Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Jakou kvalifikaci dle vyhl. 50/1978 Sb. musí mít vedoucí práce?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou kvalifikaci dle vyhl. 50/1978 Sb. musí mít vedoucí práce?  (Přečteno 12696 krát)
zkratovac
« kdy: 30.11.2008, 19:38 »

Vzhledem k současné platnosti vyhl. 50/1978, ČSN EN 50110 ed.2, a PNE 330000-6 (druhé vydání) jsem teď na v rozpacích, zda pro vedoucího práce nebo vedoucího pracovní skupiny stačí kvalifikace §6 vyhl. 50/1978, nebo musí mít §7 dle téže vyhlášky. Přesvědčení že stačí §6 (dle dříve platné ČSN 343100) zviklalo avizo CD s přednáškou Ing. Jaroslava Bárty kde je srovnávací tabulka.
link: http://www.etm.cz/index.php?art=199&c=1

Konkrétně se jedná o směnu elektroprovozu v jedné OJ ČEZu, kde mistr a jeho zástupce mají §7, a 4 provozní elektrikáři mají §6. Pokud bych  pracovní úkol (s příkazem B) určil 3 elektrikářům s §6 a jednoho z nich určil vedoucím práce - porušil bych něco ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #1 kdy: 30.11.2008, 20:12 »

Vedoucí musí mít §7
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

zkratovac
« Odpověď #2 kdy: 30.11.2008, 20:21 »

Já bych to i bral, ale v kterém konkrétním předpisu je to stanoveno? Já jsem PNE 330000-6 prošel už asi 3x, ale z žádného článku to nevyplynulo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zkratovac
« Odpověď #3 kdy: 30.11.2008, 20:27 »

Tam je ovšem citován vždy pracovník znalý s vyšší kvalifikací, a to je jak §6, tak i §7, navíc tento problém vznikl až po ukončení platnosti ČSN 343100, tam to bylo jasně stanoveno - minimálně §6
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
zkratovac
« Odpověď #4 kdy: 30.11.2008, 20:32 »

Já se omlouvám, odpovídal jsem na reakci "Což se takhle podívat přímo do vyhlášky 50/78",  ale tato reakce zmizela.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #5 kdy: 30.11.2008, 20:36 »

Já se omlouvám, odpovídal jsem na reakci "Což se takhle podívat přímo do vyhlášky 50/78",  ale tato reakce zmizela.
Mě se ani nezobrazila
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 06.12.2008, 11:59 »

 zle  pánové vše je dáno vyhláškou 50/78Sb.
zjednodušeně : § 6 - smí sám
§7 - vedoucí čety
§8 - dodavatelským způsobem
po ukončení 34 3100 - hledejte v ČSN EN 50110 - 1, 50110-2 ,  a jako vnitřní předpis můžete použít   34 3100.   Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 29.12.2008, 16:04 »

Pro řízení celé firmy § 8 - řízení provozu a v rámci pracovní skupiny § 7 vyhlášky 50/1978 Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Dobrovolný
zaměstnanec - projektant, ve volném čase ... V současné době JE Dukovany
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 29.12.2008, 18:17 »

Pro řízení celé firmy § 8 - řízení provozu a v rámci pracovní skupiny § 7 vyhlášky 50/1978 Sb.  ....

Záleží hodně na organizační struktuře firmy a příslušné smlouvě o dílo, například u funkce "vedoucí stavby" není asi o řízení firmy, ale § 8 - realizace díla dodavatelským způsobem se obvykle vyžaduje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na twitter.com jako alesd -  můžete mě sledovat... .
zkratovac
« Odpověď #9 kdy: 14.01.2009, 22:35 »

Já to myslel trochu jinak, u nás platí MPP pro často se opakující práce (nahrazuje "B"-příkaz),  a tam u vybraných prací, standardně třeba zajištění motoru 6 kV pro jeho odpojení, kdy se osazují zkratovací soupravy, bývá uvedeno: "Práci provádějí 2 pracovníci - pracovník znalý pod dozorem pracovníka znalého s vyšší kvalifikací". A mě šlo právě o toho pracovníka s vyšší kvalifikací - §6 nebo §7?,  on se stává vedoucím práce  jen pro tento konkrétní úkol (a vlastně neplní funkci dozoru dle bývalé ČSN 343100)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 15.01.2009, 07:21 »

Pokud pracují pouze dva a jeden z nich je vedoucí práce, nemusí mít §7 nikdo.

Citace
§12 - Povinnosti organizace

(4) Organizace,  která  pověřuje   více  než  dva  pracovníky
činností vyžadující kvalifikaci nejméně  podle § 5, musí zajistit,
aby alespoň  jeden z nich  měl kvalifikaci podle  § 7. Pro  vedení
všech pracovníků  s kvalifikací nejméně  podle § 5,  je organizace
povinna  ustanovit  vedoucího,  popřípadě  i  jeho  zástupce. Tito
pracovníci musí mít kvalifikaci podle § 8.

Z tohoto ustanovení vyplývá, že stačí §6.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (4)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.092 sekund, 25 dotazů.