zajištění potřebné revize a dohledu na bezpečnost staveniště. Na stavbě to tluče o hodně víc než-li v obýváku. I u nás na hradecku stojí pár domů kdy majitel se nedožil kolaudace, pouhé prkotiny a život končí. Vasil.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Balnar
« Odpověď #13 kdy: 17.01.2009, 13:34 »

Tak jinak  Škleb může být tohle?
http://www.bazar-technik.cz/index.php?menu=aktualni
Vídím tam CE, tak asi ano. Ted jen, musí to být zamykatelné? A na čem by to mělo být přchyceno(dřevo, kovový stojan? Jak mi někdo radí, bude asi nejlepší se domluvit s firmou co bude zapojovat.
Všem moc .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 17.01.2009, 15:20 »

Mimo výrobního štítku musí mít rozvaděč zásuvky připojené přes chrániče, musí mít dále vypínací hřibové (červené - na žlutém podkladu) bezpečnostní tlačítko s aretací ve vypnuté poloze, označený hlavní vypínač s uzamykáním ve vypnutém stavu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #15 kdy: 17.01.2009, 16:52 »

TO: Balnar> hmm, obyčejná zásuvková skříň a ještě né nová, se slevou cca 1000,- Kč proti novému kusu. No já bych si jí tedy nekoupil.
Zásuvková skříň ještě není staveništní rozvaděč. Jdete na to nějak od prostředka. Buď si nechte všechny podrobnosti k stvbě naspecifikovat od projektanta elktro (stejně budete potřebovat projekt),  samozžejmě jako placenou službu, potom si to kupte, sežeňte elektrikáře, který to zapojí a RT, který to zreviduje. Nebo to nechte na dodavateli el. instalace a on vám to vše zajistí, rovněž jako placenou službu od materiálu po revizi a přihlášku k odběru od rzv. závodů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Balnar
« Odpověď #16 kdy: 18.01.2009, 23:19 »

Já spíš situaci směřuji k tomu ,  že postavím pilíř pro hodiny a z jeho druhé strany (do pozemku) tady tohle co jsem koupil plus zamykatelný vypínač.
Dnes jsem to takhle viděl a docela se mi to líbilo.  Jde o to že nemusím vymýšlet skřín, nebo kupovat. Ale prostě to udělám v jednom. Samozřejmě nebudu nic zapojovat, jen se poptám (třeba tady) jak to má vypadat. Víceméně jde jen o to jestli je nějaká  univerzální krabice. Tu bych podle projektu na pilíř obezdil, tím to připravil pro odborníky a ti by jen natáhli kabely a zapojili. Takže tak to nějak vidím, a ted co na to říkají profíci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 19.01.2009, 16:50 »

 Neřeknu Profíci to vidí jasně a barevně: projektová dokumentace, řeší téměř vše, ale abych byl  reálný:
pilíř pro hodiny, otázka na vás, hlavní jistič pro váš dům bude  jaký a budete požadovat elektroměr jako dvojtarif. Pilíř provedený z bílích cihel se zazděnou skříní PER (1) nebo PER DVA určitě splní váš požadavek.
Přívody z domu do pilíře doporučuji v trubce kopoflex, kabel  5x10, v případě HDO ještě kabel 3x1,5  ukončený v prostoru rozvaděče PER.
Pro stavbu : stavební rozvaděč s hlavním uzamykatelným vypínačem a aretovaným hřibovým tlačítkem ,  vybaveným chráničem, nebo chrániči patřičným jištěním. (tento rozvaděč  po ukončení stavby prodáte nebo dáte třeba do garáže) vše ostaní budete budovat v souladu s projektovou dokumenzací -stejně jí budete potřebovat ke kolaudaci. Stačí takto nebo chcete vědět ještě něco. Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.047 sekund, 22 dotazů.