Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jak zapojit a blokovat alternativní zdroj úspory?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zapojit a blokovat alternativní zdroj úspory?  (Přečteno 15581 krát)
Petr Filípek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 11.12.2008, 12:48 »

Před časem jsem se s jedním známým pustil do diskuze jak zapojit – blokovat alternativní zdroj el.en. MiVE  zapojená jako ostrovní systém tedy s akumulátory a pomocí střídače 1,5kW trvale a 3kW špičkově dodává el.en.do objektu ke svícení a zásuvky.
Teď mu  konečně zřídili běžnou přípojku.
Problém je v tom, že by chtěl i nadále využívat ostrovní systém jednak jako náhradní zdroj pro čerpadla topení a jednak třeba pro osvětlení a zásuvky pro TV, PC, audio apod.
Náročnější spotřebiče jako mikrovlka, varná konvice, pračka apod. mají svoje samostatné zásuvkové obvody a byly by stále připojeny k veřejné síti.
Jak to nejlépe blokovat aby se to navzájem nepopralo.
Příklad zapojení viz obr.
Je to velmi zjednodušené schéma.
Jde mi o to, aby se nikdy nepotkalo napětí sítě s napětím ze střídače!
Asi by to nedělalo dobře na všech frontách.
Nebylo by jistější použít dva stykače a zpožďovací relé?
A co jištění?
Rozvody jsou provedeny PEN – bez N dle ČSN z roku cca 1980-90.
Tímto zapojením bych, ale rozpojoval i PEN což by nemělo být.
Elegantní řešení by asi bylo použít zapojení se střídačem, který se používá při fotovoltaice, ale to jsou řádově desetitisíce (cca 35 – 45tis).


* 00000001.jpg (10.68 KB, 659x307 - prohlédnuto 1504 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Zdeněk
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.12.2008, 14:00 »

Možná by bylo lepší naprosto oddělit obvody napájené ze sítě a obvody napájené ze střídače.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Filípek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.12.2008, 14:09 »

Trochu nepraktické - dvě zásuvky vedle sebe - dvoje rozvody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 11.12.2008, 17:56 »

Po prvé, nielen že nemusíte, ale ani nemôžete prerušovať PEN vodič.
Po druhé, načo vám bude potom MVE? Ako často očakávate výpadky? To bude pracovať iba pár hodín v roku? Na to vám stačí UPS. Tá sa tiež môže prepínať relátkom. Neuvažujete nad tým, že by ste MVE pripojili k sieti? Môžte vymeniť dynamo za asynchrónny motor. Jeho prevádzka nie je zložitá. Niečo však budete musieť investovať do regulácie.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Filípek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.12.2008, 19:05 »

,ale ne nadarmo jsem nazval MVE,micro MVE.Špičkový výkon a taky maximální výkon je cca 650W při 12V.Průměrný výkon 250-300W.V suchém období nejede.Je postavená doslova na potoce s velmi proměnlivým průtokem.Na toto vodní dílo není žádný projekt a agregát odnesete obrazně řečeno podpaží.Návrat nost investice, tak aby bylo možné teoreticky dodávat do sítě, je asi 50 let - jestli by se vůbec zaplatila.O dalších aspektech jako schválení atd.nemluvím.T ak že mi nejde o rady tohoto tipu,ale o technické názory k zapojení.Nechc e ji používat jen jako záložní zdroj,ale i ke svícení apod.Tak jak už jsem uvedl.Nehledě na to,že jako zdroj světla a zásuvek pro drobné spotřebiče s akumulátorem 150Ah fungovala 6 let velice dobře.Ivestice do UPS tak aby pokryla spotřebu čtyř oběhových čerpadel a řídící jednotky není nijak malá. Neřeknu Neřeknu Nerozhodný Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 11.12.2008, 21:31 »

Nechce ji používat jen jako záložní zdroj,ale i ke svícení apod.Tak jak už jsem uvedl.
Tak prečo ste ju nakreslil v svojej schéme ako by mala slúžiť iba ako UPS, tj. bude dodávať elektrinu iba pri výpadku siete?   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Jarovec
« Odpověď #6 kdy: 11.12.2008, 22:11 »

Stykač nemusí přerušovat PEN, stačí když bude přepínat jen fázi. Pokud střídač tvoří izolovanou soustavu, tak je mu to jedno.

Pak by šlo sítě dobíjet akumulátor a všechno cpát přes střídač. Dobíječ by se zapnul tehdy, když klesá napětí v akumulátoru a elektrárna ho nestačí dobíjet. Není to moc efektivní, ale asi by to nejlépe vyhovělo požadavkům. Taková OnLine UPS.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Filípek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 11.12.2008, 22:36 »

Už mě to taky napadlo,že síťový nulák nemusím odpojovat.Tříd ač bych odpojoval dvoupólově.Kdy ž dává síť tak by byl střídač odpojen.Pokud bude dávat sřídač - nebude vadit,že bude nulák střídače spojen s nulákem sítě ?
Ještě nemám vyřešenou otázku možného mžikového souběhu napětí při sepnutí nebo rozepnutí stykače.Asi tam vřadím zpožďovací relé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #8 kdy: 11.12.2008, 22:58 »

Pro případné slepení kontaktů jednoho ze stykačů bych použil vzájemné mechanické blokování (přídavná blokovací jednotka). Ale potřebujete stykače ? Bude tam nějaká automatika ? Není jednodušší použít ruční přepínač sítí ? Přece voda nezmizí z hodiny na hodinu. Nebude v objektu někdo trvale přítomen ?
Jeden stykač bude pořád pod napětím (spotřeba a možné bručení).
Jedině, co mě napadá, když nechcete mít dva rozvody, je automatické přepínání zdrojů (UPS a distribuční síť) dle velikosti zátěže
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Filípek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 11.12.2008, 23:12 »

Měla by tam být automatika.Ruč ní přepínání je nejjednodušší,ale kdo tam bude běhat.Střídač navíc (a je to dobře) hlídá podpětí akumulátoru a při poklesu napětí na 10,5 V po třech pípnutích nekompromisně zhasne.Tudíž tma.Nemáte prosím odkaz na technická data toho mechanického blokování kontaktů.Ještě jsem neměl tu čest se s tím prakticky setkat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 11.12.2008, 23:25 »

Má to v sortimentu každý výrobce stykačů, namátkou jsem přibalil EP Modřany. Stykače mají vesměs i pomocné, časové kontakty či časové moduly k ovládacím cívkám (to se může někdy hodit pro snížení počtu časových relé)
Jo, a ta blokovací jednotka se vkládá mezi dva stykače vedle sebe ( čili počítat s místem)


* blok.jpg (80.16 KB, 1024x719 - prohlédnuto 911 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Filípek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 11.12.2008, 23:37 »

Jestli jsem dobře pochopil tak se ta jednotka mechanicky vloží mezi dva stykače.Kouknu i na ty časové kontakty a pokud čas dovolí tak to zítra zbastlím na papír a předhodím sem k připomínkovému řízení.. angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.04 sekund, 23 dotazů.