Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Poradíte mi jakou stanovit soudobost u bytové jednotky v BD?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Poradíte mi jakou stanovit soudobost u bytové jednotky v BD?  (Přečteno 17347 krát)
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« kdy: 08.12.2005, 12:42 »

Prosím poraďte. Projektuji bytový dům v bytovém domě je 22 bytových jednotek. Jakou soudobost stanovit já bych dal 0,65. Je moje tušení správné?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 08.12.2005, 18:08 »

Zjistil jsem informace o tom, že to není tak jednoduché u BD to prý určuje norma nebo energetika ať už PRE nebo jiné. Prosím můžete se k tom odborníci vyjádřit? Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #2 kdy: 08.12.2005, 18:16 »

Mám základní, platnou ČSN 33 2130/83, dodatky a změny nemám. Pokud se tyto změny netýkaly soudobostí, tak základní norma uvádí pro 22 bytů soudobost 0,37.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Pavel Draštík
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.12.2005, 22:55 »

Soudobost záleží na na stupni elektrizaci bytu.

Čím je stupeň vyšší, tím bude soudobost také větší.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 08.12.2005, 23:40 »

To Draštík: Není tomu tak ! Svým spůsobem máte pravdu, ale jen tom, že výpočtové zatížení také záleží od elektrizace, protože:

Výpočtové zatížení Pp=betan * suma Pb

kde

Pb je soudobý výkon jednoho bytu a ten se samozřejmě odvíjí i od té elektrizace. Pro každý byt v domě může být tento soudobý výkon různý.

betan je soudobost mezi byty a odvíjí se od jejich počtu a v podstatě vystihuje fakt, že např. "partaje" nejsou doma, neperou a nevaří všichni najednou a pod. Tato soudobost nemá s elektrizací nic společného, je to jen jakýsi statistický údaj, byť i na ni je uváděn matematický vzorec.





Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 08.12.2005, 23:56 »

A ještě praktický příklad:

Mějmež 11 bytů 1+1 o soudobém výkonu 5 kW, dále 11 bytů 3+1

o soudobém výkonu 7 kW, z ČSN soudobost mezi byty 0,37, pak na patě domu:

(11*5+11*7)*0,37=132*0,37=48,84 kW

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 09.12.2005, 17:03 »

A neměl bych náhodou nejdříve stanovit soudobost (dle projektanta) tím myslím že mám, např 22 bytů kde u každého bytu nejdřícve stanovým soudobost a pak ccelou částku vynásobím 0,37?? ( Třeba to tak není ale pro jistotu se ptám ) :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Dolejšek
*
Offline Offline



Důchodce, ale stále ještě příležitostný projektant


« Odpověď #7 kdy: 09.12.2005, 17:27 »

To Matějka 17:03
p. Doležal ve svém příspěvku v 8.11. 23:56 to píše správně. Těch 7 kW nebo 5 kW je již spočítaný soudobý výkon v jednotlivých bytech (pokud to budete chtít mít přesně, měl byste stanovit 22 různých soudobých výkonů, ty pak sečíst a vynásobit 0,37). Pokud byste násobil mezi sebou různé soudobosti (= bezrozměrná čísla) dostal byste se k pozoruhodným výsledkům.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Bohuslav Hrebeň
*
Offline Offline



Revízny technik - A-E2


« Odpověď #8 kdy: 09.12.2005, 19:16 »

Inštalovaný príkon elektrickej energie pre byt je súčet výkonov všetkých spotrebičov. Pojem príkon sa vzťahuje na prívod energie. Súčasťou príkonu je upravovací koeficient, ktorý zníži požadovaný celkový inštalovaný príkon. Norma odporúča tieto koeficienty soudobosti:

Počet bytov             koeficient
2                           0,77
3                           0,66
4                           0,60
5                           0,56
6                           0,53  
7                           0,50
10                          0,45
16                          0,40
20                          0,38

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 09.12.2005, 20:01 »

Dovolím si opravit a upřesnit:

Inštalovaný
výkon [kW] elektrickej energie pre byt je súčet výkonov všetkých
spotrebičov. Pojem príkon [kVA] je obecně výkon podělený účinníkem, u motorů též účinností. Soudobý příkon bytu (domu) sa vzťahuje na reálný prívod energie do bytu (do domu). Súčasťou
soudobého príkonu pro skupinu bytů (v domě) je upravovací koeficient, ktorý zníži  celkový
součet soudobých příkonů bytů.  Norma odporúča tieto koeficienty soudobosti:

Počet bytov             koeficient

2                           0,77

3                           0,66

4                           0,60

5                           0,56

6                           0,53  

7                           0,50

10                          0,45

16                          0,40

20                          0,38



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 14.12.2005, 13:30 »

To už se ale dostávám na hodně malé hodnoty když nejprve 22 bytů vynásobím soudobostí stanovenou projektant tj. například 0,65. Konkrétní příklady tedy jest:
   
  1 byt v průměru
  Pi=17,19kW
  beta=0,65  
  Ps=17,19x0,65
  Ps=11,17kW na jeden byt
  22 bytů x 11,17kW=245,74kW x 0,37(pro 22bytů)=90kW
  In tedy 132,73A
  hlavní jistič tedy 3x150A

Je moje doměnka správná??

Ale když si teď představím, že na jeden byt je to pouze na každé fázi jen 4Ampéry tak si nedokážu představit vánoční časy a pečení v troubě a vaření na sporáku ve 22 bytech.
Ale pokud toto stanovuje norma ČSN 33 21 30 a její dodatky tak potom nemám připomínek. Ale prosím vás tedy touto cestou o váš názor. Děkuji

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #11 kdy: 14.12.2005, 23:52 »

Nejsem projektant, ale 150A se mi zdá na 22 bytů málo. Osobně bych nepočítal kilowaty, stejně nespočítáte všechny spotřebiče, co kdo má doma, ale spíše bych vzal do úvahy velikost jističů před elektroměrem. Při jističích 3x 25A by to bylo 22x 25A = max. proud 550A. No a od toho soudobost 0,37, pak by to vyšlo 203,5A, tedy jištění asi 200A.
To se mi zdá lepší než 150A, bude rezerva.
Prosím nekamenujte mě, jenom vyjadřuji svůj názor, netvrdím, že je správný :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 14.12.2005, 23:59 »

Ikdyž si vašich názorů vážím a četl jsem hodně vašich příspěvků mám pocit, že teď jste násobil hrušky s jablkama. Soudobý příkon se podle mě počítá Ps=Pi*beta(0,37) vy jste počítal proud krát soudobost.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #13 kdy: 15.12.2005, 05:41 »

To Matějka:
Tak jak jsem psal, netvrdím, že je tento postup správný.
Uvažoval jsem takto: Soudobý příkon a soudobý proud si nejsou tak vzdálené, vzhledem k tomu, že napětí je konstantní (mělo by být :-)
Počítat max. příkony u bytů je trochu problematické, zřejmě nelze obsáhnout všechny spotřebiče, uživatele bytů také nemůžete kontrolovat, jestli si náhodou nepořídili další spotřebič. Dále také u bytů zřejmě neuhlídáte nevhodné zatížení jedné fáze. Paradoxně tomuto pomáhají různé barvy fázových vodičů - pokud jsou všechny přívodní kabely zapojené stejně a jsou i stejné podružné rozvodnice v bytech, může být problém. Pro uživatele bytů je limitující velikost jističe před elektroměrem, z toho jsem při své úvaze vycházel.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Ševc
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 15.12.2005, 08:26 »

Bydlím v paneláku, vaření elektrické sporáky, topení a teplá voda dálkové vytápění.
Na jedné stoupačce je 16 bytů, jističe 3×25A, celkem tedy 400A. Předřazené pojistky PH0 100A. Soudobost tedy 0,25. Původní pojistky 80A (soudobost 0,2) občas vypadly.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #15 kdy: 15.12.2005, 10:13 »

Trochu rozvedu to, co jsem napsal v předchozím příspěvku - skutečně se to už stalo. Bytový dům s 10 byty, elektroměrový rozvaděč v přízemí domu. Přívodní kabely do bytů CYKY 5Cx 6, s různými barvami fázových vodičů (černá, hnědá, šedá). Přívodní kabely byly v elektroměrovém rozvaděči zapojené všechny stejně (když už nic jiného, vypadá to lépe :-)
Podružné rozvodnice byly zapojené taky stejně, přívod na proudový chránič, zásuvka pro plynový kotel (min. spotřeba),  dále světelný okruh (min. spotřeba),  zásuvka pro troubu pozor,  dva běžné zásuvkové okruhy (min. spotřeba),  zásuvka pro kuch. linku pozor a další okruhy. Vzhledem k tomu, že v bytech jsou větší spotřebiče hlavně v kuchyni, byla fáze L3 (šedá) nejvíce zatížená. Pojistka 63A (podle TD) to nevydržela a občas vypadla, většinou večer :-)
Nakonec se musely okruhy v rozvodnicích přeházet, stejně tak i přívodní vodiče.
Přitom podle výpočtu soudobosti bylo všechno v pořádku :-)

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 15.12.2005, 17:09 »

Dle tabulky 3. Z2 332130 je pro 3f jistič 16A (resp. 25A) uváděn max.soudobý výkon 7kW (resp.11kW). Z toho vyplývá soudobost obvodů v rámci bytu 

7000/(16*3*230) resp.11000/(25*3*230) =  0,63 -  0,64.

A teď k případu p.Ševce:

25A na byt, to je soudobě na byt  25*0,64 = 16A

16A*16bytů = 256A

256A*0,40 (z ČSN) = 102,4 A

Pan Ševc uvádí, že pojistky 100A spolehlivě drží (dokonce tam byly 80A, i když někdy vypadly). To je taková shoda praxe s teorií, že se tomu nechce ani věřit.

A jen tak na okraj:

1. Všimněte si, že soudobost v rámci jednoho bytu je odvozena z poměru  hodnot elektrikářské řady čísel (an/an+2).

2. To p.Matějka v odpovědi p.Hasalovi. Je úplně jedno, jestli počítám s proudy nebo s příkony, mezi nimi je totiž přímá úměra. Samozřejmě mohu vynásobit proud 3*230, dostanu příkon, s ním pak počítám dál a v závěru příkon podělím 3*230 a mám opět proud. Ale proč to dělat složitě ?

3. Nezapomeňte také na stupně elektrizace, mně se např. 7 kW soudobě na byt s ÚT a plynovým sporákem nezdá zase tak málo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak doporučit připojení jednotlivých fází pro jednofázové spotřebiče a zásuvkové obvody?
 Jak vypočítat soudobost skupiny?
 Jaký je správný způsob uvedení jmen.proudu na výrobním štítku elektroměrového rozváděče?
 Bude stačit CYKY 4x25 na 87A?
 Jaké používáte součinitele náročnosti nebo soudobosti?
 Podle čeho počítáte příkon objektu dle PRE, nebo dle ČSN 33 2130?
 Jaké je max. možné zatížení kabelové přípojky?
 Potvrdíte mi stávající velikost jističe?
 Bude stačit na elektrifikovanou domacnost istic 3x25A?
 Jaký rozdíl je mezi příkonem Pi a soudobým příkonem Ps?
 Ako určiť činiteľ súdobosti?
 Jak rozdělit instalaci bytu na jednotlivé obvody s uvažováním soudobosti?
 Jak se stanoví soudobost pro oteplení rozvaděče?
 Je pro byt uvažovaná soudobost 0,6 dobrý odhad?
 Jak rozumně stanovit soudobost a prokázat správně dimenzované rozvody?
 Aky koeficient sudobosti, pouzivate pri rodinnom dome?
 Počítají se náběhové proudy do jistící schopnosti jističe před elektroměrem?
 Jaký zvolit průřez vodičů pokud je soudobost pouze 0,3?
 Lze provozovat více spotřebičů než zvládne hlavní jistič?
 Mozem pouzit pre stanovenie koeficienta sucasnosti B pre 3 RD normu 33 2130?
 Třídíme byty podle stupně elektrizace
 Pracujete s koeficientem přerušovaného chodu/zatížení kabelu?
 Jaká je soudobost odběru spotřebičů v bytě?
 Jak zapojit při určité soudobosti více 3f spotřebičů do limitovaného příkonu?
 Kolik % uživatelů může něco tušit o přetěžování obvodů?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.